'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

--- Forum ενάντια στα δήθεν ---
 
Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)

Πήγαινε κάτω 
+5
Δεν_Ειμαι_Εγω
John Black
vasiliskos
V for Vasilis
Stratos
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2008 1:12 pm

Ανοίγω αυτό το θέμα, με σκοπό να κάνουμε ότι ακριβώς λέει τίτλος.

Για τη Vasiliskos η όποια ξέρω έχει άπειρες προτάσεις ή όποιον άλλο θέλει, προτείνω να ανοίξει παρόμοια θέματα προτάσεων.
Για παράδειγμα… DVD-ο-Προτάσεις (Κλασικές ταινίες) ή DVD-ο-Προτάσεις (Παλαιότερες κυκλοφορίες).

Κάνω την πρόταση αυτή, για να έχουμε ένα μπούσουλα και να μην «χανόμαστε»
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2008 1:17 pm

Ωχ...
Καλύτερα να αναλάβει τα πρώτα ο Vasiliskos και ΑΝ περισσέψει κάτι, γράφουμε κι εμείς...
Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2008 1:33 pm

Ξεκινάω εγώ λοιπόν, με μια ταινία που είδα χθες...

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Easter10


Μια ταινία βασικά που αξίζει να δει κανείς.
Πριν δω την ταινία είχα διαβάσει και καλά και μέτρια σχόλια. Το ότι έλειπαν βέβαια τα κακά, κάτι λέει κι αυτό.
Εμένα βασικά μου άρεσε. Ο δε Mortensen δεν παίζονταν με τίποτα... καταπληκτικός.
Οι 2-3 υποτίθεται σκληρές σκηνές μου φάνηκαν αρκετά light. Ποιο πολύ συμβολικές, παρά σοκαριστικές.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Stratos στις Δευ Μαρ 10, 2008 1:55 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2008 1:55 pm

V for Vasilis έγραψε:
Ωχ...
Καλύτερα να αναλάβει τα πρώτα ο Vasiliskos και ΑΝ περισσέψει κάτι, γράφουμε κι εμείς...
Laughing

Ναι... να σου την αλήθεια, κι εγώ τρακαρισμένος είμαι που ξεκίνησα τέτοιο θέμα. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Μαρ 10, 2008 3:27 pm

Κατ΄αρχήν ο Vasiliskos έγραφε το πρωί την επομενη δεκάδα στο top10 και η δεκάδα ήταν τα πιο "αιματοβαμένα" και έστειλα το μήνυμα αλλά δεν έφτασε ποτέ!!! Μήπως με σαμποτάρετε για κάτι και δεν το ξέρω????? Very Happy Very Happy Very Happy
Την ώρα που έγραφα μου βγαίνει ένα μήνυμα ότι κάποιος άλλος έχει γράψει στο ίδιο θέμα.... πατάω αποστολή, αλλά γιοκ! Το μήνυμα το έφαγε η μαρμάγκα! Οπότε θα επανέλθω στο top10 σε επόμενη φάση.

Προτάσεις dvd?

Εχω δει αυτές τις μέρες κάτι σκουπίδια που δε περιγράφονται. Οπότε ας μη τα προτείνω.

Πήρα και μια καινούργια σειρά το angel όπου πρωταγωνιστεί ένα βαμπίρ με ενοχές (φοβερό ε? μέχρι τώρα ήξερα ότι το πιο θλιβερό πράγμα μπορεί να είναι πουτάνα με ενοχές, τώρα έμαθα ότι και για τα βαμπίρ κάτι παρόμοιο εξίσου θλιβερό είναι!!!!).
Ευχάριστα πέρασε η ώρα. Εμαθα διάβορα πράγματα για δαιμόνους, τριβόλους, τετραβόλους. Πλάκα είχε!

Οσο για το Eastrern promises το είχα δει στο σινεμά. Μου άρεσε φοβερά παρόλο που δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική γιατί είναι Κρόνεμπεργκ και με Κρόνεμπεργκ, Κάρπεντερ αδυνατώ να είμαι αντικειμενική.
Εχω αδυναμία και δεν το έκρυψα ποτέ! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΚυρ Μαρ 23, 2008 4:47 pm

Άλλη μια πρόταση...

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Lions_12
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
John Black


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Registration date : 21/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤετ Μαρ 26, 2008 10:54 pm

Το Lion for lamps μου άρεσε πολύ. Το πήρα επειδή πέζει η Meryl Streep και την απολάμβάνω πάντα. Η ταινία δεν είναι αμερικανιά. Είναι καλογυρισμενη και προβληματίζει. Θέτει ερωτήματα που αφορούν όλους μας. Μέσα απο τρείς διαφορετικούς ανθρώπους και απο αυτό που εκπροσωπεί ο καθένας ξεδιπλώνεται η ιστορία και τα κίνητρα ενός άδικου και καταστροφικού πολέμου και για τα δύο μέρη. Πώς ορίζονται οι ζωές των ανθρώπων μεσα απο ένα τέτοιο γεγονός. Ποιος ειναι αλήθεια το λιοντάρι και ποιος ο αμνός? Η απάντηση που έδωσα στον εαυτό μου εγω με σόκαρε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mementumvivere.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2008 9:27 am

Παίζει όμως και ο απόλυτα ατάλαντος, εμετικός, κρυόκωλος, φασίστας Redford...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
John Black


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Registration date : 21/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2008 9:45 am

Φασίστας δεν γνωρίζω να σου πώ την αλήθεια αλλά σε όλα τα άλλα συμφωνώ.
Ομολογώ πάντως οτι στο ΚΕΝΤΡΙ με τον Νιούμαν τον είχα απολαυσει.
Την καλημέρα μου V!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mementumvivere.blogspot.com/
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΠεμ Μαρ 27, 2008 9:42 pm

Δεν ξέρω κι εγώ τι ρόλο βαράει ο Redford και ούτε που με νοιάζει για να είμαι ειλικρινής.

Εγώ πάντως τους διαλόγους με το φοιτητή του, τους απόλαυσα...

Το μόνο που με χάλασε ήταν η μούρη του... πολύ ψεύτικη ρε παιδί μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
John Black


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Registration date : 21/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Μαρ 31, 2008 9:30 pm

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Elizab17DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) 2044po13


Προτείνω ανεπιφύλακτα το Elizabeth: The Golden Age και σε όσους δεν έχουν δει το πρώτο Elizabeth να ξεκινήσουν από εκεί. Θεωρώ ότι και μόνο για την ερμηνεία της Cate Blanchett οι ταινίες αξίζουν την προσοχή σας.
Εξαιρετική σκηνοθεσία, απίστευτη φωτογραφία, απίστευτη μουσική
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mementumvivere.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 7:43 am

Stratos έγραψε:
Ξεκινάω εγώ λοιπόν, με μια ταινία που είδα χθες...

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Easter10


Μια ταινία βασικά που αξίζει να δει κανείς.
Πριν δω την ταινία είχα διαβάσει και καλά και μέτρια σχόλια. Το ότι έλειπαν βέβαια τα κακά, κάτι λέει κι αυτό.
Εμένα βασικά μου άρεσε. Ο δε Mortensen δεν παίζονταν με τίποτα... καταπληκτικός.
Οι 2-3 υποτίθεται σκληρές σκηνές μου φάνηκαν αρκετά light. Ποιο πολύ συμβολικές, παρά σοκαριστικές.

Λοιπόν, την είδα χθες.
Αν και συμπαθώ πολύ τον Viggo, μου φαίνεται αρκετά μονοδιάστατος στο παίξιμό του. Οι δεύτεροι ρόλοι ήταν όλα τα λεφτά. Προσέξτε καστ: Vincent Cassel (φοβερή ερμηνεία), Naomi Watts (απλά...θεά) και το τέρας της υποκριτικής που λέγεται Armin Mueller-Stahl.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε για ένα αριστούργημα, αλλά...τι σεναριακό μπάλωμα της κακιάς ώρας ήταν αυτό στο τέλος; Τι προχειρότητα; Έλεος! Κρίμα. Το φινάλε αδικεί την συνολική εικόνα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 7:55 am

Προτείνω μια ταινία του 2005 που πέρασε σχεδόν απαρατήρητη.
Θεωρώ ότι αυτή η ταινία είναι ο ορισμός του σύγχρονου σινεμά.
Απίστευτη αισθητική, χαοτικό σενάριο (θυμίζει λίγο David Lynch) και ερμηνείες για σεμινάριο.
Αξίξει πραγματικά να την δείτε...

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Stay-712
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
John Black


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Registration date : 21/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 9:34 am

Το stay το είδα πριν καιρό κατά τύχη και μου άρεσε πάρα πολύ. Το σενάριο και η φωτογραφία είναι απίστευτη. Αν δεν κάνω λάθος παίζει και ένα δεύτερο ρόλο η Janean Garofalo. Εμένα πέρα από τη Naomi Watts που τη θεωρώ εξαιρετική ηθοποιό μου άρεσε η φυσιογνωμία της μητέρας του πιτσιρικά που υποδυόταν η ηθοποιός Jessica Hecht . Τον Ewan Mc Gregor τον θεωρώ απο τους πιό σημαντικούς ηθοποιούς της γενιας του.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mementumvivere.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 9:41 am

John Black έγραψε:
...Αν δεν κάνω λάθος παίζει και ένα δεύτερο ρόλο η Janean Garofalo...

Δεν κάνεις λάθος John! Ήταν άλλστε και η βασική αιτία που είδα την ταινία (είμαι ερωτευμένος με την Janeane Garofalo, ομολογώ την αμαρτία μου!)
Δεν περίμενα όμως να είναι τόσο, μα τόσο σούπερ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
John Black


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Registration date : 21/02/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤετ Απρ 02, 2008 10:38 am

Ειναι μεγάλη μορφή V! Σε καταλαβαίνω
(με την ευκαιρία χάρηκα πάρα πλύ που ξεκίνησες το μπλογκατζίδικο. Τα σχολιά σου σε blog μου είχαν λείψει.)

Να σαι καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mementumvivere.blogspot.com/
Δεν_Ειμαι_Εγω
Ιππέας
Ιππέας
Δεν_Ειμαι_Εγω


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 47
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 29/06/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 9:12 pm

Κριμα να ειναι ανενεργό αυτό το τοπικ... Ας ποστάρω λοιπόν:

JUNO!

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Juno11

Ωραία ταινία, αλλά σίγουρα περίμενα περισσότερα-τουλάχιστον στο σεναριακό τομέα-ανάθεμα με, πήρε το Οσκαρ!! Πολύ ωραία παίζει η πρωταγωνίστρια που υποδύεται την 16χρονη που μένει έγκυος από τον συμμαθητή της, ο ίδιος, αλλά και 1-2 ακόμα από τους πρωταγωνιστές. Cool παίξιμο, όχι τίποτε ιδιαίτερο, είχα την αίσθηση ότι η ταινία γυρίστηκε, ας πούμε, στον Καναδά! tongue

Δεν είναι άσχημε επιλογή πάντως...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2008 3:17 pm

Δεν_είμαι_εγώ
έχεις δίκιο για το Juno καλό ήταν και η ερμηνεία της μαθήτριας εξαιρετική!

Έξυπνη κωμωδία, να την δείτε! Lars and the Real Girl, παίζει ο Ryan Gosling (Half Nelson επίσης να την δείτε, κάνει έναν ναρκομανή καθηγητή, ΑΨΟΓΟΣ) και η Emily Mortimer (Match Point του Woody Allen)
DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) LARS%20BEST%20OF%2007

Επίσης από κωμωδίες Little Miss Sunshine (2006)(Αμερικάνικος Ανεξάρτητος Κινηματογράφος)
DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) 505409little-miss-sunshine-posters
DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Paul-dano
Από τις καλύτερες κωμωδίες που έχω δει, τελείως θεόκουφη. Όσοι την έχουν δει δίνουν ρέστα!

Τέλος άλλη μια θεϊκή κωμωδία (δεν βλέπω πολλές κωμωδίες γιατί λίγες είναι καλές αλλά αυτές ΑΞΙΖΟΥΝ)
Death at a funeral (2007) Βρετανικής παραγωγής οπότε τα λόγια είναι περιττά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2008 3:26 pm

ax, niiiiiiiiiiiiii..
THEIKO TO "Little Miss Sunphine"

poly katastrofh! lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
Δεν_Ειμαι_Εγω
Ιππέας
Ιππέας
Δεν_Ειμαι_Εγω


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 47
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 29/06/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2008 5:53 pm

Θα συμφωνήσω-πολύ καλό το "Little Miss Sunshine", τρελαινομαι ούτως η άλλως για τον γκέι θείο Steve Carell (παρά την πατάτα "Νως για μια βδομάδα... Evil or Very Mad ). Ήταν πολύ καλός και ο αδερφός που είχε δώσει όρκο σιωπής Wink

Επίσης:Magicat, συγνώμη, αλλά ανέβηκες ΠΟΛΥΥΥΥΥ ψηλά στην εκτίμησή μου με το "Death at a funeral" tongue : Κα-τα-πλη-κτι-κή κωμωδία, πανεξυπνοι διάλογοι, και βρετανικό χιούμορ στα (πολύ) καλύτερά του!!! Χαλαρά η καλύτερη φετινή κωμωδία (και δεν μπορώ καν να θυμηθώ την δεύτερη... Rolling Eyes )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεν_Ειμαι_Εγω
Ιππέας
Ιππέας
Δεν_Ειμαι_Εγω


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 47
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 29/06/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2008 2:32 am

ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΗΛΑ


DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) 92295913


Ο Χανκ είναι ένας περήφανος βετεράνος του στρατού που πιστεύει στην υπηρεσία προς την πατρίδα και δεν έχει μετανιώσει που ο γιος του έχει ακολουθήσει τα βήματά του. Όταν όμως λαμβάνει ένα τηλαφώνημα που τον ειδοποιεί πως ο γιός του αγνοείται, θα αναλάβει να τον αναζητήσει ο ίδιος:Η αναζήτησή του αυτή, θα τον φλερει αντιμέτωπο με την βαρβαρότητα του σύγχρονου στρατού (και δη του Αμερικανικού, τα "πιόνια" του οποίου βαυκαλίζονται πως είναι φορείς ελευθερίας ακόμη...), και θα φτάσει σε σημείο να αναθεωρήσει βάναυσα τον "ιδεαλισμό" με τον οποίο έβλεπε ως τότε τα πράγματα.

Τόμμυ Λη Τζόουνς στα πολύ καλά του, δίνει μια μονολιθική, "δωρική" θα έλεγα, ερμηνεία, που προσωπικά με ενθουσίασε:τον θεωρώ ηθοποιό με τρομερή ερμηνευτική ευχερεια και μεγάλη ρεπερτοριακή γκάμα, και είχα καιρό να δώ καλή του ταινία. Το μισό έργο,είναι τα τελευταία 2-3 λεπτά.Το προτείνω, με μια τελευταία κουβέντα:δείτε το, δεν ειναι βαρετο!!! Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Δεν_Ειμαι_Εγω
Ιππέας
Ιππέας
Δεν_Ειμαι_Εγω


Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 47
Τόπος : Θεσσαλονικη
Registration date : 29/06/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2008 2:59 am

Και μια ακόμη, πριν πέσω για ύπνο: EL ORFANATO (Το ορφανοτροφείο)


DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Elorfa10

Δασκάλα για "δύσκολα παιδιά" που μεγάλωσε ορφανή, αγοράζει το παλιό κτιριο του ορφανοτροφείου στο οποίο πέρασε τα χρόνια της παιδκής της αθωότητας, αποφασίζοντας να το μετατρέψει με τη σειρά της σε πρότυπο ορφανοτροφείο για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Έχοντας ήδη υιοθετήσει ένα παιδάκι με σοβαρή ασθένεια, θέλει να δώσει όση αγάπη έλαβε η ίδια και στα παιδιά που θα αναλάβει. Όμως η τραγική-και κυρίως μυστηριώδης- εξαφάνιση του γιού της, θα την "στοιχειώσει" (και κυριολεκτικά?) και θα την φέρει κοντά στην παράνοια.Όσπου... (χε χε, καπου εδώ αρχίζουν τα -πολύ- ωραία... Twisted Evil Twisted Evil Wink )

Γκιγιέρμο Ντελ Τορο, όπου μετά τον "Λαβύρινθο του Πάνα" (σπεύσατε όσοι δεν το έχουν δει,ταινία που αξίζει να την δεις,και όχι μόνο μία φορα!...) μας δίνει ένα θρίλερ που...είναι τόσο καλογυρισμένο,που σε κάνει να ξεχνάς πως είναι θρίλερ!!! Καταπληκτική φωτογραφία, ρυθμός που δεν πέφτει στιγμή, και ένα τέλος που θα θυμίσει παλιότερα πολύ καλά ψυχολογικά θρίλερ... Ο σκηνοθέτης δεν επιστρατεύεται "φτηνά" κόλπα για να σε τρομάξει, προτιμά να χτίσει ατμόσφαιρα και επιβραβεύεται στο τέλος,καθώς "χάνεσαι" τελείως στο story του...

Είναι ισπανόφωνη (ελπίζω να μην αποτελέσει αυτό εμπόδιο για κάποιον, γιατί θα'ναι κρίμα...), όπως ισπανόφωνο είναι και το τρέιλερ που ακολουθεί... Δείτε το. Νύχτα!


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lady Bug
Ιππέας
Ιππέας
Lady Bug


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 44
Registration date : 30/06/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2008 9:02 am

Δεν_Ειμαι_Εγω έγραψε:
Και μια ακόμη, πριν πέσω για ύπνο: EL ORFANATO (Το ορφανοτροφείο)


DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Elorfa10

Δασκάλα για "δύσκολα παιδιά" που μεγάλωσε ορφανή, αγοράζει το παλιό κτιριο του ορφανοτροφείου στο οποίο πέρασε τα χρόνια της παιδκής της αθωότητας, αποφασίζοντας να το μετατρέψει με τη σειρά της σε πρότυπο ορφανοτροφείο για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Έχοντας ήδη υιοθετήσει ένα παιδάκι με σοβαρή ασθένεια, θέλει να δώσει όση αγάπη έλαβε η ίδια και στα παιδιά που θα αναλάβει. Όμως η τραγική-και κυρίως μυστηριώδης- εξαφάνιση του γιού της, θα την "στοιχειώσει" (και κυριολεκτικά?) και θα την φέρει κοντά στην παράνοια.Όσπου... (χε χε, καπου εδώ αρχίζουν τα -πολύ- ωραία... Twisted Evil Twisted Evil Wink )

Γκιγιέρμο Ντελ Τορο, όπου μετά τον "Λαβύρινθο του Πάνα" (σπεύσατε όσοι δεν το έχουν δει,ταινία που αξίζει να την δεις,και όχι μόνο μία φορα!...) μας δίνει ένα θρίλερ που...είναι τόσο καλογυρισμένο,που σε κάνει να ξεχνάς πως είναι θρίλερ!!! Καταπληκτική φωτογραφία, ρυθμός που δεν πέφτει στιγμή, και ένα τέλος που θα θυμίσει παλιότερα πολύ καλά ψυχολογικά θρίλερ... Ο σκηνοθέτης δεν επιστρατεύεται "φτηνά" κόλπα για να σε τρομάξει, προτιμά να χτίσει ατμόσφαιρα και επιβραβεύεται στο τέλος,καθώς "χάνεσαι" τελείως στο story του...

Είναι ισπανόφωνη (ελπίζω να μην αποτελέσει αυτό εμπόδιο για κάποιον, γιατί θα'ναι κρίμα...), όπως ισπανόφωνο είναι και το τρέιλερ που ακολουθεί... Δείτε το. Νύχτα!



Πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ταινία. Λίγο μπερδεμένη ιστορία βέβαια, αλλά η ατμόσφαιρα σε κολλάει κανονικά στον τοίχο. Ειδικά η σκηνή που καλεί τα παιδιά με τα χτυπήματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2008 9:45 am

ontws poly kalo to Orfanotrofeio, paides..
kai epeidh ta pisteyw ayta ta metafysika tromaksa paaaaaaaara poly!

nai,. nai.. mh gelate!
dwsmou splatter na mhn niwsw tpt!
alla otan paizei: fantasmata, kalesma pneymatwn-nekrwn, ktlp..
affraid fovamaiaiai..!

opws otan eixa dei ton eksorkisth.. dn anteksa na koimhthw monh m!

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)   DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) Icon_minitimeΤρι Ιουλ 01, 2008 12:30 pm

Darkoteque έγραψε:
ontws poly kalo to Orfanotrofeio, paides..
kai epeidh ta pisteyw ayta ta metafysika tromaksa paaaaaaaara poly!

nai,. nai.. mh gelate!
dwsmou splatter na mhn niwsw tpt!
alla otan paizei: fantasmata, kalesma pneymatwn-nekrwn, ktlp..
affraid fovamaiaiai..!

opws otan eixa dei ton eksorkisth.. dn anteksa na koimhthw monh m!

Bloody Kisses
xXx
Όντως ωραίο το "Ορφανοτροφείο" αλλά σε αυτό το στυλ μ'άρεσε καλύτερα το "Οι Άλλοι" με την Νικόλ Κίντμαν (2001)
Dark, ε..μωρέ δες το (αν δεν το'χεις δει ήδη) είναι φοβερό!!!
DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες) The%20Others%20poster
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
DVD-ο-Προτάσεις (Νέες κυκλοφορίες)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ :: Γράμματα & Τέχνες :: Κινηματογράφος-
Μετάβαση σε: