'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

--- Forum ενάντια στα δήθεν ---
 
Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Χορτοφαγία

Πήγαινε κάτω 
+7
vasiliskos
magicat
johnniebegood
ΘΗΣΕΑΣ
John Black
Darkoteque
V for Vasilis
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2008 9:51 am

Dark, καταρχήν τα θερμά μου συγχαρητήρια που κατάφερες και είδες τελικά το "Earthlings" -έστω και λίγο.
Όμως πρέπει να αναφέρω κάποια πράγματα:
- Οι πρώτοι άνθρωποι στην Γη, ΟΝΤΩΣ τρώγανε ζώα, διότι ήτανε ΠΑΜΦΑΓΟΙ. Μην ξεχνάς ότι εκείνη την εποχή ο πλανήτης είχε στο μεγαλύτερο μέρος του εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες, οπότε η κατανάλωση λίπους ήταν αναγκαία κάποιες φορές. Πληροφοριακά σου λέω όμως, ότι στις θερμές περιόδους, ακόμα και εκείνοι ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΑΝ κρέας. Ήτανε αποκλειστικά καρποφάγοι.
Άσε που ο άνθρωπος δεν έχει την φυσιολογία ενός "κυνηγού": ΔΕΝ μπορεί να αναπτύξει μεγάλη ταχύτητα για να συλλάβει το θήραμά του, ΔΕΝ έχει μεγάλα, γαμψά νύχια για να το σκίσει, ΟΥΤΕ ΚΑΝ επιμήκεις κυνόδοντες για να το ξεκοκκαλίσει χωρίς την βοήθεια κάποιου εργαλείου. Συνεπώς, ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΤΡΩΓΑΝ ΚΡΕΑΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
Τώρα όμως; Τώρα υπάρχει υπερ-θέρμανση, υπερ-κατανάλωση, υπερ-πληθυσμός, υπερ-μόλυνση, μία τεράστια ανισορροπία. Τι προσφέρεις εσύ στον πλανήτη με την στάση σου και ΤΙ σου αναλογεί στην πραγματικότητα; Σε παραπέμπω στο pofyzo.blogspot.com που έχει εξαιρετικά ενδιαφέροντα links για να μάθεις.
- Στο ηθικό σκέλος τώρα. ΝΑΙ. Όταν ΑΓΑΠΑΣ κάτι, δεν το τρως. Πολύ απλό. Θα έτρωγες τον σκύλο ή την γάτα σου; Τι διαφορά έχει η ζωή ενός σκύλου από ενός αρνιού; Νομοτελειακά, ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ "EARTHLINGS" (ΓΉΙΝΟΙ).
Δεν υπάρχουν διαφορετικά "είδη" στον πλανήτη. Υπάρχουν διαφορετικά "έθνη". Και αυτό και δεν δίνει σε ΚΑΝΕΝΑ το δικαίωμα να υπάρχει ως "κυρίαρχος". Και ο νοών νοείτω my dear...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2008 12:30 pm

Καλημέρα..

Ποια συγχαρητήρια, καλέ μου V?
Φρίκαρα και μόνο στα λίγα λεπτά που είδα..
Και σαφώς είδα ΟΛΟΚΛΗΡΗ την εισαγωγή που έκανε ο φίλτατος ομιλιτής μέχρι να μπει στο "ζουμι", με πολύ προσοχή!

Όσο για τα υπόλοιπα που μου λες..
"Τώρα όμως; Τώρα υπάρχει υπερ-θέρμανση, υπερ-κατανάλωση, υπερ-πληθυσμός, υπερ-μόλυνση, μία τεράστια ανισορροπία." ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ, αλλά.. Από την στιγμή που υπάρχει αυτή η υπερ-κατανάλωση [και τα λοιπά], γιατί να τρώμε μόνο όλα τα υπόλοιπα εκτός από ζώα?
Ακόμα και το τυρί που τρώμε είναι από ζώα.. Το γάλα.. Τόσες τροφές!

Και τι θα πει είμαστε διαφορετικές εθνικότητες?
Άλλοι τρώνε φίδια και έντομα [που πιστεύω δεν υπάρχουν πιο βρώμικα-αηδιαστικά πλάσματα στον πλανήτη], γιατί να είναι κακό να τρώω κρέας? Και δεν επικρωτώ αυτά που είδα [όσα μπόρεσα δλδ] στην ταινία, εννοείτε! Αλλά γιατί να κόψω το κρέας? Μ'αρέσει! Υπάρχουν πολλοί παμφάγοι άνθρωποι και είμαι μέσα σ'αυτούς! Δεν θέλω να γίνω χορτοφάγος από "μόδα", αλλά επειδή το πιστεύω!

Επείσης, ξέρω πως δεν προσφέρω τίποτα στον πλανήτη!
Απλά δεν πετάω τα σκουπίδια κάτω!


Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤρι Απρ 29, 2008 9:44 pm

Α, ρε Dark...
Καταρχήν στο ηθικό σκέλος σου απάντησα ΗΔΗ. Ξαναδιάβασε ΤΙ έγραψα. Arrow
Κατά δεύτερον, στο πρακτικό σκέλος της χορτοφαγίας, σε παραπέμπω στο link που σου έγραψα. Εκεί θα βρεις ακριβώς τις απαντήσεις που θες. Επίσης το xortofagia.blogspot.com έχει άφθονο υλικό. Εγώ κηρύγματα δεν κάνω και μασημένες τροφές δεν δίνω σε κανένα. Όποιος θέλει να ξεφύγει από την αμάθεια, πράττει ανάλογα. Laughing
Και σχετικά με τη..."μόδα" της χορτοφαγίας. Αν ήταν "μόδα", δεν θα είμαστε μόνο 300000 σε αυτή την χώρα. Αλλά και η πλειοψηφία να είμαστε, προτιμώ να είμαι το 'fashion victim' ενός κινήματος που δεν επιβαρύνει τον πλανήτη, παρά να αφήνω ένα έντονο ρυπογόνο αποτύπωμα όπως κάνει ο μέσος κρεατοφάγος... Mad
Sorry, αλλά αφού δεν γνωρίζεις, μην προβάλλεις αστεία επιχειρήματα για φίδια κλπ...Σε παραπέμπω και πάλι στις παραπάνω πηγές αν πραγματικά θες να μάθεις κάποια πράγματα. Αλλά και πάλι στο χέρι σου είναι. Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 12:27 am

V for Vasilis έγραψε:
Α, ρε Dark...
Καταρχήν στο ηθικό σκέλος σου απάντησα ΗΔΗ. Ξαναδιάβασε ΤΙ έγραψα. Arrow
Κατά δεύτερον, στο πρακτικό σκέλος της χορτοφαγίας, σε παραπέμπω στο link που σου έγραψα. Εκεί θα βρεις ακριβώς τις απαντήσεις που θες. Επίσης το xortofagia.blogspot.com έχει άφθονο υλικό. Εγώ κηρύγματα δεν κάνω και μασημένες τροφές δεν δίνω σε κανένα. Όποιος θέλει να ξεφύγει από την αμάθεια, πράττει ανάλογα. Laughing
Και σχετικά με τη..."μόδα" της χορτοφαγίας. Αν ήταν "μόδα", δεν θα είμαστε μόνο 300000 σε αυτή την χώρα. Αλλά και η πλειοψηφία να είμαστε, προτιμώ να είμαι το 'fashion victim' ενός κινήματος που δεν επιβαρύνει τον πλανήτη, παρά να αφήνω ένα έντονο ρυπογόνο αποτύπωμα όπως κάνει ο μέσος κρεατοφάγος... Mad
Sorry, αλλά αφού δεν γνωρίζεις, μην προβάλλεις αστεία επιχειρήματα για φίδια κλπ...Σε παραπέμπω και πάλι στις παραπάνω πηγές αν πραγματικά θες να μάθεις κάποια πράγματα. Αλλά και πάλι στο χέρι σου είναι. Cool

Anohta epeixhrhmata den einai... Poios den kserei pws kapoies xwres den trwne fidia, ktlp? kai ayta sta zwa den symperilamvanontai? etsi kserw, toulaxiston!

epeishs, den pisteyw pws eimai amatheis, epeidh synexizw na trww kreas! gia onoma, dld..
an ayto den einai asteio epeixhrhma tote ti einai?

Bloody Kisses
xXx

Kalo vrady!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 8:19 am

Έχε χάρη που είσαι το μικρό του forum και δικαιολογείσαι...
Καταρχήν, τα φίδια δεν είναι "βρώμικα και σιχαμένα" όπως λες. Αν ΗΞΕΡΕΣ ΤΙ προσφέρουν στο οικοσύστημα, δεν θα πέταγες κάτι τόσο, μα τόσο κουλό. Και προς ενημέρωσή σου, αναφέρω ότι αν δεν υπάρχουν φίδια, γεμίζει ο τόπος με αρουραίους και ποντίκια. Είναι απλή φυσική νομοτέλεια, είτε το θέλεις είτε όχι.
Αν η δική σου αισθητική τα βρίσκει σιχαμένα, αυτό είναι άλλο θέμα.
Αλλά και πάλι...ΠΟΙΟΣ θεωρεί τον εαυτό του τόσο ανώτερο, ώστε να κρίνει την ζωή ενός φιδιού κατώτερη ή ανώτερη από ενός σκύλου;
Ποιος θεωρεί τον εαυτό του τόσο "πολιτισμένο", ώστε να το δίνει αυτόματα το δικαίωμα να κατασπαράζει ετησίως ζώα, πτηνά και ψάρια;
Και επειδή κάποιοι πολύ, μα πολύ πιο σοφοί και νοήμονες τα έχουνε πει καλύτερα από μένα:

"Τα ζώα είναι φίλοι μου και γω τους φίλους μου δεν τους τρώω." - Μπέρναρντ Σο

"Μόλις δείπνησες, αλλά όσο προσεκτικά και αν είναι κρυμμένο το σφαγείο στην χαριτωμένη απόσταση μιλίων, εσύ είσαι συνένοχος." - Ραλφ Γουάλντο Έμερσον

"Το μεγαλείο ενός έθνους και η ηθική του πρόοδος κρίνεται απο το πως φέρεται στα ζώα." - Μαχάτμα Γκάντι

"Το Άουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι μόνο ζώα." - Θεοντόρ Αντόρνο

"Όσο ο άνθρωπος συνεχίζει να είναι άσπλαχνος καταστροφέας των κατώτερων ζώντων όντων, δεν θα γνωρίσει ποτέ υγεία και ειρήνη, γιατί όσο οι άνθρωποι κατασφάζουν τα ζώα, θα σκοτώνει ο ένας τον άλλον." - Πυθαγόρας

"Είναι άποψή μου πως ο χορτοφαγικός τρόπος ζωής με τα αγνά φυσικά αποτελέσματά του στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση, θα επηρέαζε με τον πιο ευεργετικό τρόπο τη μοίρα της ανθρωπότητας." - Άλμπερτ Αϊνστάιν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
John Black
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
John Black


Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ηλικία : 49
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 11:01 am

Dark,όσο και αν άντεξες να δείς από το Earthlings μπράβο. Αν και κατά την γνώμη μου αν το παρακολουθήσεις ολόκληρο θα αποζημιωθείς για την υπομονή σου. Όταν ο V αναφέρθηκε σε "έθνη" στην απάντηση του δεν εννοούσε ανθρώπινα έθνη. Δέν αναφερόταν σε εθνικότητες. Αναφερόταν στα διάφορα είδη που κατοικούν στον πλανήτη μας και το καθένα ανήκει σε ένα έθνος. Όπως και εμείς οι άνθρωποι ανεξαρτήτως χρώματος, πιστεύω, φυλής, κουλτούρας αποτελούμε ένα έθνος. Μόνο που το ανθρώπινο έθνος εξελίσσεται πλέον εις βάρος όλων των υπολοίπων. Αδιάκριτα. Σχεδόν φασιστικά.

Η χορτοφαγία δεν είναι μόδα. Είναι πολύ δύσκολο να την ακολουθήσει κανείς. Δέν είναι μόνο διατροφή κατά την γνώμη μου. Είναι στάση ζωής. Μια ολοκληρωμένη αντίληψη και ένα ενδιαφέρον για το περιβάλλον που μας φιλοξενεί

Εγώ δεν είμαι χορτοφάγος αλλά προσέχω πια. Δεν θεωρώ και εγώ ότι κάνω μαλακία που τρώω κρέας αλλά φροντίζω να το κάνω πιο μετρημένα. Κάτι που δεν έκανα πριν δω το Earthlings.

(απόσπασμα από τη ταινία Earthlings)

"Σε ένα κόσμο αρχαιότερο και πιο ολοκληρωμένο από τον δικό μας τα ζώα δρουν ολοκληρωμένα. Προικισμένα με επεκτάσεις των αισθήσεων που εμείς χάσαμε ή δεν αποκτήσαμε ποτέ. Ζώντας από φωνές που ποτέ δεν θα ακούσουμε. Δεν είναι όμοιά μας. Δεν είναι κατωτέρα μας. Είναι άλλα έθνη. Πιασμένα μαζί μας στο δίχτυ της ζωής και του χρόνου. Φυλακισμένα μαζί μας στο μεγαλείο και την επώδυνη προσπάθεια της ζωής στη γη."

Henry Benson-The outermost house
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mementumvivere.blogspot.com/
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 1:54 pm

V, h epithesh einai katakoryfh kai to sixenomai ayto!
den eipa OUTE MIA STIGMH, pws eimai yper na trwme kreas meta ap' osa eida k fysika apo ayta pou kserw! mporei na eimai mikrh opws les.. alla epeishs sthn dikia mou hlhkia den pisteyw na eixes kai c diaforetikh gnwmh! epeidh megalwses dn paei na pei pws evales perissotero myalo epeidh eisai 1xrono xortofagos! dld.. dn trws oute glyka oute pagwta e? pou kai ayta exoun gala? syggnwmh, tote..

JohnBlack, katalava akrivws ti eipe o V, alla prospathouse na ypostirixtw ligo, me ayta ta liga pou kserw!

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 2:59 pm

Καμία, μα καμία επίθεση λόγω τιμής. Cool
Από την άλλη, έλα λίγο στην θέση μου. Αντιμετωπίζω καθημερινά σκληρές κριτικές και μια γενική καχυποψία ως χορτοφάγος. Όμως παίζω άμυνα πάντα και ποτέ επίθεση. Δεν κηρύττω, απλά αμύνομαι.
(Με σκληρή άμυνα μερικές φορές, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά όταν με προκαλούν αναίτια).
Και...ΝΑΙ. Μεγάλωσα. Έχω περισσότερα χιλιόμετρα στο κοντέρ μου και κρίνω ανάλογα. Συνεπώς, "έχω βάλει περισσότερο μυαλό" που λες και συ. pirat
Εύχομαι ολόψυχα όταν φτάσεις στην δικη μου ηλικία να έχεις περισσότερο. lol!
(Θυμήσου λίγο ΤΙ σου είπα εκείνο το απογευματάκι στο Θησείο για το τι πιστεύω για σένα.)
Δεν δέχομαι κριτική όμως για τα "γάλατα και τα παγωτά" που αναφέρεις, αφού τρως κρέας.
Φτάσε πιτσιρίκα εδώ που είμαι εγώ και μετά τα λέμε επί ίσοις όροις!
(Άσε που σε λίγο καιρό θα κόψω ΚΑΙ τα γαλακτομικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Και κάτι άσχετο...ΧΑΙΡΟΜΑΙ πραγματικά που πήρες φόρα και γράφεις!


ΥΓ: John, ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 4:24 pm

V for Vasilis έγραψε:
Καμία, μα καμία επίθεση λόγω τιμής. Cool
Από την άλλη, έλα λίγο στην θέση μου. Αντιμετωπίζω καθημερινά σκληρές κριτικές και μια γενική καχυποψία ως χορτοφάγος. Όμως παίζω άμυνα πάντα και ποτέ επίθεση. Δεν κηρύττω, απλά αμύνομαι.
(Με σκληρή άμυνα μερικές φορές, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά όταν με προκαλούν αναίτια).
Και...ΝΑΙ. Μεγάλωσα. Έχω περισσότερα χιλιόμετρα στο κοντέρ μου και κρίνω ανάλογα. Συνεπώς, "έχω βάλει περισσότερο μυαλό" που λες και συ. pirat
Εύχομαι ολόψυχα όταν φτάσεις στην δικη μου ηλικία να έχεις περισσότερο. lol!
(Θυμήσου λίγο ΤΙ σου είπα εκείνο το απογευματάκι στο Θησείο για το τι πιστεύω για σένα.)
Δεν δέχομαι κριτική όμως για τα "γάλατα και τα παγωτά" που αναφέρεις, αφού τρως κρέας.
Φτάσε πιτσιρίκα εδώ που είμαι εγώ και μετά τα λέμε επί ίσοις όροις!
(Άσε που σε λίγο καιρό θα κόψω ΚΑΙ τα γαλακτομικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Και κάτι άσχετο...ΧΑΙΡΟΜΑΙ πραγματικά που πήρες φόρα και γράφεις!


ΥΓ: John, ευχαριστώ.

re, mh me neyriazeis!
den eipa pws einai kako na eisai xortofagos!
apla me ekneyrizei pou nte k kala prepei na ginoun oloi xortofagoi!
gt na kopsw to kreas pou o aimatokriths m einai poly pio katw apo ta oria?
gt na kopsw ta galaktokomika apo thn stigmh pou eimai gynaika, kathe mhna xanw aima kai xreiazomai asvestio? kapoia pragmata DEN GINETE na ta kopseis.. opws kai na'xei!
kai mh m peite tis vlakeies pou akouw apo'dw k apo'kei tou style mporeis na ta pareis k apo allou ayta pou xreiazesai gt tha riksw kantili!

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 4:51 pm

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:

1. ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΣ. ΓΚΕΓΚΕ;
2. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ.
3. "kapoia pragmata DEN GINETE na ta kopseis.. opws kai na'xei!
kai mh m peite tis vlakeies pou akouw apo'dw k apo'kei tou style mporeis na ta pareis k apo allou ayta pou xreiazesai gt tha riksw kantili
!"
ΣΟΒΑΡΑ;
ΡΙΞΕ ΟΣΑ ΚΑΝΤΗΛΙΑ ΘΕΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΨΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ.
(Περίεργο, ε; )
Και πάλι σου δίνω την ευκαιρία να πάψεις να βάζεις αυτογκόλ και να τσεκάρεις τα link που σου έχω παραθέσει.
Διαφορετικά καλή μου πιτσιρίκα, δεν σου επιτρέπω να μου προσβάλλεις τη νοημοσύνη αφού δεν γνωρίζεις το αντικείμενο. lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
ΘΗΣΕΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Registration date : 27/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Απρ 30, 2008 5:51 pm

Dear Dark,
μην παρεξηγάς τον V. Δεν κάνει εξαιρέσεις όταν διαφωνεί. Τα έχω ακούσει και εγώ στο παρελθόν.
Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχει δίκιο. Ο λόγος που γράφω είναι γιατί έχω βρεθεί στη θέση του V πολλές φορές και τον καταλαβαίνω απόλυτα και παράλληλα η αλήθεια πρέπει να λέγεται, άσχετα με το ποιος έχει δίκιο ή όχι.
Έχουν δημιουργηθεί χιλιάδες μύθοι γύρω από τη διατροφή, όπως το ότι ασβέστιο μπορείς να πάρεις μόνο από τα γαλακτομικά. Τα πράσινα λαχανικά περιέχουν περίπου ίδιες ποσότητες ασβεστίου με τα γαλακτοκομικά μόνο που το φυτικό ασβέστιο μπορεί να απορροφηθεί πολύ πιο εύκολα από τον οργανισμό. Και δεν είναι περίεργο 1 στις 2 Ελληνίδες, που σε γενικές γραμμές καταναλώνουν αρκετές ποσότητες γαλακτοκομικών την εβδομάδα, να έχουν οστεοπόρωση;
Όσο για τους μύθους και το ποιος κρύβεται πίσω τους, η λογική λέει ότι η βιομηχανία γάλακτος και όλα τα φασντ φουντάδικα κλπ θα χρεοκοπούσαν αν έστω οι μισοί καταναλωτές γιίνονταν χορτοφάγοι. Μιλάμε για κραχ.
Αυτό που έχω απλά να πω είναι ότι και η δικιά μου υγεία(σωματική και ψυχική), όπως και των περισσότερων χορτοφάγων, έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με το παρελθόν που έτρωγα τα πάντα.
Και πιο πρακτικά 3 φρούτα, μία πράσινη σαλάτα, 1-2 μερίδες όσπρια και άλλες τόσες δημητριακά(όχι πιάτα, μερίδες) την ημέρα είναι αυτό που προτείνει το μπλογκ των χορτοφάγων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας
johnniebegood


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2008 11:06 am

να πω την γνωμη μου για τα γαλακτοκομικα που προσωπικα λατρευω αν και εκοψα το κρεας?

αν εννοειτε γαλακτοκομικα τα προϊοντα απο βιομηχανικο αγελαδινο γαλα, που η καθε αγελαδα απο 8 λιτρα την ημερα που επρεπε να παραγει, παραγει 45 και τα πρησμενα βυζια της ακουμπανε στο πατωμα, τοτε συμφωνω με τον V γιατι ειναι αφυσικο και γεματα ορμονες και αντιβιοτικα για τις μαστιτιδες.

τα μονα αληθινα γαλακτοκομικα προϊοντα που απεμειναν ειναι αποκλειστικα απο κατσικες και προβατα που βοσκουν ελευθερα.

και να συμπληρωσω οτι το αγνο γαλα και τα προϊοντα του (γιαουρτι νερωμενο) τα χρησιμοποιουν οι ινδουιστες και οι βουδιστες την περιοδο της νηστειας τους γιατι δεν σκοτωνεις ουτε βασανιζεις καποιο ζωο για να τα αποκτησεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnniebegood.gr
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2008 3:04 pm

johnniebegood έγραψε:
να πω την γνωμη μου για τα γαλακτοκομικα που προσωπικα λατρευω αν και εκοψα το κρεας?

...τα μονα αληθινα γαλακτοκομικα προϊοντα που απεμειναν ειναι αποκλειστικα απο κατσικες και προβατα που βοσκουν ελευθερα.

και να συμπληρωσω οτι το αγνο γαλα και τα προϊοντα του (γιαουρτι νερωμενο) τα χρησιμοποιουν οι ινδουιστες και οι βουδιστες την περιοδο της νηστειας τους γιατι δεν σκοτωνεις ουτε βασανιζεις καποιο ζωο για να τα αποκτησεις.

Ακριβώς έτσι Johnnie. Άντε όμως να τα εξηγήσεις αυτά στον μέσο Έλληνα Vegan...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΠεμ Μάης 22, 2008 5:29 pm

Μια που είναι η εβδομάδα χορτοφαγίας ας γράψω κάτι για την (μικρή έστω) εμπειρία που έχω πλέον, μια και είμαι οριστικά-αποκλειστικά Vegan εδώ και λίγους μήνες και για την γενικότερη φιλοσοφία του Veganισμού.
Να ξεκινήσω λέγοντας ότι συμφωνώ με αρκετά απ’ όσα γράφηκαν παραπάνω, πχ. για την σκληρότητα του ανθρώπου απέναντι στ’ άλλα είδη, ότι όλα τα είδη είναι πολύτιμα για το οικοσύστημα και κυρίως πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν υπάρχουν ανώτερα και κατώτερα πλάσματα αλλά διαφορετικά πλάσματα και αυτό κάνει την φύση να βρίσκεται σε ισορροπία (κάποτε δηλαδή). Η ζωή-ψυχή είναι ΜΙΑ και δεν έχει σημασία αν κατοικεί σε σώμα γάτας, ελέφαντα ή ψαριού. Και επιτέλους ας καταλάβουμε ότι δεν είμαστε ανώτεροι απ’ αυτά και να σταματήσουμε λοιπόν να τα τρώμε και να τα βασανίζουμε. Εξάλλου η επιστήμη έχει αποδεχθεί ότι ο ανθρώπινος οργανισμός δεν έχει ανάγκη να τρώει σάρκες, τα δόντια μας είναι λεία και επίπεδα κ.α Στην εποχή της λάσπης (για να προλάβω τώρα τους κρεατοφάγους) ο άνθρωπος έτρωγε ό,τι έβρισκε, κρέας μια φορά στο τόσο και όχι κάθε μέρα όπως σήμερα…Είναι ανωμαλία αυτό!!!!! Αντί να πηγαίνουμε μπροστά πάμε πίσω. Τώρα για κάποιους που λένε ότι δεν πρέπει να το κόψουν (το ακούω συνέχεια αυτό) ας το ψάξουν από έναν ειδικό στην διατροφή αν και φοβάμαι ότι στην Ελλάδα οι διατροφολόγοι είναι λίγο κολλημένοι με τις περιβόητες ζωϊκές πρωτεΐνες.
Όσον αφορά το γάλα, ο άνθρωπος δεν το έχει ανάγκη. Οι επιστήμονες λένε ότι δεν είναι φυσιολογικό ένα ζώο(δηλ. ο άνθρωπος) να πίνει το γάλα ενός άλλου ζώου. Μ’ αυτή τη λογική θα έπρεπε να πίνουμε το γάλα της καμηλοπάρδαλης!! Ακόμα κι’ αν δεν βασανίζεται το ζώο δεν είναι φυσιολογικό να πίνουμε το γάλα τους. Υπάρχουν τα λαχανικά και οι ξηροί καρποί που κάνουν καλύτερη δουλειά.
Το να είσαι χορτοφάγος όμως έχει τα θετικά: α)κάνεις καλό στην υγεία σου αφού πλέον δεν τρως αυτή τη νεκρή γεμάτη τοξίνες σάρκα (μπλιάχ !!), δεν πίνεις το γεμάτο ορμόνες και ένας θεός ξέρει τι άλλο, γάλα. β) συντελείς (στο μέτρο που μπορείς) στην προστασία του περιβάλλοντος δηλ. φροντίζεις να μην παράγονται τόσα πολλά απόβλητα ζώων(από την μαζική παραγωγή τους)που με την σειρά τους τα απόβλητα αυτά έχουν κάνει ήδη τεράστια ζημιά στο περιβάλλον. γ) συντελείς στην αποφυγή του βάναυσου θανάτου και εξευτελισμού άλλων πλασμάτων…εξάλλου στην πραγματικότητα δεν τα έχεις ανάγκη για τροφή αλλά ούτε για ένδυση (δερμάτινα, γούνες κλπ) ούτε για πειράματα καλλυντικών. Δεν γεννήθηκαν για εμάς!! δ) ΑΔΥΝΑΤΙΖΕΙΣ !!!!! (το φυτικό λίπος αποβάλλεται πιο εύκολα από το ζωϊκό).
Έχει όμως και τα αρνητικά…Στην Ελλάδα είναι δύσκολο να είσαι χορτοφάγος πόσο μάλλον να είσαι Vegan και να θες να ακολουθείς την γενικότερη φιλοσοφία και στάση. Στο εξωτερικό είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Θες να βρεις στο π.χ δρόμο κάτι πρόχειρο να φας και όλα έχουν ζωϊκά μέσα. Προχθές ήθελα να βρω σπανακόπιτα χωρίς τυρί, σιγά μην έβρισκα. Πάω στο super market και διαβάζω τα συστατικά των συσκευασιών και ανακαλύπτω ότι περιέχουν (ακόμη και οι σοκολάτες υγείας) ίχνη γάλακτος. Φρίκη…Πρέπει κανείς να πηγαίνει σε συγκεκριμένα σημεία για να βρει διάφορα προϊόντα 100% χωρίς ζωϊκά. Πρέπει κανείς να το έχει αποφασίσει σοβαρά να το κάνει, θέλει πειθαρχεία, υπομονή και ψάξιμο όχι μόνο για τις τροφές αλλά για προϊόντα non animal testing, οικολογικά είδη ένδυσης που στην Ελλάδα δεν υπάρχουν και πολλά.
Το χειρότερο αρνητικό απ’ όλα είναι ο τρόπος με τον οποίο σε αντιμετωπίζουν οι άλλοι, λέγοντάς σου ότι είναι ανωμαλία αυτό που κάνεις, κάνεις κακό στην υγεία σου, είσαι κίτρινος (ναι λογικό είναι αφού δεν τρώω κρέας) και πρέπει κάθε φορά κάθε μέρα να τους αντιμετωπίζεις και ν’ απολογείσαι, κατά κάποιο τρόπο, για την επιλογή σου. Επίσης σε κοροϊδεύουν !!!!
Τέλος κλείνοντας να πω ότι στην χώρα μας λείπει ενημέρωση από την μια αλλά από την άλλη πολύ φοβάμαι ότι υποτίθεται δεν είναι στην κουλτούρα του Ελληνάρα να κόψει το κοψίδι. Σαν λαός δεν είμαστε των αποφασιστικών αλλαγών. Παρ’ όλα αυτά τα παραπάνω τα βρίσκω φθηνές δικαιολογίες γιατί αν θέλαμε θα μπορούσαμε να εντάξουμε την κουλτούρα του Veganισμού στον τρόπο ζωής μας γιατί απλούστατα σαν μεσογειακή χώρα παράγουμε φρούτα, λαχανικά κλπ. και λόγω κλίματος (θερμό βεβαίως βεβαίως) δεν έχουμε ανάγκη το λίπος των ζώων για να ζεσταθούμε όπως κάνουν οι Εσκιμώοι. Τέλος, θεωρώ ότι το πρόβλημα στην χώρα μας είναι ότι δεν θέλουμε να ψαχτούμε με το τι είναι σωστό και τι λάθος (είμαστε και τεμπέληδες και το ψάξιμο είναι μανούρα) αλλά μένουμε σ’ό,τι μας βολεύει και σ’ ό,τι μας ΑΡΕΣΕΙ !!!

SEXY VEGANS
Daryl Hannah
Χορτοφαγία Daryl-hannah

Eddie Vedder-Pearl Jam
Χορτοφαγία 1

και η αδυναμία Sean Brennan-London After Midnight (όχι θα τον άφηνα !!!!Lol)
Χορτοφαγία W__DSC9196_klein
Χορτοφαγία Saenbr10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 7:43 am

Η Magicat πήρε φόρα...!
Daryl Hannah;
Θ Ε Α !
Επίσης vegan (και ακτιβίστρια!) είναι η θεά Lisa Edelstein (Dr House MD)...
Χορτοφαγία Lisa10

...η Gillian Anderson (X-Files, Last King Of Scottland) - Τι όμορφη γυναίκα ρε γαμώτο...
Χορτοφαγία Gillia11

...το super ταλέντο-πολυεργαλείο που λέγεται Natalie Portman (Leon, Heat, V for Vendetta)
Χορτοφαγία Natali11

..και για να προλάβω κυνικά σχόλια από την Magicat, η αγιάτρευτη καψούρα που λέγεται Janeane Garofalo είναι vegetarian.
Χορτοφαγία Janean10
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας
johnniebegood


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΠαρ Μάης 23, 2008 9:55 pm

δεν θελω να σας απογοητευσω ρε παιδια, αλλά και λαχανικα και φρουτα που τρωμε τιγκα στις ορμονες, στα φυτοφαρμακα και τα εντομοκτονα ειναι...

δεν ανεφερα τα συνθετικα λιπασματα, γιατι αυτα τα βαζουν οι αγροτες ακομη και στα μποστανια που καλλιεργουν για τις οικογενειες τους.

ενδεικτικο παραδειγμα απο προσωπικη μου εμπειρια: ειχα καποτε αναλαβει διαχειριστης σε συνεταιριστικο ελαιουργειο και μου ηρθε εγκυκλιος για να ενημερωσω τους παραγωγους να μην ραντισουν τιποτα ενα μηνα πριν την συγκομιδη.

και βλεπω εναν παραγωγο να ραντιζει με λεμπαϊσιτ ενω ειναι γραμμενος να αλεσει σε μια εβδομαδα.

οταν του ειπα οτι αυτο ειναι επικινσυνο, μου απαντησε αθωα "για πουλημα τοχω μωρε, για να φαμε κρατησα ενα λιοφυτο αψεκαστο".

το συγκεκριμενο εντομοκτονο ειναι λιποδυαλιτο, περνα μεσα στον καρπο, διαλυεται στο λαδι και σκοτωνει το σκουληκι του δακου.

αυτο σημαινει οτι περνα αμεσα στην τροφικη αλυσιδα και μαλιστα συσσωρευεται στα αποθεματα του λιπους του σωματος μας (οπως ενα καρο αλλες τοξινες).

το παραδειγμα με το λαδι καλυπτει ολα τα παραγομενα προς πωληση ειδη.

τα αγγουρια που τα κοβουν πριν αποδομηθει η αυξητικη ορμονη, μεγαλωνουν μεσα στις σακουλες στην λαχαναγορα του Ρεντη και τις σκιζουν.


συμπερασμα: δεν εχουμε συνειδηση και δηλητηριαζουμε ο ενας τον αλλον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnniebegood.gr
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΔευ Μάης 26, 2008 1:21 pm

O Johnniebegood έγραψε : δεν θελω να σας απογοητευσω ρε παιδια, αλλά και λαχανικα και φρουτα που τρωμε τιγκα στις ορμονες, στα φυτοφαρμακα και τα εντομοκτονα ειναι...

συμπερασμα: δεν εχουμε συνειδηση και δηλητηριαζουμε ο ενας τον αλλον.


Συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν το αμφισβητεί αυτό. Αλλά είναι όμως πολύ χειρότερο, μαζί με τα λαχανικά και τα φρούτα που τρώμε, να καταναλώνουμε και το κρέας που εκτός από τις τοξίνες που περιέχει υπάρχουν μέσα σ'αυτό όλα τα φυτοφάρμακα και τα χημικά που προανέφερες. Διότι το κάθε ζώο pig από αυτά τα δηλητηριασμένα λαχανικά τρέφεται. Οπότε τρώγοντας πτώματα παίρνεις τα τριπλάσια χημικά απ' ότι αν δεν τα έτρωγες καθόλου. Ίσως μια λύση θα ήταν τα βιολογικά προϊόντα που λένε ότι είναι πιο "αθώα" αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό για να σας πω υπεύθυνα τι συμβαίνει. Δυστυχώς δεν έχω την ιδιότητα να το γνωρίζω.
cat niaou
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2008 12:21 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΠεμ Μάης 29, 2008 11:32 am

Top 10 stupid things vegans hear on a daily basis


Vegetarians Quotes-Stupid Things Omnivores Say(Προσέξτε τι γράφει στο 1:23 !!!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΣαβ Μάης 31, 2008 4:19 pm

Loipoooon.. sorry pou arghsa na apanthsw edw.
alla molis twra eida tis ypoloipes apanthseis.
[s.s.: nomiza pws ta eixe diagrapsei o V]

exxxmmm..
diavasa poly prosektika ta sxolia sas kai eidika ths Magicat,
sto katevato! Wink [s.s.: theiko keimenaki]

na kanw mia erwthsh..
posa €, dinete kathimerina-evdomadiaia-mhniaia-ethsia gia ta laxanika sas?
dn paizei kapoio rolo gia to ti thelw na pw meta! to psaxnw!
ante na to psaksw! ante na to kanw gia kana mhna! na dw pws einai.. [dn m'aresei nam thn lene! opote dokimazw]
na trww MONO laxanika.. xwris glyka, e?
xwris zaxarh i epitrepetai? [dn kserw sovara]
xwris gala, xwris kaseria, zampon, tyria..
oute pagwta, oute sokolata.. thganhtes patates? mporw? tharrw pws nai!

ok, tha to kanw giaaaa.. gia arxh 1 evdomada!
pls, mh me krazete! dn mporw na anteksw tetoio sock!
mia evdomada einai kala? i na to kanw parapanw?
gia test to tonizw!

thn deytera to arxizw, to yposxomai!
mono dwste mou, symvoules, pls!

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΣαβ Μάης 31, 2008 4:21 pm

oute evapore gala, dn mporw na piw? [ton vazw mes ton kafe!]

ok, tha pinw ellhniko aytes tis meres!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 8:58 am

Λοιπόν μικρή μου.
Καταρχήν έχεις πολύ περισσότερες επιλογές φαγητών με το να γίνεις χορτοφάγος.
Σκέψου το απλά: Όσπρια, λαχανικά, φρούτα, δημητριακά, ξηροί καρποί...
Και όλα αυτά σε αμέτρητους συνδυασμούς...!
Εγώ προσωπικά, ΔΕΝ είμαι vegan. Είμαι απλά "μη κρεατοφάγος". Που σημαίνει, ότι τυράκι τρώω πού και πού.
(Δεν κόβεται με τίποτα το άτιμο, του έχω μεγάλη αδυναμία).
Μπορείς και συ σε πρώτη φάση να τρως γαλακτοκομικά -όχι υπερβολές όμως!
Αλλά η ουσία είναι άλλη
Αν το δεις σαν αγγαρία, άστο.
Αν το δεις με τάση ηττοπάθειας ότι δεν θα τα καταφέρεις, άστο.
Αν το δεις σαν ισχυρό "πρέπει", επίσης ΑΣΤΟ.
Το θέμα είναι να νιώθεις αυτό που κάνεις. Διαφορετικά μην το κάνεις καθόλου.
Για περισσότερες όμως οδηγίες και συμβουλές Ε Δ Ω .
Ή ρώτα τους Vegan Θησέα και Magicat.
Καλή αρχή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 11:00 am

Kale, mh to kseftilisoume teleiws..
dn eimai anthrwpos pou trww mono kreas!
kreas trww mia fora thn evdomada [dld, kyriakh!]
oles tis ypoloipes trww laxanika, ladera, psari, ktlp!
dn eimai sta fats food synexeia me gyrous, goody's, k.a.!

apla eipa gia mia evdomada na dw pws einai na eisai vegan! xaxa.. [den mporw na synithisw thn leksh!]
eipame.. oxi gala, zampon, kaseri, kreas, evapore gala, ayga [dn kserw an kanei! peite m kapoios pls!!], giaourtia, ktlp ktlp..! ok! eimai panetimh na to kanw kai den to vlepw san aggaria, pali kala! to kanw apo periergia kai na dw pws einai to tonizw! an dn m'aresei tha to stamathsw.. an m'aresei tha to synexisw [me epireasan ta logia ths Magicat.. eipe pws adynatizeis.. Very Happy Very Happy Very Happy ]

Kalh evdomada na 'xete!
Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 12:26 pm

Darkoteque έγραψε:
Kale, mh to kseftilisoume teleiws..
dn eimai anthrwpos pou trww mono kreas!
kreas trww mia fora thn evdomada [dld, kyriakh!]
oles tis ypoloipes trww laxanika, ladera, psari, ktlp!
dn eimai sta fats food synexeia me gyrous, goody's, k.a.!

apla eipa gia mia evdomada na dw pws einai na eisai vegan! xaxa.. [den mporw na synithisw thn leksh!]
eipame.. oxi gala, zampon, kaseri, kreas, evapore gala, ayga [dn kserw an kanei! peite m kapoios pls!!], giaourtia, ktlp ktlp..! ok! eimai panetimh na to kanw kai den to vlepw san aggaria, pali kala! to kanw apo periergia kai na dw pws einai to tonizw! an dn m'aresei tha to stamathsw.. an m'aresei tha to synexisw [me epireasan ta logia ths Magicat.. eipe pws adynatizeis.. Very Happy Very Happy Very Happy ]

Kalh evdomada na 'xete!
Bloody Kisses
xXx

Χα ! Χα ! ααα.. για΄αυτό θες να δοκιμάσεις να δεις, τάχα μου πώς είναι, επειδή είπα πως αδυνατίζεις.... lol! Ναι αυτό συμβαίνει συνήθως λογικό είναι, αλλά κανείς δεν το λέει αυτό επίσημα. Μαζί με τα ζωϊκά λίπη που πλέον δεν παίρνεις δεν θα τρως πια πολλά γλυκά, γιατί τα περισσότερα γλυκά έχουν ζωίκά π.χ γάλα, αυγό. Ε.. του πούστη αδυνατίζεις!!!!Τώρα για τον καφέ σου, μπορείς να βάζεις γάλα σόγιας όπου υπάρχει και σε διάφορες γεύσεις αν θες π.χ βανίλια, φράουλα, σοκολάτα ή γάλα αμυγδάλου, φουντουκιού, ρυζιού κλπ. Μια βόλτα σ' ένα μαγαζί με βιολογικά θα σε κατατοπίσει. Επίσης υπάρχουν ωραιότατα μπιφτέκια λαχανικών (δεν έχουν μέσα κρέας μην σε μπερδεύει η λέξη μπιφτέκι) τα οποία στα μαγαζιά τα βαράνε στην τιμή αλλά αν έχεις κοντά σου σούπερ μάρκετ Γαλαξία θα βρείς συσκευασία των δέκα με 5 ευρώ !!!! Μην ξεχάσεις να τρως ξηρούς καρπούς και κυρίως αμύγδαλα που έχουν ασβέστιο. Τώρα αν δοκιμάσεις να δεις πως είναι αυτή η φάση για λίγες μέρες μάλλον δεν θα σ'αρέσει. Γιατί τις πρώτες μέρες θα είναι περίεργα, δεν θα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις και για να προσαρμοστείς θα πρέπει να έχεις υπομονή και πειθαρχία. Και για να έχεις υπομονή και πειθαρχία, ώστε να τα καταφέρεις, θα πρέπει να πάρεις απόφαση ότι αυτό είναι το σωστό και έτσι πρέπει να τρέφομαι από' δω και στο εξής. Δηλ. αν το κάνεις από περιέργεια και μόνο να δεις πως είναι, αν σ' αρέσει και όλα αυτά, πολύ απλά ΔΕΝ ΘΑ Σ'ΑΡΕΣΕΙ γιατί αυτή η κατάσταση θα σε "ξεβολέψει" από κάποια πράγματα, δεν θα μπορείς να τρως πολλά απ' αυτά που σου αρέσουν και σύντομα θα ξενερώσεις. Χώρια που θα σου την λεέι ο περίγυρός σου ότι κάνεις μαλακία. Εγώ για παράδειγμα δεν μπορώ πια να τρώω σοκολάτες γάλακτος γεμιστές (ΚΟΛΑΣΗ), διάφορα παγωτά (μόνο γρανίτα μπορώ), γλυκά, καρμπονάρες κλπ κλπ. μ'αρέσουν όλα αυτά κι'άλλα πολλά (μόνο τα κρεατικά δεν μ'άρεσαν έτσι κι' αλλιώς)αλλά πλέον έχω πειθαρχήσει τον εαυτό μου να μη μου λείπουν. Αλλά αυτό το καταφέρνεις ΜΟΝΟ αν καταλάβεις-πειστείς ότι μέχρι τώρα τρεφόσουν λάθος, ενώ ο Veganισμός είναι ο σωστός τρόπος διατροφής όχι μόνο για λόγους υγείας αλλά και για λόγους ηθικής. Εμένα με επηρέασε πολύ το ηθικό μέρος της κατάστασης που είναι "δεν εκμεταλλεύομαι κανένα ζωντανό πλάσμα, συντελώ στην προστασία του πλανήτη κλπ κλπ".
Τέλος για να απαντήσω στην ερώτησή σου πόσα ξοδεύουμε, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Υπάρχουν τα βιολογικά λαχανικά-φρούτα, που είναι καλύτερα λένε, τα οποία είναι πιο ακριβά, αλλά στις λαϊκές βιολογικών προϊόντων τα βρίσκεις λίγο πιο φθηνά απ' ότι στα μαγαζιά. Μπορείς όμως να τρως μη βιολογικά που είναι φθηνά. Αυτό που είναι πιο ακριβό από τα γάλα είναι το γάλα σόγιας έχει από 1,70 ευρώ το απλό μέχρι 3,60 αν είναι με γεύσεις ή είναι αμυγδάλου. Εγώ ξοδεύω πολύ λιγότερα χρήματα από πριν. Όταν δεν είμουν Vegan ξόδευα συνέχεια για σοκολάτες, γιαούρτια, γάλατα, σαλάτες ρώσικες και κηπουρού, dressing για σαλάτες και όλα αυτά νοστημότατα...
Όπως καταλαβαίνεις με το να είσαι vegan μπαίνεις στην φάση να είσαι και ενάντια στον υπερκαταλαλωτισμό άχρηστων-περιττών προϊόντων. Ολόκληρη φιλοσοφία δηλαδή.
Αυτά προς το παρόν, σου' κανα την καρδιά περιβόλι χα ! χα Sad αν σου προκύψει απορία ρώτα μας. Καλή επιτυχία (στην χορτοφαγία και στις εξετάσεις) !!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 12:43 pm

wx, mana mou! affraid
dn yparxei periptwsh na piw gala sogias-amygdalou i otidhpote!
DEN YPARXEI PERIPTWSH! POTEEEEEEEEEE..
einai san emetos. eixa dokimasei palia gt m eipe o giatros gia kati pou ekana [oute pou thymamai!]
exw traymatikh empeiria! EINAI MIA AHDIA! Razz

kata ta alla dressing, ktlp dn etrwga pote!
mono alifes evaza sto pitogyro! Wink [aaaxxx...]
apo glyka, twra.. ME KATASPARASEIS! pws tha ta kopsw? [eidika sokolata!] einai latreia, sketh!

vasika exw aporia ti mporw na trww sto prwino!
synythws trww dhmhtriaka, alla ki'ayta me gala i giaourti!
ti allo mporw na faw?

wow.. kataenthousiasthka twra!
tosa polla pou ta ksereis.. Razz
[nai, panta etsi kanw otan dn kserw kati!]

alla na tonisw oti m'aresei na trww kreas!
m'aresei o gyros
m'aresei to sykwti
m'aresei h splina
m'aresei to kefali
m'aresoun ta PANTA!
alla eimai diatethimenh na ta kopsw gia na kanw kalo!
gt mexri twra to mono kalo pou ekana sto perivallon [to ksanalew]
einai oti dn petaw katw ta skoupidia!


vasika dn to kanw gia na xasw kila! apla enthousiastika pou to aneferes!
tha paw se diatrofologo se liges meres! to'xw parei apofash pleon!
to provlhma paragine.. Crying or Very sad


ta viologika proionta einai PANAKRIVA, sorry kiolas!
opote.. na'nai kala ta super markets!

ok! an exw aporia, ksanarwtaw!
eyxaristw poly Smile

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
 
Χορτοφαγία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ :: Οικολογία :: Άνθρωπος-
Μετάβαση σε: