'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

--- Forum ενάντια στα δήθεν ---
 
Αρχική ΣελίδαΑρχική Σελίδα  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Χορτοφαγία

Πήγαινε κάτω 
+7
vasiliskos
magicat
johnniebegood
ΘΗΣΕΑΣ
John Black
Darkoteque
V for Vasilis
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Ιουν 09, 2008 1:52 pm


---> Μόλις δείπνησες, αλλά όσο προσεκτικά και αν είναι κρυμμένο το σφαγείο στην χαριτωμένη απόσταση μιλίων, εσύ είσαι συνένοχος." - Ραλφ Γουάλντο Έμερσον
---> "Το μεγαλείο ενός έθνους και η ηθική του πρόοδος κρίνεται απο το πως φέρεται στα ζώα. Στο μυαλό μου, η ζωή ενός προβάτου δεν είναι λιγότερη πολύτιμη από αυτή ενός ανθρώπου." - Μαχάτμα Γκάντι
---> "Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι μόνο ζώα." - Θεοντόρ Αντόρνο

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Amay_10
Οφείλω να συμφωνήσω εν μέρει με τους vegan του forum. Το να κατηγοριοποιείς τα ζώα σε "τροφή" και "pets" μου φαίνεται παράλογο.
Όχι "ανήθικο" ή "κακό". ΠΑΡΑΛΟΓΟ. Μαθηματικό σφάλμα. Δε μου βγαίνει η γαμημένη η εξίσωση στην δικιά μου λογική...
Όμως βρίσκω εξίσου παράλογο το ακλόνητο copyright κάποιων vegan στο "δίκαιο", στην "καλοσύνη" και στην "ανιδιοτέλεια". Είναι απίστευτη αδικία (σε σημείο ψυχασθένειας) να στιγματίζεις ανθρώπους που έχουν καταθέσει αίμα και ψυχή για έναν ανώτερο σκοπό ως "σαρκοφάγους", "χορτοφάγους", "παμφάγους" κλπ.
Σε κάποια μέλη του forum έχω μιλήσει για την περίπτωση του ιδρυτή της Greek Vegan Society που έβαλε ένα θεαματικό αυτογκόλ, δηλώνοντας σε σχετικό φόρουμ ότι..."ολοκαύτωμα στον Β' παγκόσμιο δεν υπήρξε"! Πολύ θα ήθελα να δω τον κύριο αυτό δίπλα σε εθελοντές (παμφάγους!) στη Νιγηρία ή στην Αιθιοπία, να χτίζει καλύβες και να οργανώνει σισίτια!
Τέτοιες λοιπόν "ευαισθησίες", εγώ τις χέζω πατόκορφα, αν πράττεις μία δίκαια και τρεις άδικα.
Και ως Βασίλης, δηλώνω ότι προτιμώ να έχω δίπλα μου αξιόμαχους ανθρώπους, παρά ανάξιους ομοϊδεάτες.
(" Μην αναζητάς φίλους, αλλά συντρόφους" - Ν. Καζαντζάκης, "ΑΣΚΗΤΙΚΗ" )
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
vasiliskos
Σαμάνος
Σαμάνος
vasiliskos


Αριθμός μηνυμάτων : 146
Τόπος : ΕΛΛΑΔΑ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2008 3:09 pm

Διάβασα πάλι προσεκτικά τα όσα γράψαμε και είδα ότι είναι ευνόητη η παρεξήγηση γιατί οι αφετηρίες μας είναι πολυ διαφορετικές.
Βλέπω ότι ο Αγγελος είπε πως όσοι άνθρωποι τρώνε ζώα είναι κακοί. Αυτό με τσάντισε αλλά όταν το καλοσκέφτηκα είδα ότι το θέμα δεν με αφορούσε.
Γιατί δεν είμαι αυτό που εννοεί ο Αγγελος με τη λέξη «άνθρωπος»

Εμφανισιακά , ελπίζω τουλάχιστον, μοιάζω ομως οφείλω να ομολογήσω ότι τον ευαυτό μου το θεωρούσα πάντα περισσότερο λύκο παρά άνθρωπο.
Η μεριά μου η ανθρώπινη ζει αρμονικά με τα ζώα τους ανθρώπους τη φύση.
Η μεριά μου του λύκου, το ομολογώ, επιζητά άλλα πράγματα.

Ομως ο λύκος έχει μια ιδιαίτερη αίσθηση της δικαιοσύνης, της οικογένειας, του έρωτα, της ζωής και του θανάτου, που ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει.
Είμαι σαρκοβόρο. Επιβάλλεται να είμαι έτσι.

Κι αν μια μέρα θα γίνω χορτοφάγος λύκος θα είναι επειδή θα θεωρήσω πολύ κατώτερό μου να κατασπαράζω νέκρη σάρκα που τη κόβουν σε κάτι ηλίθια σφαγεία βαζανίζοντας τα ζωάκια τα ανήμπορα που εγώ τουλάχιστον τα έτρωγα με μια δυό χαψιές το πολύ αφού τους τσάκιζα τη καρωτίδα, με την ησυχία μου μετά, χωρίς ιδιαίτερες ταλαιπωρίες.

Αν λοιπόν σταματήσω να τρώω αυτού του είδους το κρέας είναι γιατί θα έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι «σαν να κλέβω εκκλησίες»

Τώρα βέβαια θα μου πείτε ότι το λύκο μπορεί να τον θεωρείτε ακόμα πιο κακό από τον άνθρωπο. Αυτό όμως δεν γίνεται γιατί αγαπάτε τα ζώα,
Κι εγώ ένα ζώο είμαι. Αλλά για να μαστε ξηγημένοι όταν πεινάω τρώω ότι βρω. Και εσάς αν βρεθείτε στο δρόμο μου.

Νομίζω ότι ήμουν έντιμη στην εξήγηση απέναντί σας. Και ζητώ ταπεινά συγνώμη που ανακατεύτηκα σε ανθρώπων κουβέντες αλλά κι εμείς οι λύκοι στο τσιμέντο τη βγάζουμε πια....
Αουουουουουουου
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vasiliskos.blogspot.com
Darkoteque
Psychosomatic Addict, Insane
Psychosomatic Addict, Insane
Darkoteque


Αριθμός μηνυμάτων : 227
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Registration date : 09/03/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Ιουν 10, 2008 10:30 pm

vasiliskos έγραψε:
Διάβασα πάλι προσεκτικά τα όσα γράψαμε και είδα ότι είναι ευνόητη η παρεξήγηση γιατί οι αφετηρίες μας είναι πολυ διαφορετικές.
Βλέπω ότι ο Αγγελος είπε πως όσοι άνθρωποι τρώνε ζώα είναι κακοί. Αυτό με τσάντισε αλλά όταν το καλοσκέφτηκα είδα ότι το θέμα δεν με αφορούσε.
Γιατί δεν είμαι αυτό που εννοεί ο Αγγελος με τη λέξη «άνθρωπος»

Εμφανισιακά , ελπίζω τουλάχιστον, μοιάζω ομως οφείλω να ομολογήσω ότι τον ευαυτό μου το θεωρούσα πάντα περισσότερο λύκο παρά άνθρωπο.
Η μεριά μου η ανθρώπινη ζει αρμονικά με τα ζώα τους ανθρώπους τη φύση.
Η μεριά μου του λύκου, το ομολογώ, επιζητά άλλα πράγματα.

Ομως ο λύκος έχει μια ιδιαίτερη αίσθηση της δικαιοσύνης, της οικογένειας, του έρωτα, της ζωής και του θανάτου, που ο άνθρωπος δεν μπορεί να καταλάβει.
Είμαι σαρκοβόρο. Επιβάλλεται να είμαι έτσι.

Κι αν μια μέρα θα γίνω χορτοφάγος λύκος θα είναι επειδή θα θεωρήσω πολύ κατώτερό μου να κατασπαράζω νέκρη σάρκα που τη κόβουν σε κάτι ηλίθια σφαγεία βαζανίζοντας τα ζωάκια τα ανήμπορα που εγώ τουλάχιστον τα έτρωγα με μια δυό χαψιές το πολύ αφού τους τσάκιζα τη καρωτίδα, με την ησυχία μου μετά, χωρίς ιδιαίτερες ταλαιπωρίες.

Αν λοιπόν σταματήσω να τρώω αυτού του είδους το κρέας είναι γιατί θα έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι «σαν να κλέβω εκκλησίες»

Τώρα βέβαια θα μου πείτε ότι το λύκο μπορεί να τον θεωρείτε ακόμα πιο κακό από τον άνθρωπο. Αυτό όμως δεν γίνεται γιατί αγαπάτε τα ζώα,
Κι εγώ ένα ζώο είμαι. Αλλά για να μαστε ξηγημένοι όταν πεινάω τρώω ότι βρω. Και εσάς αν βρεθείτε στο δρόμο μου.

Νομίζω ότι ήμουν έντιμη στην εξήγηση απέναντί σας. Και ζητώ ταπεινά συγνώμη που ανακατεύτηκα σε ανθρώπων κουβέντες αλλά κι εμείς οι λύκοι στο τσιμέντο τη βγάζουμε πια....
Αουουουουουουου
Very Happy

Proskinaw tapeina..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://darkoteque.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 13, 2008 9:03 am

Η Peta κάνει τελικά εξαιρετική δουλειά. Τόσο σε επίπεδο 'on road' ακτιβισμού, όσο και σε επίπεδο 'online action'. Πρόσφατα, ανάγκασε να KFC του Καναδά όχι μόνο να περιορίσουν τον εκτρεφόμενο αριθμό κοτόπουλων, αλλά και να βελτιώσουν τις συνθήκες εκτροφής.
Αν και αρκετές οικολογικές-ζωοφιλικές οργανώσεις απορρίπτουν το 'animal welfare' κάθε δικαίωμα των ζώων που κατωχυρώνει η Peta είναι και μια μικρή νίκη. Αυτό αποκτά ιδιαίτερη αξία αφού δεν υιοθετεί "αφοριστική" πολιτική, αλλά μόνο κίνητρα: άφθονο οπτικοακουστικό υλικό για ενημέρωση, online υποστήριξη για χορτοφάγους και ακτιβιστές (με downloadable πακέτα!) καθώς και άλλα καλαίσθητα καλούδια (banners για blogs, e-cards, screensvers κλπ).
Αξίζει να αναφερθεί ότι το 2007 μόνο στις Η.Π.Α. σφαγιάστηκαν 42.000.000 αγελάδες και βοοειδή, 400.000.000 γαλοπούλες, 28.000.000 πάπιες και πάνω από 550.000.000 κοτόπουλα. Αν υπολογίσουμε και τον αριθμό των ψαριών και θαλασσινών, τα νούμερα αυτά ξεπερνούν τα 30 δισεκατομμύρια ζώα που κατέληξαν στο αμερικάνικο τραπέζι.
Φανταστείτε το αυτό σε παγκόσμιο επίπεδο για να καταλάβετε το μέγεθος της σπατάλης και της οικολογικής ανισορροπίας. Και μέσα σε αυτά το νούμερα δεν συμπεριλαμβάνονται ζώα που σκοτώνονται για την γούνα τους ή που πεθαίνουν ως πειραματόζωα...
Το πλέον τραγικό στη υπόθεση είναι οι συνθήκες διαβίωσης και θανάτωσης των εκτρεφόμενων ζώων: εξωφρενικά μαρτυρικές από την στιγμή που θα γεννηθούν, μέχρι την στιγμή που θα πεθάνουν.
Επειδή όμως το θέμα είναι πραγματικά τεράστιο, όποιος ενδιαφέρεται να ενημερωθεί περί 'animal rights' ή 'animal welfare' αξίζει να επισκεφτεί το www.peta.org. ή το www.peta2.com .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
magicat
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
magicat


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 46
Registration date : 30/04/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Ιουν 20, 2008 12:57 pm

NON ANIMAL TESTING PRODUCTS

Ένα αρκετά ενδιαφέρον Link για την λίστα των εταιρειών που δεν κάνουν πειράματα σε ζώα, αλλά και λίστα μ' αυτές που κάνουν.
Μερικά από τα προϊόντα που δεν έχουν κάνει πειράματα τα βρήκα πολύ εύκολα στα Hondos Center στην Ομόνοια (Είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο πήγα εκεί γιατί κανονικά δεν γουστάρω να πηγαίνω) όπως την οδοντόκρεμα KINGFISHER που την βρήκα σε δύο τύπους: Baking Soda και Μέντα καθώς επίσης στο ίδιο μαγαζί υπάρχει η μάρκα Bettina Brenner.uk όπου έχει αποσμητικό και αφρόλουτρο.
http://leapingbunny.blogspot.com/2007/06/cruelty-free-leaping-bunny.html
Πάτε εκεί που λέει "Τι μπορούμε να κάνουμε"/Κατάλογος Προϊόντων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας
johnniebegood


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Ιουν 28, 2008 11:57 am

vasiliskos έγραψε:

Κι αν μια μέρα θα γίνω χορτοφάγος λύκος θα είναι επειδή θα θεωρήσω πολύ κατώτερό μου να κατασπαράζω νέκρη σάρκα που τη κόβουν σε κάτι ηλίθια σφαγεία βαζανίζοντας τα ζωάκια τα ανήμπορα που εγώ τουλάχιστον τα έτρωγα με μια δυό χαψιές το πολύ αφού τους τσάκιζα τη καρωτίδα, με την ησυχία μου μετά, χωρίς ιδιαίτερες ταλαιπωρίες.

Αν λοιπόν σταματήσω να τρώω αυτού του είδους το κρέας είναι γιατί θα έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι «σαν να κλέβω εκκλησίες»

ακριβως.

Παράθεση :

Τώρα βέβαια θα μου πείτε ότι το λύκο μπορεί να τον θεωρείτε ακόμα πιο κακό από τον άνθρωπο. Αυτό όμως δεν γίνεται γιατί αγαπάτε τα ζώα,
Κι εγώ ένα ζώο είμαι. Αλλά για να μαστε ξηγημένοι όταν πεινάω τρώω ότι βρω. Και εσάς αν βρεθείτε στο δρόμο μου.

Νομίζω ότι ήμουν έντιμη στην εξήγηση απέναντί σας. Και ζητώ ταπεινά συγνώμη που ανακατεύτηκα σε ανθρώπων κουβέντες αλλά κι εμείς οι λύκοι στο τσιμέντο τη βγάζουμε πια....
Αουουουουουουου
Very Happy

ας το αναλυσουμε λιγακι συντροφισα.
οντως ο λυκος τρωει ο,τι βρεθει μπροστα του.
αλλά αυτο ειναι παντα ενα γερικο, αρρωστο ή νεογεννητο ζωο.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΔΥΝΑΜΟ.
με το να το φαει ο λυκος κανει καλο στην φυσικη εξελιξη του κοπαδιου και διατηρει την ισσοροπια στο οικοσυστημα.

ενας χορτατος λυκος δειχνει ενα υγιες οικοσυστημα.

οσο ειμασταν μερος του οικοσυστηματος παιζαμε τον ιδιο ρολο με τον λυκο.
τωρα καταστρεφουμε το περιβαλλον ακομη και με την εκτροφη των ζωων που τρωμε.

απο την στιγμη που παψαμε να πειναμε, δεν γινεται να ειμαστε λυκοι.


αφιερωμενο στην κορωνιδα της δημιουργιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnniebegood.gr
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας
johnniebegood


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 12:14 am

ξεχασα να σας πω γιατι μου αρεσε ο ρολος του Λεκτερ.

επαιξε το κορυφαιο σαρκοφαγο αρπακτικο, που ετρωγε το πιο επικινδυνο ειδος ζωου τον ανθρωπο και μαλιστα επαιξε τον ρολο του λυκου στο οικοσυστημα της κοινωνιας.

επελεγε ποιον θα φαει και ξεκαθαριζε το κοπαδι.


γι αυτο σας λεω, οι σαρκοφαγοι που δεν θα παρουν συνταξη μπορουν να αρχισουν να τους τρωνε απο τωρα. Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnniebegood.gr
Ρου-Που
Οπλίτης (Όμοιος)
Οπλίτης (Όμοιος)
Ρου-Που


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 21/08/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21, 2008 3:32 pm

Χαιρετώ την παρέα, Smile

Ας γράψω κι εγώ την γνώμη μου για το θέμα σας...



ΘΗΣΕΑΣ έγραψε:
Φίλε Strato θα προσπαθήσω να σου πω τι εννοώ όταν λέω ότι δεν αγαπάει τα ζώα όποιος τα τρώει. Η μεγαλύτερη Χριστιανική αξία για μένα είναι αυτή που λέει¨Αγάπα τον πλησίον σου όπως αγαπάς τον εαυτό σου¨..
Θησέα, ο χριστιανισμός απευθύνεται σε ανθρώπους και όχι σε ζώα, γιΆ αυτό δεν χρειάζεται να τα παραλληλίζεις. Smile

Το λάθος νομίζω πως βρίσκεται στην ερμηνεία της λέξης «αγαπώ».
Η μητέρα αγαπά το παιδί της και δεν μπορώ να συγκρίνω αυτήν την αγάπη με αυτήν που νιώθει για ένα ζώο.
Θα πρέπει να το βαφτίσουμε κάπως διαφορετικά, όχι πάντως αγάπη, γιατί με αυτόν τον παράλογο για ΅μένα, παραλληλισμό, ξεκινούν οι διάφορες κόντρες και διλλήματα.

Πως τίθεται ζήτημα αγάπης μεταξύ δυο διαφορετικών ειδών, ειδικά όταν το ένα είναι ανώτερο από το άλλο. Τι είδους αγάπη νιώθει ο σκύλος προς την μύγα ή ο άνθρωπος προς τα ζώα?
Σκοτώνω άπειρα κουνούπια με το αυτοκίνητο μου, κάνω πειράματα στα ποντίκια για να φτιάξω φάρμακα τα οποία θα σκοτώσουν τα επίσης ζωντανά μικρόβια που μπήκαν απρόσκλητα στον οργανισμό μου (διαφορετικά θα πεθάνω). Να καταργήσουμε την ιατρική? Να μην παίρνουμε αντιβιοτικά?

«Αγαπάω» το σταφύλι και τα φασόλια όμως τα τρώω, δεν αγαπώ την κουκιά και δεν την τρώω. Πιο συχνά βέβαια χρησιμοποιείτε η φράση «ΜΆ αρέσει (να τρώω εννοείται) το σταφύλι και τα φασόλια». Γιατί λοιπόν να μην χρησιμοποιήσουμε μια παρόμοια φράση, όταν αναφερόμαστε στα ζώα? Smile

Ο ¶νθρωπος από αρχαιοτάτων χρόνων, τότε που ακόμα δεν υπήρχαν μυστήρια και «κακά» συστήματα για να εξυπηρετεί, εξημέρωσε τα ζα για να τον εξυπηρετούν.
Να μην κυνηγά κάθε μέρα στο δάσος αλλά να τα έχει στον στάβλο του.
Να μην κινδυνεύει από τα αρπακτικά, αλλά να έχει τον κόπρο για φύλακα των ζώων(και την γάτα για να του φιλάει της αποθήκες από τα ποντίκια).
Έβαλε την γάτα και τον σκύλο στο σπίτι του όχι επειδή Αγαπούσε τα ζώα, αλλά επειδή των βοηθούσαν, είχε συμφέρον από αυτά. Wink

Σήμερα έμεινε αυτό το κατάλοιπο υπό μορφή pet στις πόλεις, γιατί στα χωριά ακόμα αυτόν τον ρόλο βαράνε τα ζώα.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί, το να κρατάς το ζώο στην πολυκατοικία, στο νέφος, να το ταΐζεις με κονσέρβες και μπισκότα, να είναι ένδειξη αγάπης? Είναι φυσιολογική αυτή η ζωή και διατροφή για ένα ζώοQuestion

Παράθεση :
Επίσης όταν τρώω ελιές δεν κόβω το δέντρο αλλά τον καρπό του. Όταν τρώω φρούτα το ίδιο. Και επειδή σπίτι μου παράγω στις γλάστρες ζαρζαβατικά όταν κόβω το αγγουράκι από την αγγουριά κόβω μόνο το αγγούρι και όχι όλο το φυτό. Και τονίζω ξανά οτί τρώγοντας μία ζωντανή τροφή όπως το μαρούλι δεν αφαιρείς τη ζωή του γιατί αυτή έκανε τον κύκλο της όπως και οι καρποί των δέντρων που τρώμε γιατί έχω ακούσει χιλιάδες φορές την δικαιολογία του τύπου ¨αφού αγαπάς τη ζωή γιατί τρως τα ζωντανά χόρτα¨; Τρώς το χόρτο αλλά η ρίζα του μένει στο χώμα και του χρόνου θα αναπαραχθεί. Τα λουλούδια ανθίζουν και μαραίνονται αλλά το φυτό δεν πεθαίνει. Και φυσικά όταν ζούμε στην Αθήνα και δεν γνωρίζουμε τους απλούστερους μηχανισμούς της φύσης δεν βλέπουμε το αυτονόητο το οποίο ποτέ δεν μας δίδαξαν αλλά μας έμαθαν να τρώμε μέρα παρά μέρα κρέας κ γάλα.
Φυσικά, όταν ζούμε στην Αθήνα μπορεί να μην ξέρουμε τους μηχανισμούς της φύσης, έτσι μπορεί να μας ξεγελάσει ο οποιοσδήποτε από διαδίκτυο, βιβλία και περιοδικά (συνήθως από Αμέρικα μεριά). Wink
Tο επιχείρημα όμως του καρπού με την ολοκλήρωση του κύκλου είναι μια φθηνή δικαιολογία για την κάθαρση της συνείδησης των χορτοφάγων.

Ο καρπός δημιουργείται από το φυτό για να διαιωνισθεί το είδος του, όχι για να το τρώει ο άνθρωπος και τα ζώα.
Το κουκούτσι που υπάρχει στον καρπό, είναι ζωντανός οργανισμός – έμβρυο το οποίο δημιουργήθηκε από την ένωση αρσενικού και θηλυκού γαμετόφυτου. ¶ρα σκοτώνουμε έναν ζωντανό οργανισμό με το που αρχίζει τον κύκλο ζωής του. Ο κύκλος ζωής τελειώνει με το θάνατο του δέντρου ή της ρίζας- βολβού.

Πολλά φυτά που τρώμε, δεν αναπαράγονται από την ρίζα τους όπως τα σιτηρά, τα όσπρια, κ.α. Έτσι το σιτάρι πρέπει να το σπείρεις αφού το θερίσεις με ζωντανό σπόρο για να μεγαλώσει. ¶μα φας όλους τους καρπούς, χωρίς να κρατήσεις μερικούς για να σπείρεις, αργά η γρήγορα δεν θα έχεις τι να φας.
(Που είσαι βρε κηπουρέ, εγώ θα τα λέω Laughing )


Παράθεση :
Στα αιλουροειδή είναι η φύση τους να τρώνε κρέας δηλ. έχουν κοφτερά δόντια, αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες κλπ. Εμείς δεν είμαστε αιλουροειδή.

Πράγματι δεν είμαστε αιλουροειδή, είμαστε άνθρωποι. Δεν χρειαζόμαστε ούτε κοφτερά δόντια, ούτε ταχύτητα, έχουμε το μυαλό το οποίο χρησιμοποιήσαμε για να φτιάξουμε τόξα, για να κυνηγάμε ταχύτερα από εμάς ζώα. Χρησιμοποιήσαμε την φωτιά για να μαλακώσει το κρέας και το μαχαίρι για να το κόψει, έτσι τα δόντια μας "ατρόφησαν" Wink


Όσο αφορά τα βιντεάκια, θα έπρεπε να με πείσουν? Μάλλον το αντίθετο κατάφεραν. Razz
Δηλαδή επειδή είναι χορτοφάγοι κάποιοι τραγουδιστές, ηθοποιοί, και κάποιοι επιστήμονες, θα πρέπει να γίνω κι εγώ?
Ο άνθρωπος όταν γίνεται διάσημος ή πλούσιος, "τρελαίνεται", αυτό είναι γεγονός. Τα αμερικανάκια, χωρίς ιστορία, χωρίς παραδόσεις, προσπαθώντας να ξεχωρίσουν από την μάζα, σκαρφίζονται διάφορες φιλοσοφίες του κώλου . Ο ένας γίνεται χορτοφάγος, ό άλλος σώζει την απειλούμενη πουτσόψειρα της Καλιφόρνια (λόγω αποτρίχωσης) ο τρίτος από καθολικός γίνεται ορθόδοξος, ή βουδιστής ή (ο πιο μάγκας) φτιάχνει δικιά του θρησκεία. Laughing

Τελειώνοντας θα πω πως όλα αυτά τα κινήματα του «σώσε τα ζώα», «σώσε τον πλανήτη» οι διάφορες μη κυβερνητικές οργανώσεις, εξυπηρετούν διάφορα συμφέροντα αν όχι μόνο την τσέπη τους. Mad Έτσι όπως πάμε, θα μας πουν να μην τρώμε ούτε να καλλιεργούμε φυτά, γιατί θα πρέπει να φυτέψουμε δέντρα που θα μας δίνουν το οξυγόνο κι επιπλέον είναι ζωντανοί οργανισμοί. Για το τι θα τρώμε, μην αγχώνεστε οι σούπερ επιστήμονες να ΅ναι καλά. Θα μας φτιάξουν χαπάκια για παίρνουμε τις βιταμίνες και τις πρωτεΐνες μας. Τότε πράγματι δεν θα είναι μακριά η εποχή του Matrix και τις εικονικής ζωής. Crying or Very sad

Στην εποχή του άκρατου καπιταλισμού που ζούμε, ανοίγει κάποιος μαγαζί που φτιάχνει μπιφτέκια λαχανικών και για να αυξήσει την πελατεία του διαδίδει διάφορες θεωρίες και φιλοσοφίες περί αγάπης προς τα ζώα. Mad

Με αυτήν την έννοια, ΟΧΙ, δεν αγαπώ τα ζώα κι ούτε πιστεύω πως θα πάρω άφεση αμαρτιών με το να μην τρώω τα ζώα, με την οικονομική ενίσχυση του wwf ή με το να κλείνω την τηλεόραση από το Stand By, αλλά όχι τον ενισχυτή που βρίσκεται πίσω από την τηλεόραση και έχει πράσινο λαμπάκι. Μάλλον τα πράσινα λαμπάκια και αυτά που δεν φαίνονται, δεν καίνε ρεύμα, σύμφωνα με τους σωτήρες του Πλανήτη. Laughing

Είναι too much όπως λένε και οι φίλοι μας, οι Αμερικάνοι. Ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Ακούς εκεί ερώτηση, «γιατί δεν κάνω σεξ με τα ζώα» γιατί στην ηλίθια γλώσσα σας το "κάνω έρωτα" το λέτε "make love = κάνω αγάπη", γιΆ αυτό και προκύπτουν τα stupid questions Wink Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Αυγ 21, 2008 11:11 pm

Ρου Που, είσαι ο ορισμός της ημιμάθειας. Η λογική και η γνώση δέχτηκαν ένα ισχυρό πλήγμα με αυτά που γράφεις.

Πως τίθεται ζήτημα αγάπης μεταξύ δυο διαφορετικών ειδών, ειδικά όταν το ένα είναι ανώτερο από το άλλο.

"Ανώτερα" ή "κατώτερα" όντα; Ποιος το ορίζει αυτό; ΕΣΥ;
(Μη βιαστείς να απαντήσεις "η επιστήμη", εκτός και αν θεωρείς "επιστήμονα" τον Μένγκελε...)

...κάνω πειράματα στα ποντίκια για να φτιάξω
φάρμακα τα οποία θα σκοτώσουν τα επίσης ζωντανά μικρόβια που μπήκαν
απρόσκλητα στον οργανισμό μου (διαφορετικά θα πεθάνω). Να καταργήσουμε
την ιατρική? Να μην παίρνουμε αντιβιοτικά?
Η κλασική αντιπαραβολή του άλλου άκρου. Φυσικά όχι. Επειδή πιάνεσαι αδιάβαστος όμως, σε ενημερώνω ότι το μοντέλο του πειραματόζωου δεν ταυτίζεται με εκείνο του ανθρώπου. Αποτέλεσμα; Εκατομμύρια αποτυχημένα πειράματα σε ζώα, μέσα από διαδικασίες απίστευτα φριχτών πόνων και οδύνης. Εναλλακτικά, υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα-ρέπλικες όπου μπορεί να δοκιμαστεί ένα φάρμακο με ποσοστό λάθους μόλις 15%. (Το αντίστοιχο των πειραματόζωων είναι σταθερά πάνω από 65-70%). Ευτυχώς, αρκετές εταιρείες -φαρμακευτικές και μη- έχουν ήδη ξεκινήσει να χρησιμοποιούν τέτοιες "cruelty free" μεθόδους, αδιαφορώντας για το υψηλότερο κόστος συντήρησής τους.

Χρησιμοποιήσαμε την φωτιά για να μαλακώσει το κρέας και το μαχαίρι για να το κόψει, έτσι τα δόντια μας "ατρόφησαν".
Αδιάβαστος πάλι. Ξέρεις...ο Κρο Μανιόν είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με μας σχεδόν...Και πολύ θα ήθελα να δώ ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ έχει εφαρμογή το κυνήγι σε μια υπερκαταναλωτική κοινωνία που βρίσκει τα πάντα στο Super Market...

Όσο αφορά τα βιντεάκια, θα έπρεπε να με πείσουν? Μάλλον το αντίθετο κατάφεραν. Razz
Δηλαδή επειδή είναι χορτοφάγοι κάποιοι τραγουδιστές, ηθοποιοί, και κάποιοι επιστήμονες, θα πρέπει να γίνω κι εγώ?
Ο
άνθρωπος όταν γίνεται διάσημος ή πλούσιος, "τρελαίνεται", αυτό είναι
γεγονός. Τα αμερικανάκια, χωρίς ιστορία, χωρίς παραδόσεις, προσπαθώντας
να ξεχωρίσουν από την μάζα, σκαρφίζονται διάφορες φιλοσοφίες του κώλου
. Ο ένας γίνεται χορτοφάγος, ό άλλος σώζει την απειλούμενη πουτσόψειρα
της Καλιφόρνια (λόγω αποτρίχωσης) ο τρίτος από καθολικός γίνεται
ορθόδοξος, ή βουδιστής ή (ο πιο μάγκας) φτιάχνει δικιά του θρησκεία.
Ναι. Θα έπρεπε να σε πείσουν, αλλά στην περίπτωση σου "η κολοβή αλεπού όλες κολοβές τις θέλει..."
Αν λοιπόν δεν κουνάς εσύ το τροφαντό κωλαράκι σου από τον καναπέ, μη νομίζεις ότι δεν το κάνουν άλλοι...Και επειδή ΠΑΛΙ πιάνεσαι αδιάβαστος, ΚΑΜΜΙΑ τέτοια οργάνωση δεν έχει ξεκινήσει από διασημότητες. Οι διασημότητες στρατολογούνται. Τόσο απλά. Το κίνητρό τους είναι εντελώς αδιάφορο μπροστά στον σκοπό.
Και άνοιξε και κανένα βιβλιαράκι...Η χορτοφαγία ως στάση ζωής είναι γνωστή από την αρχαιότητα. (Προτείνω Πλούταρχο ή Πυθαγόρα).

Τελειώνοντας θα πω πως όλα αυτά τα κινήματα του
«σώσε τα ζώα», «σώσε τον πλανήτη» οι διάφορες μη κυβερνητικές
οργανώσεις, εξυπηρετούν διάφορα συμφέροντα αν όχι μόνο την τσέπη τους.

Καλά, στην Βιλαρίμπα ακόμα τρίβουν...Ο γενικός αφορισμός είναι η πάγια τακτική του φυγόπονου.
Περαστικά.

Με αυτήν την έννοια, ΟΧΙ, δεν αγαπώ τα
ζώα κι ούτε πιστεύω πως θα πάρω άφεση αμαρτιών με το να μην τρώω τα
ζώα, με την οικονομική ενίσχυση του wwf ή με το να κλείνω την τηλεόραση
από το Stand By, αλλά όχι τον ενισχυτή που βρίσκεται πίσω από την
τηλεόραση και έχει πράσινο λαμπάκι. Μάλλον τα πράσινα λαμπάκια και αυτά
που δεν φαίνονται, δεν καίνε ρεύμα, σύμφωνα με τους σωτήρες του Πλανήτη.

Να δεις τα δικά μου τα λαμπάκια τι ζόρια που τρώνε με αυτά που γράφεις.
Δεν ξέρω αν θα πάρεις άφεση αμαρτιών στον Παράδεισο, αλλά στην Γη θα πάρεις τον πούλο μια και καλή...
Α, ξέχασα...Καλώς ήρθες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
HELLen
Ενωμοτάρχης
Ενωμοτάρχης
HELLen


Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ηλικία : 44
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 7:32 am

here we go again...
STOP THAT MADNESS V!!!!!!!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠαρ Αυγ 22, 2008 8:27 pm

V for Vasilis έγραψε:

Να δεις τα δικά μου τα λαμπάκια τι ζόρια που τρώνε με αυτά που γράφεις.
Δεν ξέρω αν θα πάρεις άφεση αμαρτιών στον Παράδεισο, αλλά στην Γη θα πάρεις τον πούλο μια και καλή...
Α, ξέχασα...Καλώς ήρθες!

Πω πω αδερφάκι μου... που να σ' έλεγε και καμπούρη.
Και τα λαμπάκια τα δικά σου είναι καμένα από τότε που συνδέθηκαν.

Πως να ξαναγράψει μήνυμα ρε ο άνθρωπος ; ε ; μου λες ;

Φίλε
Ρου-Που μην δίνεις σημασία... είναι λίγο δυσκοίλιο το αφεντικό.
Θα τον συνηθίσεις με τον καιρό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 12:21 am

Αδερφέ εν Θεώ (και χαζομπαμπά) Στράτo.
Ο Ρου-Που μόλις πήρε το βάπτισμα του πυρός.
He is one of us now...Είτε ξαναγράψει, είτε όχι.
Και προς ενημέρωσή σου, οι αφοδεύσεις μου είναι τακτικές και λειτουργικές.
Μην ξαναδώ σχόλιο λοιπόν περί δυσκοιλιότητος, διότι θα χεστούμε.

Ευχαριστώ,

- V -

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 9:24 pm

Βάπτισμα το λες εσύ αυτό ;
Εγώ για εξορκισμό το πήρα.
lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
Ρου-Που
Οπλίτης (Όμοιος)
Οπλίτης (Όμοιος)
Ρου-Που


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 21/08/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 5:42 pm

V for Vasilis έγραψε:
Ρου Που, είσαι ο ορισμός της ημιμάθειας. Η λογική και η γνώση δέχτηκαν ένα ισχυρό πλήγμα με αυτά που γράφεις.
Δε βαριέσαι... Cool


V for Vasilis έγραψε:
"Ανώτερα" ή "κατώτερα" όντα; Ποιος το ορίζει αυτό; ΕΣΥ;
(Μη βιαστείς να απαντήσεις "η επιστήμη", εκτός και αν θεωρείς "επιστήμονα" τον Μένγκελε...)
Ποιος το ορίζει? Ποιος όρισε τα σαρκοφάγα?
Έχεις δει κάποιο είδος ζώου να προστατεύει ένα άλλο?
Τελικά τα μικρόβια είναι κατώτερα από τον άνθρωπο ναι ή όχι?
Τον κύριο Μένγκελε δεν τον γνωρίζω. Very Happy


V for Vasilis έγραψε:
Η κλασική αντιπαραβολή του άλλου άκρου. Φυσικά όχι. Επειδή πιάνεσαι αδιάβαστος όμως, σε ενημερώνω ότι το μοντέλο του πειραματόζωου δεν ταυτίζεται με εκείνο του ανθρώπου. Αποτέλεσμα; Εκατομμύρια αποτυχημένα πειράματα σε ζώα, μέσα από διαδικασίες απίστευτα φριχτών πόνων και οδύνης. Εναλλακτικά, υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα-ρέπλικες όπου μπορεί να δοκιμαστεί ένα φάρμακο με ποσοστό λάθους μόλις 15%. (Το αντίστοιχο των πειραματόζωων είναι σταθερά πάνω από 65-70%). Ευτυχώς, αρκετές εταιρείες -φαρμακευτικές και μη- έχουν ήδη ξεκινήσει να χρησιμοποιούν τέτοιες "cruelty free" μεθόδους, αδιαφορώντας για το υψηλότερο κόστος συντήρησής τους.
Τι είναι αυτά τα ρεπλικες και γιατί αδιαφορούν για το κόστος? Για την ψυχή της μάνας τους το κάνουν και ποιος τελικά θα πληρώσειQuestion

V for Vasilis έγραψε:

Αδιάβαστος πάλι. Ξέρεις...ο Κρο Μανιόν είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με μας σχεδόν...Και πολύ θα ήθελα να δώ ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ έχει εφαρμογή το κυνήγι σε μια υπερκαταναλωτική κοινωνία που βρίσκει τα πάντα στο Super Market...
Καλά ντε, αδιάβαστος,(σ' αρέσει να το λες, εLaughing) αλλά που κολλάει η υπερκατανάλωση και τα σούπερ-μάρκετ? Προσπαθώ να εξηγήσω γιατί δεν μοιάζουν τα δόντια μας, με αυτά των σαρκοφάγων ζώων. scratch

V for Vasilis έγραψε:

Ναι. Θα έπρεπε να σε πείσουν, αλλά στην περίπτωση σου "η κολοβή αλεπού όλες κολοβές τις θέλει..."
Αν λοιπόν δεν κουνάς εσύ το τροφαντό κωλαράκι σου από τον καναπέ, μη νομίζεις ότι δεν το κάνουν άλλοι...Και επειδή ΠΑΛΙ πιάνεσαι αδιάβαστος, ΚΑΜΜΙΑ τέτοια οργάνωση δεν έχει ξεκινήσει από διασημότητες. Οι διασημότητες στρατολογούνται. Τόσο απλά. Το κίνητρό τους είναι εντελώς αδιάφορο μπροστά στον σκοπό.
Και άνοιξε και κανένα βιβλιαράκι...Η χορτοφαγία ως στάση ζωής είναι γνωστή από την αρχαιότητα. (Προτείνω Πλούταρχο ή Πυθαγόρα).
Ο σκοπός των βίντεο που δείχνουν κάποιες διασημότητες και στο τέλος λένε, γίνε χορτοφάγος, είναι απλά για να τους μιμηθώ και τίποτε άλλο. Αυτό και μόνο, μου αρκεί για να είμαι καχύποπτος.
Στάση ζωής είναι και η άθληση, το κάπνισμα, εργένικη ζωή κ.α., ε και λοιπόν? Δεν νομίζω πως ο Τέσλα ή ο Τολστόι να επηρεάστηκαν από βιντεάκια, ή επιστήμονες.
Τέλος πάντων, δεν θα αλλάξω τις διατροφικές συνήθειες των προγόνων μου, χιλιετίες τώρα, τόσο βίαια μέσα σε μια γενιά, μη γνωρίζοντας τις επιπτώσεις που θα έχει στο σώμα, την ψυχολογία μου και κυρίως στους απογόνους μου.
Δεν θα λάβω μέρος σε αυτό το πείραμα, ευχαριστώ. No

Με τις θεωρίες σας θα αδειάσουν και τα τελευταία ορεινά χωριά που κατοικούνται στην Ελλάδα η οικονομία των οποίων στηρίζεται στην κτηνοτροφία, κυνήγι, υλοτομία για να γίνουν κι αυτοί άνθρωποι – φαντάσματα, των πόλεων, που ιδέα δεν έχουν από πραγματική ζωή στην φύση. Εγώ όταν θα πάω στο βουνό θέλω να φάω
ντόπιο κρέας, κυνήγι, κι όχι πάλι γκουντις και οτιδήποτε άλλο που μου πασάρουν οι "καλές" εταιρίες.
Το 2000 οι προχωρημένοι και ευαίσθητοι άνθρωποι των πόλεων συγκρίνονται πια με τα ζώα, θαυμάζουν το iq τους, τους δίνουν το επώνυμό τους, μέχρι και δικαιώματα στην βουλή.affraid Για τέτοια κατάντια μιλάμε. Το θεωρούν και πρόοδο. Η πλήρης αποχαύνωση. Sad

Πήγαινε τώρα στο youtube να σου πουν τα Αμερικανάκια πού είναι το δεξιά και που, το αριστερά. Twisted Evil

V for Vasilis έγραψε:

Καλά, στην Βιλαρίμπα ακόμα τρίβουν...Ο γενικός αφορισμός είναι η πάγια τακτική του φυγόπονου.
Περαστικά.
Kοίτα ποιος μιλάει, Shocked όπως εσύ αφορίζεις το κρέας έτσι κι εγώ το άκρατο κέρδος. Wink

V for Vasilis έγραψε:

Να δεις τα δικά μου τα λαμπάκια τι ζόρια που τρώνε με αυτά που γράφεις.
Βάλε τα καινούργια, τα οικονομικά, έχουν 8πλάσιο χρόνο ζωής. Wink Laughing

V for Vasilis έγραψε:
Δεν ξέρω αν θα πάρεις άφεση αμαρτιών στον Παράδεισο, αλλά στην Γη θα πάρεις τον πούλο μια και καλή...
Αν και αδιάβαστος, σε πληροφορώ πως θα τον πάρεις κι εσύ, ...μην σου έρθει απότομα.Laughing

V for Vasilis έγραψε:
Α, ξέχασα...Καλώς ήρθες!
Ευχαριστώ Smile

HELLen έγραψε:
STOP THAT MADNESS V!!!!!!!!!!!!!!!!
Δις ιζ ΣΠΑΡΤΑ!!!!!! (Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ γιου σι Wink)

Stratos έγραψε:
Φίλε Ρου-Που μην δίνεις σημασία... είναι λίγο δυσκοίλιο το αφεντικό.
Αλίμονο...Smile


V for Vasilis έγραψε:
Και προς ενημέρωσή σου, οι αφοδεύσεις μου είναι τακτικές και λειτουργικές.
Μην ξαναδώ σχόλιο λοιπόν περί δυσκοιλιότητος, διότι θα χεστούμε.

Με μέτρο όμως, γιατί το κωλόχαρτο φτιάχνεται από τα δέντρα που είναι ζωντανοί οργανισμοί κι αυτά. Εκτός κι αν χρησιμοποιείς τα τρία κοχύλια… Χορτοφαγία - Σελίδα 3 3shellslol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stratos
Πεντηκόνταρχος
Πεντηκόνταρχος
Stratos


Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ηλικία : 50
Τόπος : Εδώ
Registration date : 22/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 10:36 pm

Αυτά είναι... Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_bounce Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_bounce Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_bounce
Πάω να φέρω πατατάκια. Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Lol
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://alladalla.blogspot.com/
Ρου-Που
Οπλίτης (Όμοιος)
Οπλίτης (Όμοιος)
Ρου-Που


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Registration date : 21/08/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 11:31 pm

Stratos έγραψε:
Αυτά είναι... Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_bounce Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_bounce Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_bounce
Πάω να φέρω πατατάκια. Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Lol
Πιάσε και μια πράσινη για ΅μένα... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2008 8:17 pm

Ρου Που, εκτός από προκλητικά άσχετος, προφανώς είσαι και κρετίνος.
Μη μου λες παπαριές για "διατροφικές συνήθειες των προγόνων" γιατί σου αντιπαραθέτω
ότι για πολλά πολλά χρόνια οι Έλληνες έτρωγαν κρέας ΜΟΝΟ "του Χριστού και της Λαμπρής".
Όχι λόγω ανέχειας, αλλά εθιμοτυπίας, κατάλοιπο μιας αρχέγονης τάσης για ισορροπημένη διατροφή χωρίς κρέας.
Και σχετικά με την μοιρολατρική σου εμμονή για τις παγκόσμιες οικονομίες, λάβε την εξίσωση:
Μόνο στις ΗΠΑ, τα σιτηρά που θρέφουν τα εκτρεφόμενα ζώα θα μπορούσαν να θρέψουν 1.300.000.000 ανθρώπους.
Υπολόγισε ότι οι 7 στους 10 ανθρώπους του πλανήτη πηγαίνουν για ύπνο πεινασμένοι και δεν την παγκόσμια κοινωνική ανισότητα που φέρνουν όσοι κουβαλάνε την ίδια ηλίθια νοοτροπία όπως εσύ.

Και επειδή αναφέρεις και το κυνήγι ως...επιχείρημα, δείχνεις ξεκάθαρα τη μαλακία που σε βαράει, αφού εθελοτυφλείς μπροστά στη καταστροφή που έχουν "προσφέρει" οι κυνηγοί στο οικοσύστημα.
Η χορτοφαγία δεν είναι "πείραμα". Είναι στάση ζωής. Είναι σεβασμός απέναντι στην ζωή. Και είναι τόσο παλιά, όσο και η ιστορία του ίδιου του ανθρώπου.
Από κει και πέρα, ο καθένας λειτουργεί όπως τον βολεύει. Αλλά η τρομαχτική άγνοια που έχεις πάνω σε βασικά θέματα σε συνδυασμό με την ανυπέρβλητη βλακεία σου, δυστυχώς είναι ανίκητη.
Μάλλον σου πρέπει να μια παιδαγωγική καρπαζιά. Διαφορετικά, γίνε χρήσιμος και αυτοπυρπολήσου για το καλό της ανθρωπότητας.
(Αει σιχτήρ συγχίστηκα...Αρκετά πια με τον κάθε μαλάκα...!)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας
johnniebegood


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 06, 2008 4:46 pm

Ρου-Που έγραψε:
V for Vasilis έγραψε:
Ρου Που, είσαι ο ορισμός της ημιμάθειας. Η λογική και η γνώση δέχτηκαν ένα ισχυρό πλήγμα με αυτά που γράφεις.

Δε βαριέσαι... Cool
εγω σε βαριεμαι, αλλά θα γραψω για τους υπολοιπους.

V for Vasilis έγραψε:
"Ανώτερα" ή "κατώτερα" όντα; Ποιος το ορίζει αυτό; ΕΣΥ;
(Μη βιαστείς να απαντήσεις "η επιστήμη", εκτός και αν θεωρείς "επιστήμονα" τον Μένγκελε...)


Ποιος το ορίζει? Ποιος όρισε τα σαρκοφάγα?
Έχεις δει κάποιο είδος ζώου να προστατεύει ένα άλλο?

ναι αμε!
θες να δεις κι εσυ?



Παράθεση :

Τελικά τα μικρόβια είναι κατώτερα από τον άνθρωπο ναι ή όχι?

ανωτερα εφοσον υπαρχουν περισσοτερο χρονο απο εμας, ειναι περισσοτερα και θα συνεχισουν να υπαρχουν μετα απο εμας.

V for Vasilis έγραψε:
Η κλασική αντιπαραβολή του άλλου άκρου. Φυσικά όχι. Επειδή πιάνεσαι αδιάβαστος όμως, σε ενημερώνω ότι το μοντέλο του πειραματόζωου δεν ταυτίζεται με εκείνο του ανθρώπου. Αποτέλεσμα; Εκατομμύρια αποτυχημένα πειράματα σε ζώα, μέσα από διαδικασίες απίστευτα φριχτών πόνων και οδύνης. Εναλλακτικά, υπάρχουν εξαιρετικά προγράμματα-ρέπλικες όπου μπορεί να δοκιμαστεί ένα φάρμακο με ποσοστό λάθους μόλις 15%. (Το αντίστοιχο των πειραματόζωων είναι σταθερά πάνω από 65-70%). Ευτυχώς, αρκετές εταιρείες -φαρμακευτικές και μη- έχουν ήδη ξεκινήσει να χρησιμοποιούν τέτοιες "cruelty free" μεθόδους, αδιαφορώντας για το υψηλότερο κόστος συντήρησής τους.

Τι είναι αυτά τα ρεπλικες και γιατί αδιαφορούν για το κόστος? Για την ψυχή της μάνας τους το κάνουν και ποιος τελικά θα πληρώσειQuestion
[/quote]

ουτως ή αλλως, δοκιμαστει σε ζωα ή οχι, το φαρμακο το δοκιμαζεις πρωτος εσυ, και θα το πληρωσεις.

V for Vasilis έγραψε:

Ναι. Θα έπρεπε να σε πείσουν, αλλά στην περίπτωση σου "η κολοβή αλεπού όλες κολοβές τις θέλει..."
Αν λοιπόν δεν κουνάς εσύ το τροφαντό κωλαράκι σου από τον καναπέ, μη νομίζεις ότι δεν το κάνουν άλλοι...Και επειδή ΠΑΛΙ πιάνεσαι αδιάβαστος, ΚΑΜΜΙΑ τέτοια οργάνωση δεν έχει ξεκινήσει από διασημότητες. Οι διασημότητες στρατολογούνται. Τόσο απλά. Το κίνητρό τους είναι εντελώς αδιάφορο μπροστά στον σκοπό.
Και άνοιξε και κανένα βιβλιαράκι...Η χορτοφαγία ως στάση ζωής είναι γνωστή από την αρχαιότητα. (Προτείνω Πλούταρχο ή Πυθαγόρα).
Ο σκοπός των βίντεο που δείχνουν κάποιες διασημότητες και στο τέλος λένε, γίνε χορτοφάγος, είναι απλά για να τους μιμηθώ και τίποτε άλλο. Αυτό και μόνο, μου αρκεί για να είμαι καχύποπτος.
[/quote]

ποιος τα γαμει τα βιντεο και τις διασημοτητες?
συνειδηση εχεις?

Παράθεση :

Στάση ζωής είναι και η άθληση, το κάπνισμα, εργένικη ζωή κ.α., ε και λοιπόν? Δεν νομίζω πως ο Τέσλα ή ο Τολστόι να επηρεάστηκαν από βιντεάκια, ή επιστήμονες.
Τέλος πάντων, δεν θα αλλάξω τις διατροφικές συνήθειες των προγόνων μου, χιλιετίες τώρα, τόσο βίαια μέσα σε μια γενιά, μη γνωρίζοντας τις επιπτώσεις που θα έχει στο σώμα, την ψυχολογία μου και κυρίως στους απογόνους μου.
Δεν θα λάβω μέρος σε αυτό το πείραμα, ευχαριστώ. No

σε κατανοω!
η ελλειψη διπλου γυρου σε λαδωμενη πιτα θα επηρεασει τους απογονους σου!
το οτι οι προγονοι μας ετρωγαν κρεας σπανια (οπως σου επεσημανε ο Βασιλης) δεν σου λεει τιποτα.

Παράθεση :

Με τις θεωρίες σας θα αδειάσουν και τα τελευταία ορεινά χωριά που κατοικούνται στην Ελλάδα η οικονομία των οποίων στηρίζεται στην κτηνοτροφία, κυνήγι, υλοτομία για να γίνουν κι αυτοί άνθρωποι – φαντάσματα, των πόλεων, που ιδέα δεν έχουν από πραγματική ζωή στην φύση.

λες να αδειασουν τα ηδη αδεια χωρια?
και ποιος σου ειπε οτι οι βοσκοι εμπορευονταν το κρεας των ζωων τους και οχι τα γαλακτοκομικα τους προϊοντα?
το ντοπιο τυρι ειναι ηδη περιζητητο και ψιλοσπανιο.
(εχω μπαρμπα εν ενεργεια βοσκο που δεν πουλαει κρεας, αλλά γαλα και τυρι, οπότε μην ακουω μαλακιες - σφαζει παραδοσιακα το πασχα για την οικογενεια και μονο).

Παράθεση :

Εγώ όταν θα πάω στο βουνό θέλω να φάω ντόπιο κρέας, κυνήγι, κι όχι πάλι γκουντις και οτιδήποτε άλλο που μου πασάρουν οι "καλές" εταιρίες.

αν φας σε ορεινη ταβερνα γουρουνι ή αγελαδα, θα ειναι Γερμανικο ή Ολανδεζικο (τι στοιχημα πας?)
μπορει και το αρνακι να ειναι εγγλεζικο.
οσον αφορα το κυνηγι, στο λαιμο να σου κατσει (στο λεω με απειρη αγαπη).

Παράθεση :

Το 2000 οι προχωρημένοι και ευαίσθητοι άνθρωποι των πόλεων συγκρίνονται πια με τα ζώα, θαυμάζουν το iq τους, τους δίνουν το επώνυμό τους, μέχρι και δικαιώματα στην βουλή.affraid Για τέτοια κατάντια μιλάμε. Το θεωρούν και πρόοδο. Η πλήρης αποχαύνωση. Sad
εσυ με τι συγκρινεσαι μεγαλε?
με τον γαλαξια?

Παράθεση :

Πήγαινε τώρα στο youtube να σου πουν τα Αμερικανάκια πού είναι το δεξιά και που, το αριστερά. Twisted Evil

στο youtube ανεβαζω και εγω καθαρα ελληνικα βιντεακια, οπότε ασε τους αφορισμους.
μεχρι στιγμης λες μαλακιες για να μας τσιγκλισεις.




V for Vasilis έγραψε:
Δεν ξέρω αν θα πάρεις άφεση αμαρτιών στον Παράδεισο, αλλά στην Γη θα πάρεις τον πούλο μια και καλή...
Αν και αδιάβαστος, σε πληροφορώ πως θα τον πάρεις κι εσύ, ...μην σου έρθει απότομα.Laughing
[/quote]

τι οτι θα παρουμε ολοι τον πουλο απ τον πλανητη εξ αιτιας των ανεγκεφαλων του ειδους σου που ειναι πλειοψηφια, το γνωριζω και το περιμενω.
το οτι εσυ δεν γνωριζεις και θα εχεις μια ηλιθια εκφραση αποριας την ωρα που θα πνιγεσαι στα σκατα σου ειναι που το κανει ηδονικο!!!

V for Vasilis έγραψε:
[/color][/b]Α, ξέχασα...Καλώς ήρθες!
Ευχαριστώ Smile
[/quote]

α ναι, wellcum κτλ.


HELLen έγραψε:
STOP THAT MADNESS V!!!!!!!!!!!!!!!!
Δις ιζ ΣΠΑΡΤΑ!!!!!! (Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ γιου σι Wink)
[/quote]

σε βλεπω ανευ ταν...

Stratos έγραψε:
Φίλε Ρου-Που μην δίνεις σημασία... είναι λίγο δυσκοίλιο το αφεντικό.

Αλίμονο...Smile
[/quote]

περιμενω την αναλυση κοπρανων σου και την τιμη της χοληστερινης σου για να κρινω.

V for Vasilis έγραψε:
Και προς ενημέρωσή σου, οι αφοδεύσεις μου είναι τακτικές και λειτουργικές.
Μην ξαναδώ σχόλιο λοιπόν περί δυσκοιλιότητος, διότι θα χεστούμε.

Με μέτρο όμως, γιατί το κωλόχαρτο φτιάχνεται από τα δέντρα που είναι ζωντανοί οργανισμοί κι αυτά. Εκτός κι αν χρησιμοποιείς τα τρία κοχύλια& lol! lol! lol![/quote]

γελας μονος σου με αυτα που λες?
το κανεις και στον καθρεφτη?

το πλυσιμο του κωλου με νερακι το εχεις ακουστα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnniebegood.gr
Lady Bug
Ιππέας
Ιππέας
Lady Bug


Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 44
Registration date : 30/06/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΔευ Σεπ 15, 2008 5:57 am

OK όλα αυτά περί ηθικής, αλλά με τις βιταμίνες γενικά που πρέπει να λαμβάνει ο ανθρώπινος οργανισμός καθημερινά τι γίνεται; Όλοι οι γιατροί συνιστούν κόκκινο κρέας. Μάλλον γιατί δεν μπορεί να αντικατασταθεί από κάτι φυτικό. Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
johnniebegood
Λοχαγός Μόρας
Λοχαγός Μόρας
johnniebegood


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 64
Τόπος : Γαία
Registration date : 21/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 18, 2008 2:02 pm

χωρις λογια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.johnniebegood.gr
V for Vasilis
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
Πολέμαρχος-Ιππαγρέτης
V for Vasilis


Αριθμός μηνυμάτων : 147
Ηλικία : 48
Registration date : 20/02/2008

Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χορτοφαγία   Χορτοφαγία - Σελίδα 3 Icon_minitimeΣαβ Σεπ 20, 2008 7:28 am

Johnnie, χτύπησες κέντρο. Το έψαχνα αυτό το βίντεο...
Η λεοπάρδαλη σκοτώνει τον θανάσιμο εχθρό της (μπαμπουίνο) και υιοθετεί
το μωρό του.
Είναι μια ιστορία που οι περισσότεροι άνθρωποι απλά θα κρίνουν ως κάτι το αξιοπερίεργο.
Σχεδόν κανείς δεν καταλαβαίνει όμως ότι είναι κάτι το αυτονόητο: Μια εξίσωση, που διατηρείται από την ισορροπία και την ενότητα.
(Μοναδική παραφωνία ο άνθρωπος, που υποκύπτοντας στην αλαζονεία του, θα πουλήσει και τη μάνα του για να αποδείξει ότι 1+1=3).

Lady Bug, τσέκαρε τα pm σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://itaniepitas.blogspot.com
 
Χορτοφαγία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
'Η ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ :: Οικολογία :: ¶νθρωπος-
Μετάβαση σε: