'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

--- Forum ενάντια στα δήθεν ---
 
Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Χορτοφαγία

Πήγαινε κάτω 
+7
vasiliskos
magicat
johnniebegood
ΘΗΣΕΑΣ
John Black
Darkoteque
V for Vasilis
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 2:10 pm

Dark,

Όσον αφορά το πρωϊνό, αν δεν μπορείς το γάλα σόγιας, αμυγδάλου, ριζιού κλπ. τότε τι διάολο θα βάζεις στα δημητριακά, ξερά θα τα τρως; Ρε αυτά με γεύσεις είναι ωραία, δοκίμασε αυτό που έχει κακάο είναι σαν milko δεν θα καταλάβεις διαφορά. Πάρε ένα πολύ μικρό σε συσκευασία (έχει 1 ευρώ) για να το δοκιμάσεις δηλ. μην πάρεις σε πρώτη φάση του 1 λίτρου. Εγώ αυτά τρώω για πρωϊνό (δημητριακά με γάλα σόγιας με γεύση βανίλια)...
Τί βλέπω affraid τι είναι αυτά...συκώτι, σπλήνα, κεφάλι...Παναγία μου!!! Κανιβαλισμός στο μεγαλείο του!!! Αχ, κατακαημένα ζωάκια τι τραβάτε και 'σεις... pig

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Cats1
Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν πάντα το δικό τους, οι άντρες και οι σκύλοι πρέπει απλώς να το πάρουν απόφαση (Ρόμπερτ Α. Χαϊνλαϊν)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 2:34 pm

SORYYYY για τα παραπάνω βιντεάκια που δεν μου βγήκαν καθόλου ενεργά, αλλά τώρα επανορθώνω!!!

Top 10 Stupid things Vegan Hear On A Daily Basis


Vegetarians Quotes-Stupid Things Omnivores Say (Επιμένω ξανά να προσέξτε τι γράφει στο 1:23 !!!) lol!


Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Topic_Cat_News Στο μυαλό μιας γάτας τα πάντα ανήκουν στις γάτες (Αγγλική Παροιμία)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 4:21 pm

Κορίτσια καλησπέρα! Συγνώμη που μπαίνω έτσι άσχετα μέσα στη πολύ ωραία συζήτησή σας αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά απλά πράγματα.
Είμαι παμφάγο.
Αλλά λατρεύω τα ζώα. Μιλάω μαζί τους. Επικοινωνώ σε κατάσταση τρελλή.
Σιχαίνομαι ότιδηποτε άθλιο κάνουν οι πιθηκάνθρωποι εναντίον τους και το πολεμάω όπως μπορώ με όλη μου τη ψυχή όπως πολεμάω κάθε τι που κάθουν οι πιθικάνθρωποι γενικώτερα.
Θεωρείτε λοιπόν ότι η ευαισθησία του κάθε ανθρώπου κρίνεται από το αν τρώει κρέας ή όχι?
Και το αντίθετο ΑΝ ΔΕΝ τρώει κρέας είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται για ευαίσθητο άτομο που το κάνει για το καλό της κοινωνίας ή μπορεί νάναι και κανένας χαρτογιακάς που δεν ήξερε τι να κάνει για να σπάσει τη πλήξη του?
Δεύτερη απορία μου τόσο καιρό που ακούω αυτές τις συζητήσεις. Είναι αποτρόπαιο να τρως ένας άλλο ζώο.... Αν είμαι λύκος? Λιοντάρι? Ύαινα? Τσακάλι? Αητόπουλο? Κλπ κλπ κλπ συγχωρούμαι? Η μήπως πρέπει να γίνω χορτοφαγικός λύκος?
Ισως σας φανούν κάπως ειρωνικά τα σχόλια μου σας διαβεβαιώνω όμως ότι δεν είναι καθόλου έτσι.
Το θέμα χορτοφάγοι όπως επίσης το θέμα φανατικοί ζωόφιλοι και φανατικοί φυσιολάτρες με έχει απασχολήσει πάρα πολύ. (Τα αναφέρω και τα τρία μαζί γιατί συνήθως πάνε πακέτο).
Κάποιο ωραίο πρωί ένας άνθρωπος ξυπνάει και εστιάζει όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και του ευαυτού του σε αυτά τα τρία. Παθαίνει ξαφνικά ένα χοντρό σύνδρομο ενοχής και προσπαθεί με κάθε τρόπο , που μερικές φορές φτάνει στα όρια του γελοίου του εντελώς υποκριτικού και ψεύτικου , να απλώσει τόνους μύρα και αρώματα στα πόδια των μέχρι πριν φτυσμένων ζωντανών και φυτών, ζητώντας να εξιλεωθεί για το γεγονός και μόνο ότι είναι .... άνθρωπος.
Τις περισσότερες φορές πίσω από αυτές τις «καλωσυνάτες» πρωτουβουλίες και τα «μετανοημένα» πρόβατα του θεού, κάθε άλλο παρά μετάνοια και ανθρωπιά κρύβεται.
Με λύπη μου βλέπω να δημιουργείται ακόμη μια φατρία περίεργων πλασμάτων που δε μου γεμίζουν και τόσο το μάτι για το πόσο σκίζονται για τη δυστυχία σ΄αυτό το κόσμο. Για το πόσο πραγματικά πονάνε για το πόνο που σε κάθε βήμα τσακίζει όποια ψυχή της έχει μείνει λίγη μπέσα ακόμα.
Κοπελίτσες που ξοδεύουν όλο το χρόνο τους σε ομιλίες και ιστοσελίδες προώθησης της ιδεολογίας χορτοφάγοι, όπως και ζωόφιλοι όπως και φυσιολάτρες δεν βρέθηκαν ποτέ στη θέση να βάλουν τα χέρια τους να ξεσκατίσουν τις λεκάνες σ΄ενα ίδρυμα για παιδιά με ανίατες αρρώστιες,
Δεν παρηγόρησαν ποτέ μια κακοποιημένη γυναίκα και το μωρό της.
Δεν αγκάλιασαν ποτέ ένα δύστυχο άρρωστο παιδί, ένα νέο που μισοσβήνει στη πρέζα μια πόρνη που , ένα αλητάκι που κοιμάται στα παγκάκια και στα πατάρια των μπουρδέλλων , έναν άστεγο γεμάτο ψείρες ή ότι άλλο γουστάρετε.
Δε πιάσαν ποτέ στη πλατεία το βράδυ από το μπράτσο εκείνο το γεροντάκο που ξερνάει να τον περάσουν απέναντι και να του δώσουν ένα ποτήρι νερό. Να το πάνε σε ενα πρώτο βοηθειών μη πεθάνει έτσι εκεί μες τη μέση του δρόμου...
Και αν συνεχίσω μπορεί η φαντασία μου να βγάλει πολλά ακόμα.
Γιατί με τη φαντασία μου τα λέω όλα.
Ουτε εγώ ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο.
Σκατένια και αδιάφορη είμαι κι όχι επειδή τρώω ή δε τρώω κρέας. Επειδή είμαι άνθρωπος.
Και το να τρώω κρέας είναι η μικρότερη από τις σκατοσυνήθειες που έχω, είναι η μκρότερη κακία που έχω να επιδείξω ανάμεσα στις δεκάδες διαστροφές του μυαλού μου. Ανάμεσα στις αδιάφορες μέρες μου που περνάνε γεμάτες φιλοσοφία, κουλτουριάρικα γυαλάκια, κανά κρεμασμένο ταγάρι για να το πέξουμε επαναστάτες, λίγη ροκάδικη μουσική για να είμαστε και άγριοι άμα λάχει, και ένα σήκωμα μύτης σ΄εκείνο το ανάγωγο και ηλίθιο ανθρωπάκι που τρώει το καταραμένο σουβλάκι. Ο αγροίκος που δεν έχει καν διαβάσει αρχαίους έλληνες φιλοσόρους, δεν έχει κατεβάσει όλα τα συγγράματα περί ακρεοφαγείας για πρωινό αλλά αντί να ξεκινήσουμε να δούμε που θα βρει δουλειά που είναι στο ταμεί ανεργιας έξι μήνες τώρα και τη βγάζει δε τη βγάζει με το έρημο το σουβλάκι του πουλάμε και μούρη κιόλας!!!!!
Ξέρω ότι υπάρχουν αληθινά ευαίσθητα άτομα που λύγισαν στη θέα ένος βασανισμένου ζώου και σιχάθηκαν να ξαναφάνε οποιαδήποτε σάρκα , που μάζεψαν ένα πληγωμένο ζώο από το δρόμο και το φρόντισαν χωρίς να το κάνουν αφίσα σε κάποιο μπλογκ, (έτσι αθόρυβα όπως αθόρυβα έκαναν πολλά άλλα θαυμάσια πράγματα στη ζωή τους) αλλά από αυτό μέχρι να δώσω και συγχωροχάρτι στο κάθε αδιάφορο σκατένιο που εξιλεώθηκε με το να τρώει ρίζες και σπόρους πάει πολύ.
Και ξέρετε κάτι εγώ λατρεύω τα φυτά. Και τάχω δει να πονάνε, να μαραζώνουν, να γέρνουν παραπονεμένα στη σαπίλα που υπάρχει γύρω τους. Ταχω νοιώσει να σπαράζουν καθώς κάποιος τα ξεριζώνει έτσι για τη καύλα του.
Με ποιό δικαίωμα τα τρώτε???
Μήπως καλύτερα να μη τρώμε τίποτα πια να ψοφίσουμε και ίσως να είναι η καλύτερη πράξη που θα κάνουμε σε ότι υπάρχει γύρω μας?
Μήπως.....
Ισως μερικοί φίλοι να χαλαστούν. Αλλά αν ένα ελάχιστο με έχουν καταλάβει θα νοιώσουν πιστεύω αυτό που ήθελα να πω...
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΔΗΘΕΝ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 5:50 pm

vasiliskos έγραψε:
Κορίτσια καλησπέρα! Συγνώμη που μπαίνω έτσι άσχετα μέσα στη πολύ ωραία συζήτησή σας αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά απλά πράγματα.
Είμαι παμφάγο.
Αλλά λατρεύω τα ζώα. Μιλάω μαζί τους. Επικοινωνώ σε κατάσταση τρελλή.
Σιχαίνομαι ότιδηποτε άθλιο κάνουν οι πιθηκάνθρωποι εναντίον τους και το πολεμάω όπως μπορώ με όλη μου τη ψυχή όπως πολεμάω κάθε τι που κάθουν οι πιθικάνθρωποι γενικώτερα.
Θεωρείτε λοιπόν ότι η ευαισθησία του κάθε ανθρώπου κρίνεται από το αν τρώει κρέας ή όχι?
Και το αντίθετο ΑΝ ΔΕΝ τρώει κρέας είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται για ευαίσθητο άτομο που το κάνει για το καλό της κοινωνίας ή μπορεί νάναι και κανένας χαρτογιακάς που δεν ήξερε τι να κάνει για να σπάσει τη πλήξη του?
Δεύτερη απορία μου τόσο καιρό που ακούω αυτές τις συζητήσεις. Είναι αποτρόπαιο να τρως ένας άλλο ζώο.... Αν είμαι λύκος? Λιοντάρι? Ύαινα? Τσακάλι? Αητόπουλο? Κλπ κλπ κλπ συγχωρούμαι? Η μήπως πρέπει να γίνω χορτοφαγικός λύκος?
Ισως σας φανούν κάπως ειρωνικά τα σχόλια μου σας διαβεβαιώνω όμως ότι δεν είναι καθόλου έτσι.
Το θέμα χορτοφάγοι όπως επίσης το θέμα φανατικοί ζωόφιλοι και φανατικοί φυσιολάτρες με έχει απασχολήσει πάρα πολύ. (Τα αναφέρω και τα τρία μαζί γιατί συνήθως πάνε πακέτο).
Κάποιο ωραίο πρωί ένας άνθρωπος ξυπνάει και εστιάζει όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και του ευαυτού του σε αυτά τα τρία. Παθαίνει ξαφνικά ένα χοντρό σύνδρομο ενοχής και προσπαθεί με κάθε τρόπο , που μερικές φορές φτάνει στα όρια του γελοίου του εντελώς υποκριτικού και ψεύτικου , να απλώσει τόνους μύρα και αρώματα στα πόδια των μέχρι πριν φτυσμένων ζωντανών και φυτών, ζητώντας να εξιλεωθεί για το γεγονός και μόνο ότι είναι .... άνθρωπος.
Τις περισσότερες φορές πίσω από αυτές τις «καλωσυνάτες» πρωτουβουλίες και τα «μετανοημένα» πρόβατα του θεού, κάθε άλλο παρά μετάνοια και ανθρωπιά κρύβεται.
Με λύπη μου βλέπω να δημιουργείται ακόμη μια φατρία περίεργων πλασμάτων που δε μου γεμίζουν και τόσο το μάτι για το πόσο σκίζονται για τη δυστυχία σ΄αυτό το κόσμο. Για το πόσο πραγματικά πονάνε για το πόνο που σε κάθε βήμα τσακίζει όποια ψυχή της έχει μείνει λίγη μπέσα ακόμα.
Κοπελίτσες που ξοδεύουν όλο το χρόνο τους σε ομιλίες και ιστοσελίδες προώθησης της ιδεολογίας χορτοφάγοι, όπως και ζωόφιλοι όπως και φυσιολάτρες δεν βρέθηκαν ποτέ στη θέση να βάλουν τα χέρια τους να ξεσκατίσουν τις λεκάνες σ΄ενα ίδρυμα για παιδιά με ανίατες αρρώστιες,
Δεν παρηγόρησαν ποτέ μια κακοποιημένη γυναίκα και το μωρό της.
Δεν αγκάλιασαν ποτέ ένα δύστυχο άρρωστο παιδί, ένα νέο που μισοσβήνει στη πρέζα μια πόρνη που , ένα αλητάκι που κοιμάται στα παγκάκια και στα πατάρια των μπουρδέλλων , έναν άστεγο γεμάτο ψείρες ή ότι άλλο γουστάρετε.
Δε πιάσαν ποτέ στη πλατεία το βράδυ από το μπράτσο εκείνο το γεροντάκο που ξερνάει να τον περάσουν απέναντι και να του δώσουν ένα ποτήρι νερό. Να το πάνε σε ενα πρώτο βοηθειών μη πεθάνει έτσι εκεί μες τη μέση του δρόμου...
Και αν συνεχίσω μπορεί η φαντασία μου να βγάλει πολλά ακόμα.
Γιατί με τη φαντασία μου τα λέω όλα.
Ουτε εγώ ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο.
Σκατένια και αδιάφορη είμαι κι όχι επειδή τρώω ή δε τρώω κρέας. Επειδή είμαι άνθρωπος.
Και το να τρώω κρέας είναι η μικρότερη από τις σκατοσυνήθειες που έχω, είναι η μκρότερη κακία που έχω να επιδείξω ανάμεσα στις δεκάδες διαστροφές του μυαλού μου. Ανάμεσα στις αδιάφορες μέρες μου που περνάνε γεμάτες φιλοσοφία, κουλτουριάρικα γυαλάκια, κανά κρεμασμένο ταγάρι για να το πέξουμε επαναστάτες, λίγη ροκάδικη μουσική για να είμαστε και άγριοι άμα λάχει, και ένα σήκωμα μύτης σ΄εκείνο το ανάγωγο και ηλίθιο ανθρωπάκι που τρώει το καταραμένο σουβλάκι. Ο αγροίκος που δεν έχει καν διαβάσει αρχαίους έλληνες φιλοσόρους, δεν έχει κατεβάσει όλα τα συγγράματα περί ακρεοφαγείας για πρωινό αλλά αντί να ξεκινήσουμε να δούμε που θα βρει δουλειά που είναι στο ταμεί ανεργιας έξι μήνες τώρα και τη βγάζει δε τη βγάζει με το έρημο το σουβλάκι του πουλάμε και μούρη κιόλας!!!!!
Ξέρω ότι υπάρχουν αληθινά ευαίσθητα άτομα που λύγισαν στη θέα ένος βασανισμένου ζώου και σιχάθηκαν να ξαναφάνε οποιαδήποτε σάρκα , που μάζεψαν ένα πληγωμένο ζώο από το δρόμο και το φρόντισαν χωρίς να το κάνουν αφίσα σε κάποιο μπλογκ, (έτσι αθόρυβα όπως αθόρυβα έκαναν πολλά άλλα θαυμάσια πράγματα στη ζωή τους) αλλά από αυτό μέχρι να δώσω και συγχωροχάρτι στο κάθε αδιάφορο σκατένιο που εξιλεώθηκε με το να τρώει ρίζες και σπόρους πάει πολύ.
Και ξέρετε κάτι εγώ λατρεύω τα φυτά. Και τάχω δει να πονάνε, να μαραζώνουν, να γέρνουν παραπονεμένα στη σαπίλα που υπάρχει γύρω τους. Ταχω νοιώσει να σπαράζουν καθώς κάποιος τα ξεριζώνει έτσι για τη καύλα του.
Με ποιό δικαίωμα τα τρώτε???
Μήπως καλύτερα να μη τρώμε τίποτα πια να ψοφίσουμε και ίσως να είναι η καλύτερη πράξη που θα κάνουμε σε ότι υπάρχει γύρω μας?
Μήπως.....
Ισως μερικοί φίλοι να χαλαστούν. Αλλά αν ένα ελάχιστο με έχουν καταλάβει θα νοιώσουν πιστεύω αυτό που ήθελα να πω...
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΔΗΘΕΝ?

bravo kai pali bravo! to keimeno teleio! [grafeis fantastika:)]
mh m peite oti dn exei dikio.. MH MOU PEITE OTI DN EXEI DIKIO!!!!

na pw eilikrina apo thn pleyra m, thn gnwmh mou panw s'ayto pou diavasa..
dn einai oti tha kopsw to kreas! den einai oti tha ginw apla mia xortofagos..
den einai oti tha ginw "vegan", apo thn mia mera sthn allh..
apla DOKIMAZW gia 1 EVDOMADA, na dw PWS einai!
kai'gw pamfago eimai! kai ayta pou eipes gia ta fyta einai swsta!
alla einai PEIRAMA gia mena k oxi tropos zwhs!
an dw pws niwthw kalytera [pou se 1evdomada pou na katalaveis? tespa] isws kai lew ISWS to synexisw!
alla dn paei na pei pws allaksa oloklhrh kosmothewria gia na perasw ayth thn evdomada sto etsi!

ayta
kalo apogeyma!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 6:46 pm

vasiliskos έγραψε:
Κορίτσια καλησπέρα! Συγνώμη που μπαίνω έτσι άσχετα μέσα στη πολύ ωραία συζήτησή σας αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά απλά πράγματα.
Είμαι παμφάγο.
Αλλά λατρεύω τα ζώα. Μιλάω μαζί τους. Επικοινωνώ σε κατάσταση τρελλή.
Σιχαίνομαι ότιδηποτε άθλιο κάνουν οι πιθηκάνθρωποι εναντίον τους και το πολεμάω όπως μπορώ με όλη μου τη ψυχή όπως πολεμάω κάθε τι που κάθουν οι πιθικάνθρωποι γενικώτερα.
Θεωρείτε λοιπόν ότι η ευαισθησία του κάθε ανθρώπου κρίνεται από το αν τρώει κρέας ή όχι?
Και το αντίθετο ΑΝ ΔΕΝ τρώει κρέας είμαστε σίγουροι ότι πρόκειται για ευαίσθητο άτομο που το κάνει για το καλό της κοινωνίας ή μπορεί νάναι και κανένας χαρτογιακάς που δεν ήξερε τι να κάνει για να σπάσει τη πλήξη του?
Δεύτερη απορία μου τόσο καιρό που ακούω αυτές τις συζητήσεις. Είναι αποτρόπαιο να τρως ένας άλλο ζώο.... Αν είμαι λύκος? Λιοντάρι? Ύαινα? Τσακάλι? Αητόπουλο? Κλπ κλπ κλπ συγχωρούμαι? Η μήπως πρέπει να γίνω χορτοφαγικός λύκος?
Ισως σας φανούν κάπως ειρωνικά τα σχόλια μου σας διαβεβαιώνω όμως ότι δεν είναι καθόλου έτσι.
Το θέμα χορτοφάγοι όπως επίσης το θέμα φανατικοί ζωόφιλοι και φανατικοί φυσιολάτρες με έχει απασχολήσει πάρα πολύ. (Τα αναφέρω και τα τρία μαζί γιατί συνήθως πάνε πακέτο).
Κάποιο ωραίο πρωί ένας άνθρωπος ξυπνάει και εστιάζει όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας και του ευαυτού του σε αυτά τα τρία. Παθαίνει ξαφνικά ένα χοντρό σύνδρομο ενοχής και προσπαθεί με κάθε τρόπο , που μερικές φορές φτάνει στα όρια του γελοίου του εντελώς υποκριτικού και ψεύτικου , να απλώσει τόνους μύρα και αρώματα στα πόδια των μέχρι πριν φτυσμένων ζωντανών και φυτών, ζητώντας να εξιλεωθεί για το γεγονός και μόνο ότι είναι .... άνθρωπος.
Τις περισσότερες φορές πίσω από αυτές τις «καλωσυνάτες» πρωτουβουλίες και τα «μετανοημένα» πρόβατα του θεού, κάθε άλλο παρά μετάνοια και ανθρωπιά κρύβεται.
Με λύπη μου βλέπω να δημιουργείται ακόμη μια φατρία περίεργων πλασμάτων που δε μου γεμίζουν και τόσο το μάτι για το πόσο σκίζονται για τη δυστυχία σ΄αυτό το κόσμο. Για το πόσο πραγματικά πονάνε για το πόνο που σε κάθε βήμα τσακίζει όποια ψυχή της έχει μείνει λίγη μπέσα ακόμα.
Κοπελίτσες που ξοδεύουν όλο το χρόνο τους σε ομιλίες και ιστοσελίδες προώθησης της ιδεολογίας χορτοφάγοι, όπως και ζωόφιλοι όπως και φυσιολάτρες δεν βρέθηκαν ποτέ στη θέση να βάλουν τα χέρια τους να ξεσκατίσουν τις λεκάνες σ΄ενα ίδρυμα για παιδιά με ανίατες αρρώστιες,
Δεν παρηγόρησαν ποτέ μια κακοποιημένη γυναίκα και το μωρό της.
Δεν αγκάλιασαν ποτέ ένα δύστυχο άρρωστο παιδί, ένα νέο που μισοσβήνει στη πρέζα μια πόρνη που , ένα αλητάκι που κοιμάται στα παγκάκια και στα πατάρια των μπουρδέλλων , έναν άστεγο γεμάτο ψείρες ή ότι άλλο γουστάρετε.
Δε πιάσαν ποτέ στη πλατεία το βράδυ από το μπράτσο εκείνο το γεροντάκο που ξερνάει να τον περάσουν απέναντι και να του δώσουν ένα ποτήρι νερό. Να το πάνε σε ενα πρώτο βοηθειών μη πεθάνει έτσι εκεί μες τη μέση του δρόμου...
Και αν συνεχίσω μπορεί η φαντασία μου να βγάλει πολλά ακόμα.
Γιατί με τη φαντασία μου τα λέω όλα.
Ουτε εγώ ποτέ δεν έκανα κάτι τέτοιο.
Σκατένια και αδιάφορη είμαι κι όχι επειδή τρώω ή δε τρώω κρέας. Επειδή είμαι άνθρωπος.
Και το να τρώω κρέας είναι η μικρότερη από τις σκατοσυνήθειες που έχω, είναι η μκρότερη κακία που έχω να επιδείξω ανάμεσα στις δεκάδες διαστροφές του μυαλού μου. Ανάμεσα στις αδιάφορες μέρες μου που περνάνε γεμάτες φιλοσοφία, κουλτουριάρικα γυαλάκια, κανά κρεμασμένο ταγάρι για να το πέξουμε επαναστάτες, λίγη ροκάδικη μουσική για να είμαστε και άγριοι άμα λάχει, και ένα σήκωμα μύτης σ΄εκείνο το ανάγωγο και ηλίθιο ανθρωπάκι που τρώει το καταραμένο σουβλάκι. Ο αγροίκος που δεν έχει καν διαβάσει αρχαίους έλληνες φιλοσόρους, δεν έχει κατεβάσει όλα τα συγγράματα περί ακρεοφαγείας για πρωινό αλλά αντί να ξεκινήσουμε να δούμε που θα βρει δουλειά που είναι στο ταμεί ανεργιας έξι μήνες τώρα και τη βγάζει δε τη βγάζει με το έρημο το σουβλάκι του πουλάμε και μούρη κιόλας!!!!!
Ξέρω ότι υπάρχουν αληθινά ευαίσθητα άτομα που λύγισαν στη θέα ένος βασανισμένου ζώου και σιχάθηκαν να ξαναφάνε οποιαδήποτε σάρκα , που μάζεψαν ένα πληγωμένο ζώο από το δρόμο και το φρόντισαν χωρίς να το κάνουν αφίσα σε κάποιο μπλογκ, (έτσι αθόρυβα όπως αθόρυβα έκαναν πολλά άλλα θαυμάσια πράγματα στη ζωή τους) αλλά από αυτό μέχρι να δώσω και συγχωροχάρτι στο κάθε αδιάφορο σκατένιο που εξιλεώθηκε με το να τρώει ρίζες και σπόρους πάει πολύ.
Και ξέρετε κάτι εγώ λατρεύω τα φυτά. Και τάχω δει να πονάνε, να μαραζώνουν, να γέρνουν παραπονεμένα στη σαπίλα που υπάρχει γύρω τους. Ταχω νοιώσει να σπαράζουν καθώς κάποιος τα ξεριζώνει έτσι για τη καύλα του.
Με ποιό δικαίωμα τα τρώτε???
Μήπως καλύτερα να μη τρώμε τίποτα πια να ψοφίσουμε και ίσως να είναι η καλύτερη πράξη που θα κάνουμε σε ότι υπάρχει γύρω μας?
Μήπως.....
Ισως μερικοί φίλοι να χαλαστούν. Αλλά αν ένα ελάχιστο με έχουν καταλάβει θα νοιώσουν πιστεύω αυτό που ήθελα να πω...
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΗΘΕΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΔΗΘΕΝ?
Αγαπητέ Vasilisko,

Καταρχήν έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Φυσικά η ευαισθησία ενός ατόμου δεν κρίνεται από το αν τρώει κρέας ή όχι. Δεν νομίζω κανείς από το φόρουμ να έχει υπονοήσει κάτι τέτοιο. Φαντάζομαι ούτε’ γω γιατί απλούστατα δεν το πιστεύω. Μπορεί κάποιος να είναι χορτοφάγος ή Vegan και να είναι τεράστιος μαλάκας. Τα περισσότερα άτομα στον περίγυρό μου δεν είναι χορτοφάγοι, ακόμη και ο φίλος μου μόνο χορτοφάγος δεν είναι. Δεν απέρριψα ποτέ κανέναν επειδή είναι κρεατοφάγος ούτε είπαμε ποτέ ότι οι κρεατοφάγοι είναι κατώτεροι ή άξιοι κακών χαρακτηρισμών. Μάλλον απευθύνεσαι σε κάτι πολύ κολλημένους που ξέρω γενικά ότι υπάρχουν αλλά στο φόρουμ το δικό μας δεν έχουμε τέτοιους. Ελπίζω να έλυσα την πρώτη σου απορία.
Όσον αφορά την δεύτερη, αν είναι αποτρόπαιο να τρως ένα άλλο ζώο, αν είσαι λιοντάρι τσακάλι και τα ρέστα….Εσύ τι πιστεύεις ότι είσαι απ’ όλα αυτά; Γιατί εγώ πιστεύω ότι είσαι άνθρωπος και σαν άνθρωπος ΟΧΙ δεν είναι υποχρεωτικό, για μένα δεν είναι φυσιολογικό, να τρως κρέας. Αν ήσουν λοιπόν ύαινα, τσακάλι ή λύκος τότε θα ήταν διαφορετικά. Στα αιλουροειδή είναι η φύση τους να τρώνε κρέας δηλ. έχουν κοφτερά δόντια, αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες κλπ. Εμείς δεν είμαστε αιλουροειδή. Έχω γάτα στο σπίτι μου και ΝΑΙ την ταΐζω κρέας αφού δεν μπορεί η γάτα να ζήσει αλλιώς. Είναι δήθεν τώρα αυτό, ρωτώ είναι; ¶λλες ανάγκες έχει το αιλουροειδές άλλες ο άνθρωπος. Ξεκάθαρα.
Επίσης το να είσαι Vegan ή χορτοφάγος δεν σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρεσαι για το τι γίνεται γύρω σου. Δεν είναι όλοι οι Vegan δήθεν. Είναι επιλογή. Μαθαίνεις από αυτήν την εμπειρία και προσπαθείς να ενημερώσεις και τους άλλους γι’ αυτό. Δεν ανάγκασα κανέναν να το κάνει. Λέω αυτό που πιστεύω και γιατί το πιστεύω. Τόσο απλά. Αν τώρα σε κάποιον δημιουργηθεί ενδιαφέρον ή περιέργεια γι’αυτό και θέλει να το δοκιμάσει ζητώντας την γνώμη μου ευχαρίστως θα τον βοηθήσω ή θα τον ενημερώσω στο μέτρο που μπορώ να κάνω. Όπως π.χ. η Dark που μας ρώτησε και’ γω στην συνέχεια της απάντησα με βάση την εμπειρία μου…τώρα που της είπα κάτι για κανιβαλισμό νομίζω πως όλοι κατάλαβαν ότι της έκανα πλάκα από τον τρόπο που το έγραψα. Η φιλοσοφία του Veganισμού κανονικά σε βάζει στην διαδικασία να ενδιαφέρεσαι για ότι γίνεται γύρω σου. Δηλ. για να αποδείξω ότι ενδιαφέρομαι και πονάω θα πρέπει να γίνω μητέρα Τερέζα, να ξεσκατίζω γριές και να φροντίζω ψειριάριδες ή να φροντίζω πρεζάκια. ¶λλο το ένα και άλλο το άλλο. Κάνεις μια επιλογή, πιστεύεις ότι κάνεις καλό σε άλλο επίπεδο δηλ. ίσως έμμεσα.(γιατί με το να μην τρως κρέας κλπ κλπ το αποτέλεσμα δεν το βλέπεις άμεσα, ενώ με το να φροντίσεις κάποιον όπως λες ,το καλό που κάνεις το βλέπεις άμεσα). Ποιο το κακό; Ποια η διαφορά; Δηλ είμαι υποχρεωμένοι να νοιάζομαι πιο πολύ για τους ανθρώπους και λιγότερο για τα ζώα; Αυτό δηλαδή είναι το ζήτημα; Τα ζώα τα αγαπώ πιο πολύ και ας ακουστεί όπως ακουστεί. Χωρίς να σημαίνει ότι έχω πειράξει ποτέ κανέναν. Τα ζώα είναι από την φύση τους πιο απροστάτευτα από τους ανθρώπους. Είναι πιο απροστάτευτα γιατί δεν μπορούν να μας αντιμετωπίσουν!!! Δεν είπε κανείς μας ότι δεν πεθαίνουν άνθρωποι καθημερινά με τον χειρότερο τρόπο ή ότι δεν αδικούνται άνθρωποι καθημερινά, ότι δεν υπάρχουν απροστάτευτες γυναίκες (άπειρα ρεπορτάζ για γυναίκες που πέφτουν, χωρίς την θέλησή τους στην πορνεία,) και ούτε κανείς μας έδειξε ότι δεν ενδιαφέρεται γι’ αυτό. Αλλά νοιώθω πολύ λίγη μπροστά σ’ αυτό. Πώς να βοηθήσω; Ναι… τώρα που το σκέφτομαι έχω βοηθήσει αρκετές γριούλες και τυφλούς να περάσουν απέναντι τον δρόμο και άλλα τέτοια απλά καθημερινά πράγματα και ΝΑΙ θα καλούσα το πρώτων βοηθειών αν χρειαζότανε για κάποιον. Νομίζω οι περισσότεροι θα το έκαναν είτε είναι παμφάγοι είτε χορτοφάγοι !!!!!!!
Ταμείο ανεργίας,….Ναι ήμουν για πολλά χρόνια άνεργη και χωρίς ταμείο παρακαλώ!!(μόλις τους τελευταίους έξη μήνες δουλεύω σε γραφείο και ακόμη δεν έχω σχολάσει) δούλευα πάντα εδώ και ‘κει γιατί βλέπετε δεν είχα ποτέ γνωριμίες. Μη μου λες για ανεργία γιατί ξέρω καλύτερα από τον καθένα τι σημαίνει και δεν το αναλύω άλλο γιατί θα βγούμε εκτός θέματος. Δεν πουλάω μούρη σε κανέναν λοιπόν επειδή τρώει με δυσκολία το σουβλάκι του. Δεν πουλάω μούρη επειδή έχω επιλέξει να είμαι Vegan. Γιατί κατά την γνώμη σου είναι δήθεν αυτό και πουλάμε μούρη; Καμία σχέση!!! Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σ’ αυτούς που είναι οργανωμένοι, ανήκουν σε Συλλόγους κλπ δεν τους γνωρίζω. Μπορεί να είναι ακραίοι, ίσως. Όμως αν απευθύνεσαι σε οποιοδήποτε που θέλει να κάνει αυτή την επιλογή ζωής δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ενδιαφέρεται για τίποτα άλλο γύρω του. Είναι άδικο αυτό.
Ελπίζω να σου έλυσα και την δεύτερη απορία. Τέλος συγνώμη για το κουραστικό κατεβατό, αλλά δεν μ’ αρέσει ν’ αφήνω λάθος εντυπώσεις.
Έγραψες :
Κοπελίτσες που ξοδεύουν όλο το χρόνο τους σε ομιλίες και ιστοσελίδες προώθησης της ιδεολογίας
Υ.Γ. Είναι μερικές φορές που στο γραφείο έχω ελεύθερο χρόνο γιατί τα Bosses λείπουν. Να βγω έξω δεν μπορώ. ¶ρα πρέπει να είμαι καθηλωμένη στο τηλέφωνο με τον Η/Υ μπροστά. Που σημαίνει σερφάρω στο Internet. Δεν είμαι πολύ του υπολογιστή, αν μπορούσα θα έκανα άλλα πράγματα. Είδες και σ’ αυτό λάθος εντύπωση είχες.
Χορτοφαγία - Σελίδα 2 10389-12523-6
Όλοι ξέρουμε, οι γάτες είναι οι κυρίαρχοι του κόσμου ( Ανώνυμος)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 02, 2008 8:13 pm

Κατ΄αρχήν να ξεκαθαρίσω κάτι. Οταν μιλάμε και λέμε την απόψή μας για ένα σοβαρό θέμα όπως αυτό δεν αναφερόμαστε σε κάποιον συγκεκριμένα. Η αποψή μου δεν σχηματίστηκε ούτε αναφέρεται συγκεκριμένα σε άτομα πολύ περισσότερο σ΄αυτό εδώ το φόρουμ όπου είμαστε στην ουσία άγνωστοι μεταξύ αγνώστων και κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει τις ευαισθησίες ή όχι του άλλου.
Η αυστηρότητά μου στο να κρίνω μερικά πράγματα έχει να κάνει με την φύση του ανθρώπου όπως την έχω μελετήσει (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οπωσδήποτε η αποψή μου είναι σωστή).

Πιστεύω λοιπόν ότι το κακό με την ευρύτερή του έννοια γεννιέται μέσα μας. Υπάρχει, είναι παρόν με τη πρώτη μας ανάσα. Από εκεί και πέρα θα υπάρξει μια διαφορετική πορεία σε κάθε άνθρωπο που θα δείξει κατά πόσο μπορεί να υποτάξει ή και να εξαφανίσει αυτό το στοιχείο της προσωπικότητάς του.
Στα χρόνια που πέρασαν (και είναι ήδη 47) είδα αυτό τον κακό ευαυτό να βασιλεύει στη πλειοψηφία γύρω μας. Λίγοι άνθρωποι έφτασαν στο σημείο να έχουν αληθινά υποτάξει το μίζερο ευαυτό τους.
Αρκετοί κάνουν σοβαρές προσπάθειες ώστε να το καταφέρουν και αυτό είναι αξιέπαινο γιατί δεν υπάρχουν και τόσα ερεθίσματα γύρω ώστε να ενδυναμώνεται αυτή η προσπάθεια.

Ο άνθρωπος λοιπόν πάντα εύρισε ΑΛΛΟΘΙ. Αλλοθι για τα πάντα. Και κάθε εποχή είχε διαφορετικά άλλοθι για να σκεπάζουν τη μιζέρια του.
Παρατηρώ καχύποπτα λοιπόν στις μέρες μας μια συνεχή τάση να παλεύουμε για επι μέρους προβλήματα. Μας έχουν καταντήσει να είμαστε ομάδες ποδοσφαιρικές.
Ο καθένας για να βγει από την απραξία των ημερών και να νοιώσει ότι κάτι παλεύει μπαίνει σε μια άλλη απομόνωση. ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.
Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης αν κάποιος πρέπει ν΄αγαπήσει τα ζώα ή τον άνθρωπο, τη φύση την έξω μας ή τη φύση της μέσα μας. Αν πρέπει να παλέψει για τη διάσωση του θαλάσσιου σκουληκιού ή για τη διάσωση του στρατιώτη Ράιαν!
Ο άνθρωπος πρέπει να ξαναπαλαίψει για να αποκτήσει όλα αυτά που έχασε μέσα σε μια πορεία ξέφρενου ατομισμού. Στη κουρσα της εξουσίας πάνω στους άλλους.

Παρατήρησε λιγό όλα τα κινήματα της ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ.
Μερικά εκατομύρια προσεύχονται σε νεοφώτιστους γκουρού, μερικά εκατομύρια ακόμη μαθαίνουν να φανατίζονται ακόμα και για αυτό που θα έπρεπε να είναι απλά αγάπη.

Με το που έγραψα το κείμενο, έλαβα και μειλ και τηλεφωνα από μερικούς φίλους.
Ενας εξ αυτών, χορτοφάγος, μπορώ να πω ότι μάλλον είχε μετατραπεί σε κανονικό σαρκοφάγο αφού αν με έβλεπε εκείνη τη στιγμή μπροστά του θα μου έτρωγε το λαρύγγι Very Happy
Ενας άλλος μου είπε ότι έχω πολύ οργή άρά είμαι ακόμα ανώριμη προσωπικότητα!!!!
Εγώ ζητώ συγνώμη από όσου παρεξηγήθηκαν (ενώ το κείμενο ειλικρινά απευθυνόταν στους δήθεν και όποιος δε είναι έτσι φυσικά και δεν θα παρεξηγηθεί).

Ας κοιτάξουμε λίγο προσεκτικά γύρω μας και ας νοιώσουμε αυτό που θέλουν να μας κάνουν. Να παραμείνουμε ημιτελείς. Αυτή είναι η ουσία.
Η κάθαρση μέσα μας ξεκινάει πολύ πιο βαθειά από την επιλογή της τροφής μας.
Κι αν πετύχουμε να νοιώσουμε πάλι την αληθινή έννοια της ζωής, τότε μπορούμε να δούμε με άλλα μάτια πολλά πράγματα ΣΥΝΟΛΙΚΑ οχι σε ομάδες.
Δεν μπορείς να αγαπάς εκείνο και να μισείς το άλλο.
Δεν μπορείς να ενδιαφέρεσαι για το ένα δυστυχισμένο αλλά να ξεχνάς το πιο εκεί.
Δεν μπορείς να θυμάσαι να δώσεις το υστέρημά σου για το άλφα αλλά όχι για το βήτα.

Ο κόσμος πρέπει ν΄αλλάξει από τα θεμέλια του. Τα παιδιά πρέπει να μάθουν από την αρχή τις αξίες. Πρέπει να ξαναγεννηθουν άνθρωποι ξανά..... Και γι΄αυτό δεν κατηγορώ κανέναν για τις επιλογές του αρκεί να συνειδητοποιήσει κάτι. Είμαστε ημιτελείς και παλεύουμε με ημίμετρα, τσαπατσούλικα ενώ εκείνοι που κρατούν τα ηνία στα χέρια τους έχουν υπολογίσει τη παραμικρή λεπτομέρεια για τα επόμενα 200 χρόνια!
Πολύ φοβάμαι ότι ένα από τα σενάριά τους είναι ακριβώς οι ΣΥΛΛΟΓΟΙ του ΚΑΤΙ.
Αρκεί να μην είναι οι σύλλογοι ΤΟΥ ΟΛΟΥ.

Δεν απευθύνθηκα λοιπόν σε όποιον όλα αυτά τα σκέφτεται και τον πονάνε.
Μιλάω γι εκείνους (κατά τη γνώμη η πλειοψηφία) που απλά βρήκαν ένα ακόμα ΑΛΛΟΘΙ να σκεπάσουν τη αληθινή κενότητα της ψυχής τους και την ουσιαστική αδιαφορία τους για το ξερίζωμα του κακού. Για να μη πω και μια έξοχη ευκαιρία για να τα οικονομήσουν.

Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν πρόσβαλλα όσους έτσι δεν είναι.

ΥΣ. Αρχηγέ τα έχω πάρει λίγο στο κρανίο και ξέρω ότι δεν θα με παρεξηγήσεις. Τα κορίτσια βέβαια δεν με γνωρίζουν και φυσικό είναι να τα πάρουν στο κρανίο μαζί μου. Ελπίζω σε μια συζήτηση που να συνεχιστεί όμορφα γιατί υποπτεύομαι ότι έχουμε πολλά να πούμε. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Ιουν 03, 2008 7:39 am

Δηλαδή...αυτό σημαίνει ότι δεν θα υπάρξει συνέχεια στον αλληλοσπαραγμό;
Ούτε ένα μπινελίκι για το γαμώτο της υπόθεσης;
Και είχα ετοιμάσει ένα ολόληρο κατεβατό...Σκατά.
Ο Θησεύς τι λέει για όλα αυτά;
Τέλος πάντων...
(Magicat, ωραία η γκομενίτσα της φωτό...Ποια είναι; lol! )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
HELLen
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
HELLen


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 44
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 10:01 am

Ρε Villy πεταξες θεματα στον καδο; Question Question Question Γιατι ρε συ; Πλακα ειχε. Τι σπιντες τραβας καμια φορα δεν καταλαβαινω. Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 10:56 am

Διαμαρτύρομαι !!!!!!!!!!! Πού πήγαν V αυτά που έγραψα χθες ; Πολύ δημοκρατικός είσαι.....Ε λοιπόν ΟΧΙ δεν θα σου περάσει. Θα γράφω ό,τι θέλω μέχρι να βαρεθείς να τα πετάς στο κάδο. Με τους Gay τι ζόρι τραβάς επιτέλους ; Γιατί δεν μας αφήνεις νά γράψουμε την άποψή μας μόνο το κλείδωσες το θέμα ;

Αν οι γάτες μιλούσαν, θα έλεγαν μόνο ψέματα.(Ανώνυμος)
Χορτοφαγία - Σελίδα 2 84366354@N00
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 11:21 am

Όπως είχα αναφέρει, οι απαντήσεις σας ήταν εκτός θέματος.
ΚΑΘΕ απάντηση που δεν έχει σχέση με το θέμα του τίτλου θα πηγαίνει ΚΑΔΟ.
Ο κάδος είναι προσβάσιμος για όλους.
Μπορείς να δεις τα θέματα που διαγράφηκαν εκεί ή να ποστάρεις νέα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 11:48 am

Επανέρχομαι λοιπόν περί χορτοφαγίας και μη, για να πω την δική μου πρακτική πάνω στο θέμα. Ξέρετε ο άνθρωπος μεταξύ πολλών άλλων έχει ένα βίτσιο ακόμα. Δεν μπορεί να δει τη μέση οδό ποτέ. Η όλα είναι μαύρα ή όλα είναι άσπρα. Εκείνη η όμορφη ισορροπία η αρμονία που θα μπορουσε να κυριαρχεί στις αποφάσεις του και στον τρόπο ζωής του μοιάζει εντελώς ξενέρωτη για τα γούστα του!

Μεταξύ του να τρως κάθε μέρα κρέας και να ξεκοκαλίζεις ότι βρεις μπροστά σου υπάρχει και η λύση να τρως μια φορά το μήνα λίγο μοσχάρι, μια φορά το πολύ την εβδομάδα κοτόπουλο, λίγο τυρί και άπαχο, μπόλικα φρούτα και λαχανικά, ξηρούς καρπούς που και που, γαλατάκι και γιαουρτάκι. Γλυκά άντε να κάνεις τη παρανομία σου μια φορά το μήνα. Κάπως έτσι αν λειτουργούσαν όλοι, (όπως δηλαδή το παλιό καιρό που το να φας κρέας ήταν επαίτειος για το σπίτι) , δεν θα χρειαζόταν να κατασκευάζουμε αυτή τη φρίκη με τα έρημα τα ζωντανά γύρω μας. Που προσπαθούν να τα φουσκώσουν να τα πληθύνουν να τους ξεζουμίζουν το γάλα, να τα εκτρέφουν μέσα στα κελιά των βασανιστηρίων επειδή χρειαζόμαστε εκατομύρια τόννους να κατασπαράξουμε.

Ο άνθρωπος έφτασε σ΄αυτό το σημείο όπως και σε πολλά άλλα γιατί είναι ΑΠΛΗΣΤΟΣ.
Θα μπορούσε κάποιον να πίνει ένα κρασάκι. Οχι πρέπει να γίνει αλκόολας!
Θα μπορούσε να απολαμβάνει ένα τσιγαράκι με μια καλή παρέα. Οχι πρέπει να γίνει νικοτινιάκιας!
Θα μπορούσε να καπνίσει ακόμα και λίγο χόρτο στο τσακίρ κέφι. Οχι πρέπει να σέρνεται τελειωμένος πρεζάκιας από πεζοδρόμιο σε πεζοδρόμιο.
Θα μπορούσε να τρώει απ΄ολα λίγο και όσο χρειάζεται για να ζήσει και καμμιά φορά σαν γιορτή ας πούμε για την απόλαυσή του. Οχι πρέπει να τρώει μέχρι να σκάσει πνιγμένος στις χοληστερόλες και τα τριγλυκερίδια.

Θα μπορούσε γενικώτερα να ζει μια ήσυχη ζωή σ΄ενα σπίτι με δυό κρεβάτια, ένα τραπέζι και καρέκλες για να τρώει, μερικά ρούχα για να ζεσταίνεται και τους αγαπημένους κοντα, μαζί με ένα σωρό ζωντανά ζώα και φυτά.... όμως θέλησε οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτή τη γαλήνη.
Την ονόμασαν φιλοδοξία. Την ονομάζω μαλακία.

Αλλο φτιάχνω φτερά και ταξιδεύω στον ήλιο κι ας μου τα κάψει, άλλο φτιάχνω φτερά για να πάω να κάνω λαμπόγυαλο τον ήλιο!

Σήμερα λοιπόν μου φαίνεται τόσο παράλογο το να προσπαθούμε να συμαζέψουμε το λάδι που χάνεται με σουρωτήρι για να το ξαναβάλουμε στο πιθάρι.
Αφού κι όταν το βάλουμε θα μας κάτσει να δούμε πως είναι αν το ξαναρίξουμε έξω!
Αυτά προς το παρόν φίλοι μου και επανέρχομαι αν έχετε κέφι!

ΥΣ. ΝΤΑΡΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ!!!! (Αλλωστε όταν είδα πόσο αυθόρμητα μίλαγες ένοιωσα τύψεις για τις τύψεις που πάμε να σου φορτώσουμε!!! Να μην χλαπακιάζεις ακατάσχετα ότιδηποτε καλό κάνει. Αλλά να θέλεις να φας κι ένα μεζεδάκι και να κόβεις τις φλέβες από ενοχές..... δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 4:02 pm

...Οπότε, καταλήγουμε ότι η χορτοφαγία έχει σημασία διττή: Σαν ηθική και σαν εφαρμογή, ως τρόπος ζωής.
Ηθικά, εγώ θεωρώ ότι είναι έγκλημα το να τρώω κάτι που αγαπώ.
Αλλά επειδή ακριβώς "η ηθική αποτελεί το προπύργιο της ανηθικότητας" που λέει και ο Νίτσε,
το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί είναι να δημιουργήσω στρατιές χορτοφάγων.
Πρακτικά, η χορτοφαγία πλέον είναι ίσως η απόλυτη λύση σε πολλά προβλήματα, τώρα που οι ισορροπίες έχουν ξεχαρβαλωθεί και η νομοτέλεια είναι πλέον ανθρώπινο εργαλείο. Αλλά και πάλι, δεν θα καθήσω να το αναλύσω για να πείσω κανέναν (βαριέμαι και τις αναλύσεις βλέπεις). Cool
Όποιος θέλει, ας το ψάξει το θέμα. Υπάρχουν άφθονες πηγές στο διαδίκτυο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 7:03 pm

vasiliskos έγραψε:


ΥΣ. ΝΤΑΡΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ!!!! (Αλλωστε όταν είδα πόσο αυθόρμητα μίλαγες ένοιωσα τύψεις για τις τύψεις που πάμε να σου φορτώσουμε!!! Να μην χλαπακιάζεις ακατάσχετα ότιδηποτε καλό κάνει. Αλλά να θέλεις να φας κι ένα μεζεδάκι και να κόβεις τις φλέβες από ενοχές..... δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό..)

Wink
mpaaa.. mhn anyshxeis! den egine tpt tetoio!
epeidh o afthormitismos mou, ksexilizei dn paei na pei pws to eipa gia na niwseis typseis..
edw oute pou katalava pws ekana kati tetoio!

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 7:08 pm

afou to thema twn "gothadwn"..
DEN einai gi'ayto to thema.. egw to metefera sto Mousikh!
opoios-a thelei as to parakolouthisei apo'kei!

p.s.: kai sthn telikh, dear V, esy to ksekinhses to thema me thn "gkomenitsa", sthn photo.. [apo to plakatzidiko "p.s." sthn Magicat!]
S'AYTO TO THEMA.. opote eprepe na perimeneis apanthseis EDW kai OXI sthn mousikh i opou allou...

Bloody Kisses
xXx
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 06, 2008 9:03 pm

Καλησπέρα σε όλους !

Διάβασα πριν λίγες μέρες το συγκεκριμένο θέμα και ήθελα να πω την γνώμη μου ποιο νωρίς, αλλά δυστυχώς από έλλειψη χρόνου άργησα πολύ και με πρόλαβε η Βασιλική (Vasiliskos).
Πρώτα από όλα θέλω να πω ότι συμφωνώ μαζί της όσο αφορά την πρώτη της τοποθέτηση που έκανε στο θέμα, στις «Mon Jun 02 2008, 15:21». Επειδή την γνωρίζω κιόλας προσωπικά, καταλαβαίνω (έτσι νομίζω τουλάχιστον) το ύφος με το όποιο έγραψε την γνώμη της και τι εννοούσε.

Για τα λίγα απΆ τα παιδιά που γράφουν εδώ στο forum και επισκέπτονται το blog μου (αθλητικό κυρίως), θα έχουν προσέξει ότι, ότι αλλαγές και να έχω κάνει, ένα πράγμα μένει πάντα ίδιο. Μια φωτογραφία και ένα ρητό από κάτω της. Το ρητό αυτό είναι το «Μέτρον άριστον».
Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω, περί μέτρου δηλαδή, αλλά με πρόλαβε για άλλη μια φορά η Βασιλική. Το μέτρο είναι κάτι που προσπαθώ να εφαρμόζω στη ζωή μου και αυτή είναι και η θέση μου και σΆ αυτό το θέμα. Γιατί θα πρέπει να πιάνουμε πάντα τα άκρα ;

Εγώ βασικά τρώω κρέας, αλλά λόγω μιας γενικότερης μιζέριας που με διακρίνει στο φαγητό, δεν τρώω καθόλου αρνιά κατσίκια, κοκορέτσια, συκώτια, κεφάλια και τα λοιπά πρωτόγονα Very Happy. Τρώω μόνο μοσχάρι, χωρίς το παραμικρό κόκαλο ή λίπος, κιμά, αλλαντικά και κοτόπουλο μόνο στήθος. Και αυτά όχι υπερβολικά. Με αυτή λοιπόν τη σχετικά μικρή κατανάλωση κρέατος, δεν βρίσκω το λόγο γιατί θα πρέπει για παράδειγμα να στερηθώ την πίτσα που τρελαίνομαι ή το γάλα στον μοναδικό καφέ της ημέρας που πίνω το πρωί.

Κι εγώ αγαπώ τα ζώα και στη ζωή μου δεν έχω πατήσει ούτε μυρμήγκι, αλλά δεν πιστεύω ότι με μια μικρή κατανάλωση κρέατος κάνουμε τόσο κακό. Ο άνθρωπος τρώει κρέας αιώνες τώρα, αλλά επειδή μας έχει φάει η μαλακία και η υπερκατανάλωση δε σημαίνει ότι πρέπει να το βγάλουμε τελείως από τη διατροφή μας.

Ανέφερε παραπάνω ο Βασίλης ότι «…εγώ θεωρώ ότι είναι έγκλημα το να τρώω κάτι που αγαπώ.». Δεν μπορώ να βρω κάτι παράλογο στην άποψη αυτή και συμφωνώ μαζί του, αλλά όταν λέμε «κάτι που αγαπώ», μου φαίνεται ότι είναι πολύ γενικό. Πότε πρόλαβα δλδ και αγάπησα την αγελάδα στην Ολλανδία έτσι ώστε να μην μπορώ τα την φάω. Δεν τη μεγάλωσα εγώ, δεν έπαιξα μαζί της, δεν την τάισα εγώ και δεν έκανα τίποτα που να με δέσει μαζί της.
Να το πω αυτό γενικά ; ωραία το λέω… ε και ; Το ίδιο αγαπάς τον σκύλο σου και το ίδιο έναν ρινόκερο που δεν μπαίνεις και στην διαδικασία να σκεφτείς να τον φας ;

Και τα φυτά τα αγαπάω, αλλά το μαρούλι το τρώω στη σαλάτα και τα λουλούδια τα αγαπάω αλλά έχω αγοράσει ανθοδέσμη στη γυναίκα μου. Τι σημαίνει αυτό ; ότι επειδή αγόρασα 2-3 φορές μια ανθοδέσμη δεν τα αγαπάω;

Για μένα ζώα και φυτά είναι το ίδιο πράγμα, απλά η διαφορά είναι ότι τα ζώα κινούνται και δείχνουν αισθήματα ενώ τα φυτά όχι, γιΆ αυτό και είναι ποιο δύσκολο το δέσιμο μαζί τους.

Τους ανθρώπους δεν τους αγαπάει κανείς ; τι κάνουμε γιΆ αυτούς που είναι και το είδος μας ; τι κάνουμε για τον κόσμο και τα παιδάκια που πεθαίνουν από την πείνα ; τι κάνουμε για τον αθώο κόσμο που σκοτώνεται σε κερδοσκοπικούς πολέμους ; τι κάνουμε ακόμα και για τους λαθρομετανάστες που μπαίνουν στη χώρα μας και τους συμπεριφερόμαστε όπως και στα ζώα που όλοι λέμε ότι τα λυπόμαστε ;
(Προς Θεού, δεν λέω ότι πρέπει να κάνουν κάτι μόνο οι χορτοφάγοι ή ότι είναι υπέυθυνοι αυτοί)

Παιδιά να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα ή κόλλημα με την οποιαδήποτε επιλογή κάνει ο κάθε άνθρωπος και απλά αναφέρω κάποιες σκέψεις μου λόγο του θέματος και αυτών που διάβασα. Το λέω αυτό γιατί στο γραπτό λόγο εύκολα μπορεί να παρεξηγηθείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 07, 2008 8:02 am

Συμφωνώ με την ισορροπία του μέτρου που αναφέρει ο Στράτος.
Πιστεύω ακράδαντα ότι ο καθένας πρέπει να παίρνει από την φύση ό,τι του αναλογεί ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Όμως οι ισορροπίες έχουν ξεχαρβαλωθεί εδώ και πολύ καιρό.
Κακά τα ψέμματα, δεν μας παίρνει πια απλώς να "διατηρούμε ισορροπίες". Πρέπει να ληφθούν δραστικά μέτρα.
Ναι, ένας χορτοφαγικός τρόπος ζωής είναι μία λύση άμεση και ουσιαστική (και δεν το υποστηρίζω εγώ μόνο αυτό. Το έχει πει ο μέγιστος Αϊνστάιν πριν 60 χρόνια!)
Όμως όποιος έχει αμφιβολίες και θέλει να δει τι απίστευτες επιπτώσεις έχει στο περιβάλλον η βιομηχανία παραγωγής κρέτατος, υπάρχουν άφθονα site στο Διαδίκτυο για να το ψάξει
(μασημένη τροφή δεν δίνω, ούτε επιδιώκω να δημιουργήσω στρατιές χορτοφάγων, το 'χω ξαναπεί!).
Από την άλλη όμως υπάρχει και το ηθικό μέρος.
ΝΑΙ, Στράτο, είναι ίσως γενικότητα για τον δικό σου κώδικα ηθικής αυτό που ανέφερα.
Για μένα όμως όχι. Για το δικό μου κώδικα ηθικής, μια ανθρώπινη ζωή δεν έχει μεγαλύτερη αξία από την ζωή ενός προβάτου. Δεν είναι γενικότητα όταν αγαπάς την ζωή.
Θεωρώ ότι σε αυτό τον πλανήτη υπάρχουν "έθνη". Όχι "είδη". Και ως εκ τούτου, δεν δέχομαι κυριαρχίες και επεκτατισμούς -ιδιότητες αποκλειστικά ανθρώπινες.
Δεν δέχομαι (και εδώ τσαμπουκαλεύομαι άγρια) κριτική για τον δικό μου κώδικα ηθικής, εφόσον έχω τονίσει ότι ΔΕΝ προσπαθώ να επιβληθώ σε ΚΑΝΕΝΑΝ και δεν κριτικάρω ΚΑΝΕΝΑΝ για τον τρόπο ζωής που έχει επιλέξει (έλεος, οι περισσότεροι φίλοι μου είναι σαρκοφάγοι!).
Αλλά όπως αναφέρθηκε ήδη...στον γραπτό λόγο γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις.
(Και πού να δεις στον προφορικό τι γίνεται... Laughing )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
ΘΗΣΕΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Registration date : 27/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 3:53 am

Χαιρετώ την παρέα.
Θέλω να κάνω 2-3 επισημάνσεις μόνο.
Φίλε Strato διαφωνώ μαζί σου αλλά αυτό το θεωρώ δημιουργικό κ όχι κακό.
Όταν λοιπόν τρώς το μαρούλι σου αυτό έχει προλάβει να σου αφήσει σπόρους(εκτός αν είναι μεταλλαγμένο, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να αγοράζεις 2 φορές το χρόνο σπόρους από τα Αμερικανάκια) τους οποίους θα φυτέψεις για να παράγεις νέα μαρούλια. Αν δεν φας το μαρούλι τότε θα μαραθεί. Αν δεν κάνω λάθος η διάρκεια της ζωής του είναι 6 μήνες όπως και του λάχανου. Επίσης όταν τρώω ελιές δεν κόβω το δέντρο αλλά τον καρπό του. Όταν τρώω φρούτα το ίδιο. Και επειδή σπίτι μου παράγω στις γλάστρες ζαρζαβατικά όταν κόβω το αγγουράκι από την αγγουριά κόβω μόνο το αγγούρι και όχι όλο το φυτό. Και τονίζω ξανά οτί τρώγοντας μία ζωντανή τροφή όπως το μαρούλι δεν αφαιρείς τη ζωή του γιατί αυτή έκανε τον κύκλο της όπως και οι καρποί των δέντρων που τρώμε γιατί έχω ακούσει χιλιάδες φορές την δικαιολογία του τύπου ¨αφού αγαπάς τη ζωή γιατί τρως τα ζωντανά χόρτα¨; Τρώς το χόρτο αλλά η ρίζα του μένει στο χώμα και του χρόνου θα αναπαραχθεί. Τα λουλούδια ανθίζουν και μαραίνονται αλλά το φυτό δεν πεθαίνει. Και φυσικά όταν ζούμε στην Αθήνα και δεν γνωρίζουμε τους απλούστερους μηχανισμούς της φύσης δεν βλέπουμε το αυτονόητο το οποίο ποτέ δεν μας δίδαξαν αλλά μας έμαθαν να τρώμε μέρα παρά μέρα κρέας κ γάλα. Το γάλα το τρώνε τα μωρά. Είναι ανωμαλία να τρώει γάλα ένας ενήλικος κατά την άποψή μου. Και δεν γνωρίζω κανένα ζώο που να το κάνει αυτό.
Υπενθυμίζω ότι δεν έχω κάτι προσωπικό με κανεναν αλλά οι απορίες του Στράτου είναι σωστές και συναντάω κάθε μέρα ανθρώπους με παρόμοιες αν όχι ίδιες.
Αναφέρθηκες και στην αγάπη προς τον άνθρωπο και στους μετανάστες και στην γενικότερη ηθική που δεν έχει ο κόσμος μας σήμερα. Υπάρχει μία παροιμία που λέει ¨κάνε το καλό και ρίξ'το στο γιαλό¨. Ζούμε σε καιρούς απολύτως παρακμιακούς και είναι μεγάλη μου χαρά να μπορώ να διαβάζω και να γράφω στο φόρουμ μας γιατί βάζουμε και το μυαλό να σκεφτεί και την καρδιά να νιώσει και χαίρομαι πάνω από όλα γιατί θεωρώ ανοιχτόμυαλους και καλοπροαίρετους όλους όσους έχω διαβάσει, πράγμα που σημαίνει ότι ο ένας βοηθά τον άλλο να πάει λίγο παραπέρα το μυαλό κ την καρδιά του. Ας κάνουμε ένα καλό για τον άνθρωπο δίπλα μας, για τον μετανάστη, για την φύση, για το περιβάλλον για το γενικό καλό. Ο καθένας ας κάνει ότι μπορεί. Αν μπορεί να τα κάνει όλα θα είναι ευτιχισμένος. Αλλά ας κάνει ο καθένας κάτι μόνος του. Αν μείνουμε άπραγοι με το σκεπτικό ότι κ να κάνουμε κάτι δεν θα αλλάξει ο κόσμος απλά θα είμαστε δυστιχισμένοι και θα πάρουμε τη μιζέρια μας στην άλλο κόσμο που θα πάμε κάποια μέρα. Το καλό το κάνεις για το καλό της ίδιας της πράξης και για αυτόν που θα βοηθήσεις . Είχε πάρει φωτιά το δάσος μια φορά και το μικρό κολίμπρι γέμιζε το ράμφος του με νερό από το ποτάμι και πήγαινε στη φωτιά όπου κ το έριχνε. Το βλέπουν τα άλλα ζώα και γελάνε. Του λέει το λιοντάρι¨νομίζεις ότι θα σβήσεις τη φωτιά;¨Όχι, απαντάει, αλλά κάνω ότι μπορώ. Σχετικά με τους χορτοφάγους όποιος παρακολουθήσει το earthlings θα καταλάβει ποιο είναι το καλό που κάνουν σχετικά με το περιβάλλον.
Τέλος δεν είναι λογική αυτή σχετικά με την αγελάδα από την Ολλανδία που δεν γνώρισες για να την αγαπήσεις και γι' αυτό την τρως. Τότε κ εγώ δεν στεναχωριέμαι για τα παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα στην Αιθιοπία γιατί δεν τα γνώρισα ποτέ. Με την λογική που χρησιμοποιείς ισοπεδώνεις κάθε αξία και κάθε ηθική. Είναι η ίδια λογική που χρησιμοποιεί ο κάθε τελευταίος νεοέλληνας λέγοντας ¨ας βάλω το παιδί μου στο δημόσιο αφού το κάνουν όλοι. Εγώ θα αλλάξω το σύστημα¨; Τότε να σταματήσουμε να δουλεύουμε και να πουλάμε κόκα αφού το σύστημα δεν αλλάζει ούτε κ ο κόσμος. Αφού όλοι θα πεθάνουν τότε να πουλήσω πρέζα να βγάλω κ κανά φράγκο. Ας σκεφτούμε λίγο οικουμενικότερα. Οι Ιταλοί τρώνε άλογα. Οι Κινέζοι σκύλους και γάτες. Οι Ιάπωνες δελφίνια. Και η λίστα είναι πολύ μακριά. Τα ζώα ή τα αγαπάς ή δεν τα αγαπάς. Δεν αγαπάς λίγο ή πολύ. Ή αγαπάς ή όχι. Γενικά κ όχι μόνο τα ζώα. Και ο κανόνας αυτός ισχύει σε κάθε έκφανση της ζωής μας. Θεωρώ ότι με το να τρως ζώα δεν τα αγαπάς. Δεν αφορίζω κανέναν. Σχεδόν όλοι οι φίλοι μου τρώνε τα πάντα.
Η Παναγιά μαζί μας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 10:48 am

Λέει ο Θησέας : "Θεωρώ με το να τρως ζωα δεν τα αγαπάς"

Και να ήθελα να διαβάσω πιο προσεκτικά τις απόψεις σου Θησέα, με αυτή τη φράση μου δημιουργούνται αμέσως αμφιβολίες κατά πόσο μπορω να θεωρήσω τη σκέψη σου "μη απόλυτη" .Και το απόλυτο όπως γνωρίζουμε δεν μπορεί να αποδεχτεί τίποτα άλλο εκτός από την ύπαρξή του.
Γιατί σκέψου για λίγο ότι αυτή τη φράση πρέπει να την εκτοξεύσεις σε όποιον βρεις μπροστά σου. Και είμαι σίγουρη φίλε μου ότι θα αναγκαστείς να την πεις σε ανθρώπους που τρώνε κρέας και που τη σχέση που έχουν με τα ζώα και την επαφή με τη φύση, ίσως εσύ δεν θα καταφέρεις να την αποκτήσεις ποτέ.
Αν όμως μπορούσες να ξεφύγειες από το απόλυτο ίσως και να αναρωτιώσουν κάποια στιγμή, τι συμβαίνει άραγε? Που βρίσκεται η αλήθεια?
Και για να πάρεις την απάντησή σου ίσως θα έπρεπε να μιλήσεις όχι με ένα κάτοικο μιας μεγαλούπολης, ή ένα σφαγέα τροποποιημένων αγελάδων, αλλά μ'εναν που ζει μέσα στη φύση, που μιλάει με τα ζώα, που κοιμάται μαζί τους, που ξέρει ακριβώς τι σημαίνει γέννηση, ζωή, τρόφη, θυσία, θάνατος.
Αυτός ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν περιμένει ούτε εσένα ούτε εμένα να του πουμε ποιός είναι ο νόμος της αγάπης αλλά και της επιβίωσης και του θανάτου.Τα κάνει όλα όπως η μητέρα φύση προστάζει.
Ακόμα και την ιστορία των λαών όπως επανειλημένα έχω δει, οι χορτοφάγοι την διαβάζουν επιλεκτικά. Ο τάδε σοφός δεν έτρωγε κρέας. Η τάδε σχολή εσωτερισμού δεν έτρωγε κρέας.
Οι λαοί τι έκαναν? Οι θρησκείες τους οι παραδόσεις τους? Οι ιερές τους αντιλήψεις?
Σου αφιερώνω εδώ τους στίχους (σε μετάφραση από ένα πολύ παλιό - μεσαιωνικό κομμάτι) που ίσως θέλει κάτι περισσότερο από το απόλυτο για να νοιώσεις τη μαγεία της ζωής.

Πες μου κυριέ μου
που κάθεσαι έτσι ήσυχος
lτο τέλος του ταξιδιού σου
τις μας έφερε?
Τα περήφαν κεφάλια
από άγριες τίγρεις
για να κάνεις χαλιά το τρίχωμά τους?
Πάνω στους λόφους
ανάμεσα στο τέταρτο κα πέμπτο μήνα
για το κυνήγι
μόνος μου πήγα
Και με τη ψυχή στο στόμα
προσπαθούσα να κάνω μια επίθεση
κι όμως ήρθε το ελάφι
και σταμάτησε μπροστά μου
"Κλαίω τη τύχη μου
iσύντομα θα πεθάνω
και τότε σαν δώρω
θα σου προσφέρω
αυτά τα μεγάλα κέρατα
κυριέ μου,
από τα αυτιά μου θα μπορείς να πίνεις
Ενας καθαρός καθρέφτης
θα γίνει για σένα το μάτι μου,
με το τρίχωμά μου
θα κάνει πινέλα,
Η σάρκα μου θα σου δώσει τροφή,
lτο δέρμα μου θα σε ζεστένει
και το συκώτι μου
θα σου δώση το κουράγιο.
Κι έτσι κυριέ μου
το σώμα μου
εφτά φορές θα δώσει καρπούς
κι εφτά φορές θ΄ανθίσει "

Εννοείται πως το τραγούδι περιέχει αρχέγονους συμβολισμούς. Μυστικά μεταξύ ανρθώπου, ζώων και φύσης που εμείς αγνοούμε και την ύπαρξή τους πλέον.
Οσοι όμως δεν τα αγνοούν πονάνε και θλίβονται για μια καταστροφή που έχει συμβεί στην ανθρώπινη ύπαρξη πολύ πιο σοβαρή απ΄οτι φανταζόμαστε.

Για τους ανθρώπους που απευθύνεσαι Θησέα, εκείνους τους γνωστούς που κινουνται μεταξύ καφετέριας, γραφείου, κρεβατιού και μαχαιροπηρουνου, μισονυσταγμένοι, βαριεστημένοι από τη ζωή τους και πνευματικά στείροι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου να τα χώνεις όπου και όπως μπορείς.

Αλλά το όποιος τρώει ζώα δεν αγαπάει τα ζωα, λέγετο σιγά και περιορισμένα γιατί μπορεί να σ΄ακούσει κανένας ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 11:17 am

Ο άνθρωπος ζει πλέον μακριά από τις παραδόσεις, τους φυσικούς του κανόνες, τις ιερές έννοιες.
Ζει τυχαία, χωρίς να μπορεί να βρει το γιατί. Δεν γνωρίζει ούτε γιατί είναι εδώ. Η ζωή του έγινε εχθρική, γεμάτη ερωτηματικά χωρίς απαντήσεις. Εσπασε όλους τους κανόνες που τον κράταγαν κοντά στις αλήθειες του. Βαδίζει πάνω σε τεχνητές πραγματικότητες. Το ίδιο και τη τροφή του. Δεν είναι μονο μεταλλαγμένα τα είδη που τρώει. Είναι μεταλλαγμένη κυρίως η έννοια του γιατί τρώω. Ποιές είναι οι αληθινές ανάγκες?
Τα ζώα που τρώμε δεν είναι ζώα. Είναι φρικτά πειράματα.
Τα υλικά που χρησιμοποιούμε στο μαγείρεμα μας είναι δηλητήρια.
Ολα προέρχονται από μια γη που χώμα,νερό και αέρας είναι μολυσμένα.
Το ζώο βασανίζεται μεταλλαγμένο φουσκωμένο με φάρμακα, κομμένο και ραμμένο στο μέγεθος ενος κελιού σ΄ενα κατασκευασμένο περιβάλλον μέχρι να σφαχτεί κι άνθρωπος το τρώει και σαν δώρο τσιμπάει ένα καρκίνο.
Και οι δυό έχουν χάσει την έννοια της ύπαρξή τους. Και οι δυό υπηρετούν τη σήψη.
Το ίδιο συμβαίνει με τους καρπους, τα φρούτα, τα λαχανικά τα ψάρια.
Μολυσμένα τρόφιμα, που μπαίνουν μέσα σ΄ενα μολυσμένο σπίτι και θα καταναλωθούν από ένα πλάσμα που από τη γέννησή του πια είναι φουσκωμένο από τοξίνες, δηλητήρια.
Η εικόνα σφαγής των ζώων είναι αποτρόπαια.
Αλλά και το παιδί εκείνου του άθλιου εκτροφέα γεννιέται με καρκίνο.
Και το παιδί του παιδιου του θαναι ένα χλωμό δύστυχο πλάσμα.
Δεν διορθώνονται όλα αυτά με πασαλείματα. Με μικρές λύσεις για να νοιώθουμε ήσυχη τη συνείδησή μας. Πιστεύω ότι η φύση θα δώσει τη λύση από μόνη της.
Οπως πάντα το έκανε.
Και αλίμονο σε όσους θα ζήσουν για να το δουν.
Τρώω επειδή δεν μπορώ να πεθάνω από ασιτία.
Και ότι τρώω ξέρω ότι είναι χαλασμένο. Και το λαχανικό που μου δίνετε σα λύση σκατά είναι.
Από που το φέρατε? Από τον Αρη? Εδώ έγινε κι ότι γίνεται εδώ πια είναι το ίδιο.
Δεν πιστεύω στις "υγιείς καλλιέργειες" Γιατί αν αποφέρουν κέρδος θα είναι όπως λένε. Αν δεν αποφέρουν σημαντικό κέρδος θα νοθευτούν κι αυτές.
Μερικοί άνθρωποι έχουν ιδέες, ελπίδες, προσπαθούν. Αλλά δεν είναι αυτοί που θα χειριστούν τα πράγματα. Τι να κάνουμε λοιπόν? Να μείνουμε άπραγοι?
Ναι γιατί όχι? Αν δεν μπορουμε να κάνουμε κάτι το ουσιαστικό και παραμυθιαζόμαστε με πασαλείματα καλύτερα να μείνουμε άπραγοι. Είναι σαν να θέλει να χωρίσει κάποος από ένα γάμο που έχει γίνει σκατά κι αντί να χωρίζει να λέει ας κάνουμε κι αλλο ένα παιδί μηπως διορθωθεί η σχέση μας. Καλύτερα να φτάσει τα πράγματα στο τελευταίο όριο και να βγάλει τα μάτια ο ένας του άλλου.
Να τελειώνει αυτό το παραμύθι.
Πάμε γι αλλα. Σύντομα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
ΘΗΣΕΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Registration date : 27/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 12:59 pm

Vasliske το μόνο στο οποίο συμφωνώ μαζί σου είναι ότι η φύση θα δώσει τη λύση. Και είμαι σίγουρος γι' αυτό. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε άπραγοι. Είναι σα να μου λες ότι οι Έλληνες δεν έπρεπε να πολεμήσουν τον εχθρό στον β΄παγκόσμιο γιατί θα έχαναν και θα σκοτώνονταν. Πολεμώντας όμως κέρδισαν το δικαίωμα στην ελευθερία πέρα από τα απτά αποτελέσματα στην τελική έκβαση του πολέμου και όχι στις επιπτώσεις που είχε αυτός αποκλειστικά στην Ελλάδα.
Προσωπικά επιλέγω να πεθάνω διεκδικώντας τα δικαιώματά μου παρά να ζω μία συμβατική και στείρα ζωή. Και παραπέρα, την ιδέα σου περί απραγίας τη θεωρώ όχι μόνο μοιρολατρική αλλά και επικίνδυνη γιατί ο κόσμος πείθεται ότι δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα με τις πράξεις του.
Σχετικά με τα μολυσμένα τρόφιμα θα σου πω το εξής για να καταλάβεις πόσο λάθος είσαι. Στην Ελλάδα το 2% των καλλιεργειών είναι βιολογικές δηλαδή παράγονται με φυσικά μέσα και όχι με χημικά, ορμόνες κλπ. Έρευνες έχουν δείξει επανειλημμένα ότι τα βιολογικά είναι πολύ πιο καθαρά από τα συμβατικά. Υπάρχουν πηγές στο δίκτυο. Αν η ζήτηση για τα βιολογικά αυξηθεί θα αυξηθεί και η παραγωγή. Να τρως εντελώς καθαρά τρόφιμα είναι αδύνατο τη στιγμή που ο υδροφόρος ορίζοντας και ο αέρας έχουν μολυνθεί. Αλλά προτιμώ να τρώω βιολογικά από το να τρώω συμβατικά ή μεταλλαγμένα. Και το κάνω και θα το κάνω.
Επίσης είπες να λέω σιγά ότι όποιος τρώει κρέας δεν αγαπάει τα ζώα. Μέχρι πριν 1 χρόνο που έτρωγα κρέας πίστευα ότι αγαπούσα τα ζώα. Τώρα που δεν τρώω κρέας ΞΕΡΩ ότι αγαπάω πραγματικά τα ζώα. Αν κατάλαβες είπα ότι η ουσία της ζωής είναι να κάνει ο καθένας ότι μπορεί για να περνάει καλύτερα και να είναι όσο πιο ευτιχισμένος μπορεί. Αφού νιώθω ότι δεν πρέπει να τρώω κρέας, για πολλούς λόγους και όχι μόνο για την ηθική διάσταση του θέματος, δεν τρώω. Και νιώθω καλύτερα από πριν. Η εμπειρία δηλαδή δείχνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι. Είμαι πολύ καλύτερα ψυχολογικά και σωματικά από πριν. Πως κρίνεις την χορτοφαγία χωρίς να την δοκιμάσεις; Μου λένε οι φίλοι μου ότι είμαι άρρωστος που δεν τρώω ζωϊκά προϊόντα όταν δεν έχουν κάνει ούτε μία εβδομάδα νηστεία στη ζωή τους. Συγνώμη δεν θα πάρω. Επίσης δεν προσπαθώ να μείνω αμόλυντος με την χορτοφαγία ούτε να ανήκω σε κάπιοα ελίτ. Θεωρώ τεράστια επιτυχία να πείσω τους δικούς μου ανθρώπους, όπως έκανα με την οικογένοιά μου, να μειώσουν την κατανάλωση ζωικών προϊόντων όσο μπορούν γιατί είναι καλό για την υγεία τους και το περιβάλλον. Δηλαδή να υπάρξει κάποια ενημέρωση και ο καθένας ας πάρει τις αποφάσεις του. Με το να γίνω χορτοφάγος έκανα ένα βήμα μπροστά δεν έγινα τέλειος. Ούτε ανήκω σε κάποια ελίτ. Αυτή είναι η ουσία. Να κάνουμε ένα βήμα μπροστά κάθε φορά. Για το καλό μας και το καλό όλων. Σχετικά με την αγάπη προς τα ζώα θα σου δώσω άλλο ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πόσο λάθος είσαι. Λέω ότι αγαπώ τη ζωή μου και σέβομαι το σώμα μου αλλά παράλληλα καπνίζω. Πως όμως σέβομαι το σώμα μου όταν το ποτίζω με δηλητήριο; Το αγαπώ σε κάποιο βαθμό και όχι ολοκληρωτικά από τη στιγμή που καπνίζω. ¶ρα δεν το αγαπώ. Και δεν βάζω διαβαθμίσεις στην αγάπη γιατί είναι επικίνδυνο να χάσω το μέτρο λέγοντας αγαπάω λίγο ή πολύ. Ή αγαπάω ή όχι. Καπνίζω άρα δεν αγαπάω το σώμα μου.
Τέλος το σημαντικότερο για μένα δεν είναι ο καθαρισμός του σώματος από τις τοξίνες κάθε είδους αλλά ο καθαρισμός του πνεύματος από τις ιδεατές τοξίνες που το σύστημα μας ποτίζει καθημερινά. Δηλαδή να προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο αληθινοί μπορούμε στην καθημερινότητά μας. Επειδή η σημερινή παρακμή της κοινωνίας επηρεάζει σχεδόν όλους δεν σημαίνει ότι θα παραδώσω τα όπλα. Θα δώσω τη μάχη που μπορώ και ας χάσω. Θα πεθάνω όμως ξέροντας ότι πολέμησα και όχι μένοντας άπραγος.
Τέλος θεωρώ ότι είσαι καλοπροαίρετη και δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σου. Ίσα ίσα που χαίρομαι όταν βρίσκω αντίθετς απόψεις από τις δικές μου γιατί θεωρώ δημιουργική την κουβέντα μας. Αλλά πριν με βάλεις στην κατηγορία των χορτοφάγων περιορίζοντάς με σε κάποιου είδους ελιτ που διαβάζει την ιστορία επιλεκτικά σου θυμίζω ότι εσύ τοποθετείς τον εαυτό σου σε κάποια ελιτ που δεν αγνοεί και πονάει για την καταστροφή που έχει συμβεί στην ανθρώπινη ύπαρξη. Αφού την έχεις κατανοήσει μπορείς να την δώσεις και σε μας να την κατανοήσουμε και να γίνουμε καλύτεροι. Αλλιώς μένεις στην θεωρία να κατηγορείς τους χορτοφάγους ότι αυτοί δεν ξέρουν αλλά ξέρεις εσύ την βαθύτερη ουσία της ζωής. Ο σκοπός των χορτοφάγων είναι να δείξουν στον κόσμο ότι υπάρχει και εναλλακτική διατροφή η οποία δεν είναι αυτή που μας σερβίρει το σύστημα και στην τελική είναι πολύ πιο φιλική για το περιβάλλον. Δεν θέλουν να αποδείξουν ότι ξέρουν κάποιοα βαθύτερη αλήθεια. Να μην αναφερθώ σε έρευνες που αποδυκνείουν ότι οι χορτοφάγοι ζούνε περισσότερο και καλύτερα. Όποιος θέλει ας ψάξει. Υπάρχουν άπειρες πηγές. Αυτός που ξέρει πραγματικά πολεμάει όσο μπορεί και όπου μπορεί. Χτες είδα στο πάρκο πάνω το σπίτι μου ότι κάποιοι είχαν φυτέψει 5 δεντράκια. Θα σώσουν το περιβάλλον; Όχι. Ξέρουν όμως πολύ καλύτερα από εμάς την πραγματική ουσία της ζωής και την κάνουν πράξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 1:09 pm

Καλημέρα !
Θα επαναλάβω ότι δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις επιλογές που κάνει ο κάθε άνθρωπος, διατροφικές ή μη.

Δεν ανέφερα πουθενά ότι θεωρώ τη δική μου ζωή και γενικότερα του ανθρώπου, πολυτιμότερη από ενός ζώου. Αλλά δεν συμφωνώ κι εγώ με την άποψη, ότι όποιος τρώει κρέας δεν αγαπά τα ζώα. Πως προκύπτει δηλαδή αυτό ;

Να μου πει κάποιο από τα παιδιά που δεν τρώνε κρέας, ότι κοίτα φίλε το κακό έχει παραγίνει και κάτι πρέπει να κάνουμε, έχουμε ξεπεράσει τα όρια εδώ και πάρα πολύ καιρό με τις δολοφονίες των ζώων και την αχρείαστη υπερκατανάλωση κρέατος και αφού ο πολύς κόσμος είναι μαλάκας, αναίσθητος και περιορισμένης αντίληψης εγώ θα πιάσω αναγκαστικά το άλλο άκρο μπας και καταφέρω να ισορροπήσω έστω και λίγο τα πράγματα, έτσι το καταλαβαίνω.
Ή ότι επέλεξα αυτό τον τρόπο διατροφής γιατί το έψαξα λιγάκι το θέμα και αφού τελικά το κρέας δεν μου προσφέρει τίποτα παραπάνω απΆ ότι άλλες τροφές, θεώρησα σωστό με τον τρόπο αυτό να προστατέψω και τα ζώα.

Αλλά αυτό το απόλυτο «τρως κρέας = δεν αγαπάς τα ζώα» πολύ χοντροκομμένο, απόλυτο, προσβλητικό και άκομψο μου σκάει.

Γιατί με χαρακτηρίζεις ;
Γιατί με προσβάλεις ;
Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα και που ξέρεις τι σχέση έχω εγώ με τα ζώα ;
Εσύ δηλαδή βάφτισες τον εαυτό σου καλό και μένα κακό ;
Γιατί θέλεις να βρεις μια ηθική σχέση ανωτερότητας έναντι εμού για κάτι που κάνει το είδος μας χιλιάδες χρόνια ;

Παιδιά δεν απευθύνομαι σε κανέναν από εσάς, απευθύνομαι γενικότερα και κάνω τις ερωτήσεις χάριν της συζήτησης.

Όπως είπα και προχθές είμαι υπέρ του μέτρου, είτε αφορά συνήθειες και απόψεις, είτε συμπεριφορές και νομίζω ότι το «εγώ αγαπάω τα ζώα ενώ εσύ όχι» στερείται μέτρου.

Και κάτι τελευταίο προς τα παιδιά που διαφωνούμε. Τα ψάρια τα τρώτε ;
Ρωτάω γιατί εγώ δεν τρώω τίποτα που βγαίνει από νερό και θέλω να ξέρω αν είμαι μαζί σας έστω και κατά λάθος στο 50% ; Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
ΘΗΣΕΑΣ
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
ΘΗΣΕΑΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Registration date : 27/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 2:36 pm

Φίλε Strato θα προσπαθήσω να σου πω τι εννοώ όταν λέω ότι δεν αγαπάει τα ζώα όποιος τα τρώει. Η μεγαλύτερη Χριστιανική αξία για μένα είναι αυτή που λέει¨Αγάπα τον πλησίον σου όπως αγαπάς τον εαυτό σου¨. Για να μην παρεξηγηθώ Χριστιανός είναι όποιος το δηλώσει σήμερα. Δηλαδή και ο Μπους είναι Χριστιανός. Το συμπέρασμα δεν είναι ότι ο Χριστιανισμός είναι απάτη και οι Χριστιανοί ψεύτες αλλά ο Μπους είναι φονιάς των λαών. Ο Χριστιανισμός έχει χρησιμοποιηθεί από τον κάθε τυχάρπαστο στην ιστορία για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα εγκλήματά του(βλ.σταυροφορίες, προτεσταντισμός, αποικισμός και η λίστα δεν τελειώνει). Αν αυτοί είναι Χριστιανοί εμείς είμαστε άγιοι.
Από τη στιγμή που αγαπάς τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου τότε δεν τον βλάπτεις που σημαίνει ότι δεν τον τρως. Και από τη στιγμή που δηλώνεις ότι αγαπάς τα ζώα σημαίνει ότι τους φαίρεσαι όπως θα ήθελες να σου φερθούν. Θα ήθελες να σε φάει ένα λιοντάρι στη ζούγκλα; Όχι. Όταν λοιπόν αγοράζεις ένα κιλό μοσχάρι από τον χασάπη είναι χειρότερο από το να παίρνεις το μαχαίρι και να το σφάζεις γιατί κρύβεις τη δήθεν αγάπη σου για τα ζώα πίσω από την μοιρολατρική σου στάση απέναντι στο σύστημα. Δεν αναφέρομαι σε σένα συγκεκριμένα φίλε. Και η κοπέλα μου και ο αδερφός μου και οι φίλοι μου τρώνε κρέας. Τι εννοώ; Ότι αφού το μοσχάρι θα το σφάξουν ας το φάω. Ούτε το έσφαξα, ούτε το γνωρίζω θα πεις. Ναι αλλά όταν το αγοράζεις είναι σα να λες στον σφαγέα να το σφάξει. Ή αλλιώς είναι σα να το σκότωσες εσύ. Αν δεν αγόραζε κανείς μοσχάρι δεν θα υπήρχε η μαζική παραγωγή των μοσχαριών και η σφαγή τους και η μόλυνση του περιβάλλοντος κλπ κλπ. Εμείς διαμορφώνουμε την πραγματικότητα με τις επιλογές μας και ιδεολογίες του τύπου ότι το σύστημα είναι ανίκητο κλπ είναι για τα μπάζα. Δεν με νοιάζει αν είναι ανίκητο με νοιάζει τι κάνω εγώ.
Αυτή είναι η άποψή μου. Διαλέγεις στρατόπεδο σε κάθε έκφανση της ζωής. Είσαι ή καλός ή κακός. Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλό αφού είμαι και τα δύο. Είμαι και καλός και κακός, άρα είμαι κακός. Δεν μπορώ να έχω και την πίττα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 6:56 pm

Επειδή βλέπω ένα ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί, σας ενημερώνω ότι αν ξαναδιαβάσω γενικούς αφορισμούς, το θέμα θα κλειδωθεί.
Ή μάλλον καλύτερα, θα πάει κάδο.
Ή...λέω να καταργήσω και το φόρουμ.
(¶ει σιχτίρ, μπλόκαρα). lol!
Τέλος πάντων, πάρτε πρέφα ότι είστε στο ΙΔΙΟ στρατόπεδο και δεχτείτε τον άλλο όπως είναι.
Ξεκινάτε και γράφετε προσβλητικά και ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ.


Mad Evil or Very Mad Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 08, 2008 7:20 pm

V for Vasilis έγραψε:
Επειδή βλέπω ένα ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί, σας ενημερώνω ότι αν ξαναδιαβάσω γενικούς αφορισμούς, το θέμα θα κλειδωθεί.
Ή μάλλον καλύτερα, θα πάει κάδο.
Ή...λέω να καταργήσω και το φόρουμ.
(¶ει σιχτίρ, μπλόκαρα). lol!
Τέλος πάντων, πάρτε πρέφα ότι είστε στο ΙΔΙΟ στρατόπεδο και δεχτείτε τον άλλο όπως είναι.
Ξεκινάτε και γράφετε προσβλητικά και ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ.


Mad Evil or Very Mad Mad

Τώρα ειλικρινά με κούφανες... Shocked Shocked Shocked
Ποιοι είναι οι γενικοί αφορισμοί και τα προσβλητικά ;

Αν έχω γράψει εγώ κάτι τέτοιο ζητώ συγνώμη.
Και ούτε άφησα νομίζω να εννοηθεί ότι δεν δέχομαι τον άλλον.
Εκτός και αν δεν αναφέρεσαι σε μένα. Αλλά ούτε από το Θυσέα και την vasiliskos αντιλήφθικα κάτι τέτοιο.
Αλλά πες μας από έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα για να μην γίνονται παρεξηγήσεις.

Εγώ τουλαχιστον από την πλευρά μου, κουβέντα κάνω και δε παρεξηγούμαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Ιουν 09, 2008 12:49 pm

ΘΗΣΕΑΣ έγραψε:


τρώγοντας μία ζωντανή τροφή όπως το μαρούλι δεν αφαιρείς τη ζωή του γιατί αυτή έκανε τον κύκλο της όπως και οι καρποί των δέντρων που τρώμε γιατί έχω ακούσει χιλιάδες φορές την δικαιολογία του τύπου ¨αφού αγαπάς τη ζωή γιατί τρως τα ζωντανά χόρτα¨; Τρώς το χόρτο αλλά η ρίζα του μένει στο χώμα και του χρόνου θα αναπαραχθεί. Τα λουλούδια ανθίζουν και μαραίνονται αλλά το φυτό δεν πεθαίνει.
Το γάλα το τρώνε τα μωρά. Είναι ανωμαλία να τρώει γάλα ένας ενήλικος κατά την άποψή μου. Και δεν γνωρίζω κανένα ζώο που να το κάνει αυτό. Ο καθένας ας κάνει ότι μπορεί. Ας σκεφτούμε λίγο οικουμενικότερα. Οι Ιταλοί τρώνε άλογα. Οι Κινέζοι σκύλους και γάτες. Οι Ιάπωνες δελφίνια. Και η λίστα είναι πολύ μακριά. Τα ζώα ή τα αγαπάς ή δεν τα αγαπάς. Δεν αγαπάς λίγο ή πολύ. Ή αγαπάς ή όχι. Γενικά κ όχι μόνο τα ζώα. Και ο κανόνας αυτός ισχύει σε κάθε έκφανση της ζωής μας. Θεωρώ ότι με το να τρως ζώα δεν τα αγαπάς.
Επίσης έγραψε:

Όταν λοιπόν αγοράζεις ένα κιλό μοσχάρι από τον χασάπη είναι χειρότερο από το να παίρνεις το μαχαίρι και να το σφάζεις γιατί κρύβεις τη δήθεν αγάπη σου για τα ζώα πίσω από την μοιρολατρική σου στάση απέναντι στο σύστημα. Ότι αφού το μοσχάρι θα το σφάξουν ας το φάω. Ούτε το έσφαξα, ούτε το γνωρίζω θα πεις. Ναι αλλά όταν το αγοράζεις είναι σα να λες στον σφαγέα να το σφάξει. Ή αλλιώς είναι σα να το σκότωσες εσύ. Αν δεν αγόραζε κανείς μοσχάρι δεν θα υπήρχε η μαζική παραγωγή των μοσχαριών και η σφαγή τους και η μόλυνση του περιβάλλοντος κλπ κλπ. Εμείς διαμορφώνουμε την πραγματικότητα με τις επιλογές μας και ιδεολογίες του τύπου ότι το σύστημα είναι ανίκητο κλπ είναι για τα μπάζα. Δεν με νοιάζει αν είναι ανίκητο με νοιάζει τι κάνω εγώ.
ΣΥΜΦΩΝΩ !!!!! ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΜΟΥ....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χορτοφαγία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ :: Οικολογία :: ¶νθρωπος-
Μετάβαση σε: